Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφιση LP σε CD ή MP3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για να ευθυμίσουμε λίγο .

Σήμερα πήγα στην έκθεση Ήχος & Εικόνα στο εκθεσιακό κέντρο HELLEXPO στην Κηφισίας και στο περίπτερο της Numark δεν υπήρχε.Σε ερώτηση για το συγκεκριμένο μοντέλο μου είπε ότι το περιμένουν σε 3-4 μήνες και η τιμή του δεν θα ξεπερνάει τα 240 ευρώ.Τα σχόλια δικά σας ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) ¶ντε άντε με'γειές Λαμπήρη!

 

 

Βασικά να τονίσω το εξής,

για όσους "γκρινιάζουν" :wink: για το θέμα του αναλογικού/ψηφιακού


  • 1)ΠΡΟΦΑΝΩΣ και υπάρχει διαφορά στον ήχο, αλλά αυτό είμαι σίγουρος το ξέρετε όλοι

  • 2) Τα βινύλια δεν φθείρονται τόσο εύκολα όσο ακούγεται. Αν τα προσέχεις θα σου διατηρηθούν περισσότερο από κάθε CD. Αν έχετε διαφορετική άποψη να σας τονίσω ότι ειδικά τα τελευταίας ποιότητας CD που παράγονται (για τον που**ο ποιότητα) οξειδώνονται εντονότατα με αποτέλεσμα αγκρατζούνιστο CD να μην παίζει σε μερικά χρόνια. Ο Θεός βοηθός γιατί έχω πολλά απ'τα ρημάδια. :)

  • 3)Να πώ επίσης ότι σωστή ρύθμιση της βελόνας μειώνει την φθορά σε μεγάλο βαθμό. Έλεος δηλαδή ρε παιδία, έχω βυνίλια του ΠΑΠΠΟΥ μου από το '60 και παίζουν ακόμα άψογα!

  • 4) Να στρέψω την προσοχή σας στο γεγονός ότι υπάρχει μια τρελή (επι)στροφή όλων των μουσικών στον αναλογικό ήχο, μπορεί όχι σε όλους τους τομείς και σε όλα τα είδη, αλλά τουλάχιστον δεν θα πετύχεις κανέναν αξιοπρεπή μουσικό που να μην αναγνωρίζει την ομορφιά του αναλογικού

 

και τέλος:

 

  • 5)Να παραθέσω τα λόγια του G.Herman σχεδιαστή και κατασκευαστή του Sherman Filterbank για μια ουσιώδη διαφορά του αναλογικού μηχανήματος/ήχου από την ψηφιακό:

 

  • Why ? A car crash is always different, in the same circumstances,
    on the contrary, a computer simulated car crash is always the same.
    Thats why real analog sounds more "live" than a bunch of routines
    trying to simulate analog cirquits.

Αυτά!

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου