Προς το περιεχόμενο

Geodimitri-Only For Her


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημήτρη χρόνια σας πολλά και να στε ευτυχισμένοι και υγιείς! Με κάλυψαν τα παιδιά, ειδικά σπυρος / jazzjoker και σταύρος :) Κάθε σου κομμάτι είναι ένα σκαλί πάνω από το προηγούμενο και αυτό φαίνεται! Η δική μου συμβουλή είναι (πέρα από το να γράψεις δικά σου κομμάτια όπως προανέφεραν τα παιδιά) είναι να εντάξεις στο παίξιμο σου κι άλλες πιο μικρές φράσεις με bends κτλ. Επίσης ίσως κάποιος **ελαφρύς** κομπρέσσορας (πήρα ένα της ΤΖΟΓΟ (harley benton) με 30 ευρά ίσως σε βοηθήσεις να μειώσεις λίγο το gain ώστε να πατάς με λίγο περισσότερο θάρρος! Πολύ ευστοχο αυτό το σχόλιο του σταύρου για το στρογγύλεμα του ήχου :)

 

Α επίσης το intonation στις περισσότερες ηλεκτρικές είναι θέμα λεπτών και αποδίδει θεαματικά! Μην πληρώσεις, κάποιο παιδί απο σαλόνικα θα μπορεί να σε βοηθήσει, δεν ειναι πραγματικά τίποτα..

 

Αυτά και από μένα και πάλι χρόνια σας πολλά και καλά!!

 

(ps: από τα threads που σε κάνουν να χαμογελάς αμήχανα :) )

 

 

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη,να στε παντα ευτυχισμενοι και να εχετε ο ενας τον αλλο!

Να εχεις ενα πολυ ομορφο 2014 γεματο δημιουργια και αγαπη για οτι κανεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τα καλά σας λόγια!

 

Τάκη το πρόβλημα με τον ήχο πιστεύω ότι οφείλεται στον τρόπο ηχογράφησης η οποία γίνεται μέσω του emulated output του ενισχυτή.

 

Από compressor έχω τον CS-3 της Βoss αλλά δεν τα πάμε καλά οι δυο μας  ;D. Θα πρέπει να τον μελετήσω καλύτερα έτσι ώστε να μάθω να τον χρησιμοποιώ σωστά και τότε σίγουρα θα με ωφελήσει.

 

Να είστε καλά όλοι και σας εύχομαι μια καλή, δημιουργική χρονιά γεμάτη υγεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τα καλά σας λόγια!

 

Τάκη το πρόβλημα με τον ήχο πιστεύω ότι οφείλεται στον τρόπο ηχογράφησης η οποία γίνεται μέσω του emulated output του ενισχυτή.

 

Από compressor έχω τον CS-3 της Βoss αλλά δεν τα πάμε καλά οι δυο μας  ;D. Θα πρέπει να τον μελετήσω καλύτερα έτσι ώστε να μάθω να τον χρησιμοποιώ σωστά και τότε σίγουρα θα με ωφελήσει.

 

Να είστε καλά όλοι και σας εύχομαι μια καλή, δημιουργική χρονιά γεμάτη υγεία!

 

 

Δεν είναι πρόβλημα σε καμία περίπτωση στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον! Απλώς ανέφερε τον κομπρέσσορα καθώς εμένα με βοήθησε αρκετά να παίξω με χαμηλότερο gain χωρίς να μου λείπε το sustain του overdrive! Δεν ξέρω για τον CS-3 αλλά είναι κλασσικός οποτε σίγουρα θα πρέπει να τον δοκιμάσεις αφού τον έχεις μπροστά σου!

 

Αυτά είναι δευτερεύοντα. Το πρωτεύον είναι ότι μας θυμίζεις ότι η μουσική εξυπηρετεί τη συναισθηματική έκφραση - ευτυχώς εκεί δεν έβαλες κομπρέσσορα ;)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχα ακούσει και γενικά αυτά που έχει τύχει να ακούσει προηγούμενα από σένα, δεν με πολυεμπνέουν γιατί είναι μπακιτράκια, διασκευές κλπ κλπ και γιατί σε θεωρούσα οπαδό του ρακαφλά που μου είναι αδιάφορος ;D ;D ;D

Διάβαζα λοιπόν τα σχόλια και λέω για κάτσε, πολλοί εκλεκτοί καλόγουστοι μιλάνε για το μπακιτράκι ταύτο ;D

 

Εμένα για Mick Taylor  με φέρνει-ο νηστικός τον Καρβέλα ονειρεύεται ;D

  Νομίζω πως αυτό που βγάζεις είναι ευαισθησία και καλοσύνη. Περιμένω όπως σου είπε και ο Jazzjoker  να ακούσω δείγμα δουλειάς δικής σου. Επιβάλετε να το τολμήσεις.

  Δεν ομιλώ ως κιθαρίστας-που δεν είμαι  ;D αλλά ως ακροατής . Τα μπακιτράκια, αργά η γρήγορα θα σε περιορίσουν σε αυτοβαυκαλισμό μεταξύ ταχύτητας στη ταστέρια και πολέμου με το μετρονόμο, παρέα με τους υπόλοιπους συγκατανευσιφάγους ραλίστες της ταστέριας

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samy σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να ακούσεις και να σχολιάσεις το σόλο μου!

 

Σε Mick Taylor δεν ξέρω αν φέρνει να σε πω την αλήθεια, καθώς από Stones οι γνώσεις μου είναι απειροελάχιστες.  ;D

Εγώ είμαι οπαδός αυτουνού του φαλάκρα που λες!  ;D

 

Έχεις και απόλυτο δίκιο για τα backing tracks. Θα στρωθώ για να καταφέρω και δικές μου συνθέσεις.

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στρωθώ για να καταφέρω και δικές μου συνθέσεις.

Δεν χρειάζεται και ιδιαίτερο "στρώσιμο" Δημήτρη.

Απλά ξεκίνα να γράφεις καμιά ιδέα, κανένα riff, καμιά μελωδία (έστω και χωρίς νόημα), τέτοια χαζά.

 

Κάποια στιγμή (χωρίς να το πάρεις χαμπάρι) θα θελήσεις να ακούσεις μια ιδέα σου με τύμπανα και μπάσο, θα σου έρθει η εξέλιξή της, and that's all.

 

Μετά θα αντιλαμβάνεσαι αλλιώς τις ιδέες σου (σαν μέρος κάποιου ήδη υπάρχοντος κομματιού, που κάποιο μέρος του λείπει), και θα γίνει μόνο του.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πολύ το ζόρισμα Στράτο είναι η αλήθεια δεν κάνει καλό. Όσο το ζορίζεις να σκεφτείς κάνα riff, κάνα σόλο δεν βγαίνει τίποτα καλό. Θέλει χαλαρά να βγει αυθόρμητα.  ;)

 

Πρέπει να μάθω όμως κάποια βασικά στον προγραμματισμό των τυμπάνων και να αγοράσω ένα μπάσο για να κάνω τη δουλειά μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου