Προς το περιεχόμενο

Geodimitri-Only For Her


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

 

Βρήκα ένα πολύ ρομαντικό backing track στο youtube και είπα μιας που σήμερα έχουμε επέτειο γάμου με τη γυναίκα μου, να της αφιερώσω ένα σόλο.  :)

 

Έχει κάποια λαθάκια αλλά μου άρεσε και με άγγιξε, οπότε είπα να το κρατήσω και να το μοιραστώ μαζί σας προς ακρόαση και συζήτηση.

 

Κάθε παρατήρηση και σχόλιο ευπρόσδεκτα.  :)

 

https://soundcloud.com/geodimitri/only-for-her

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να ζήσετε Δημήτρη μου και να χαίρεστε ο ένας τον άλλο! :)

 

Η γνώμη μου είναι να δοκιμάζεις πάντα (ακούγοντας το track) να τραγουδάς μελωδίες πριν δοκιμάσεις να παίξεις.

Πρόσεξε λίγο τους χρόνους των μελωδιών σου (όχι ότι είναι άχρονο, ίσα ίσα).

Το αναφέρω αυτό από την άποψη του phrasing.

Προσπάθησε να έχεις τους χρόνους σου (όπως ακριβώς κάνεις και με τις νότες που παίζεις) σε έναν εσωτερικό ειρμό (πχ, εδώ μεγάλες αξίες, μελωδία θέματος, εδώ πιο γρήγορα περάσματα, κλπ).

Θα σου δώσει το κάτι παραπάνω.

 

Πολύ μου άρεσε (αυτά που έγραψα απλά είναι θέματα προς βελτίωση).

 

Μπράβο σου ρε φίλε.

 

Συνέχισε την προσπάθεια, κι εδώ είμαστε. :) 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εχεις ρε μπαγάσα  :) έναν τρόπο να μπαίνεις στα μινόρε (1.10) που κάτι μου κάνει. Το'χεις ξανακάνει ! ;D

 

Πολύ ωραίο. Μου αρέσει ιδιαίτερα που μετά το 1.10 οι ρυθμοί σου είναι speech like, που λένε και στο χωριό μου. Εν ολίγης, η κιθάρα μιλάει.

 

Να ζήσετε, να χαίρεστε ο ένας τον άλλον και τα παιδιά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στράτο και Σπύρο (αν μου επιτρέπετε) τα λόγια σας με βοηθούν πολύ στο να γίνομαι καλύτερος.

 

@ pipityri

Αυτό με το πέρασμα από τα ματζόρε στα μινόρε το δουλεύω αρκετά τελευταία και χαίρομαι που καταφέρνω να το ενσωματώσω στο παίξιμό μου! Επίσης με χαροποιεί ιδιαίτερα που η κιθάρα έχει κάτι να πει και δεν φλυαρεί απλά.  :)

 

@ fusiongtr

Εξυπακούεται πως αυτές τις παρατηρήσεις από εσάς τους πιο γνώστες και έμπειρους περιμένω.  :D

Θα προσπαθήσω να δώσω μεγαλύτερη βάση στα σημεία που μου επισημαίνεις γιατί θεωρώ πώς θα μου δώσουν μεγαλύτερη ευελιξία στο παίξιμο και θα με βοηθήσουν να δομήσω καλύτερα τα σόλο μου.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στον κόπο να ακούσετε το πόνημά μου και να γράψετε τα εποικοδομητικά σας σχόλια.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαίρεσαι την γυναίκα σου και να είστε πάντα ευτυχισμένοι και αγαπημένοι.

 

Θα συμφωνίσω με τον fusiongtr

 

Η γνώμη μου είναι να δοκιμάζεις πάντα (ακούγοντας το track) να τραγουδάς μελωδίες πριν δοκιμάσεις να παίξεις.

 

Και εγώ θα ήθελα να δουλεύεις τις μελωδίες και αν έρθει και κάτι το αυθόρμητο και σου αρέσει το δουλεύεις  και αυτό και το  βάζεις  ;)

 

Αυτή την φορά μου φάνηκες σφιγμένος(όχι ότι εγώ είμαι κανένας άνετος  ;D) πράμα μου είχες ξεκινήσει να το αποβάλεις,οπότε πρέπει να το προσέξουμε λίγο και αυτό  ;)

 

Μπράβο και συνέχιζε έτσι  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Χρόνια πολλά Δημήτρη (κι από κοντά ;)) να χαίρεσται ο ένας τον άλλον για πάντα 8) Δεν έχω να συμπληρώσω κάτι παραπάνω, πέρα από αυτά που είπαν τα παιδιά από πάνω. Σφιγμένος, πάντως, δεν μου ακούστηκες ::). Μπράβο!!!                                                                                                        Υ.Γ. Κατέβα και λίγο κάτω από το 15ο τάστο, να τσιρίξη το όργανο.....  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Ωραία μελωδικά περάσματα αλλά είναι σαν να μην αφήνεις τον εαυτό σου ελέυθερο σε φάσεις ,σαν κάτι να σε κρατάει πίσω για'υτο πιστεύω και κάποια πιο γρήγορα περάσματα κάπου δεν βγαίνουν.

  Δεν ξέρω αν είσαι σφιγμένος απλά δεν αφήνεσαι να σε πάει.θέλει λίγο τσαμπουκά παραπάνω και ας έχει και χίλια λάθη.Μόλις πετύχεις αυτό μετά θα δείς ότι το παίξιμο θα γίνεται όλο και πιο αβίαστο.Γενικά ήταν μελωδικότατο και καλοφρασαρισμένο.

      Να χαίρεσαι την κυρά Δημήτρη και να είστε πάντα ευτυχισμένοι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολυ καραφλα μεσα το πραμα.

 

Για τα του phrasing νομιζω εμιλησε ορθως ο φιουζιον.

Επισης θα συμφωνησω και με τα παιδια που εγραψαν οτι πρεπει να αφεθεις πιο πολυ κι ας υπαρχουν λαθη.Μεταξυ μας ειμαστε Δημητριε,βαρα του και μη φοβασαι.

Βεβαια δε βοηθα και το μπακιν να "ανεβεις" πιο πολυ.

Εισαι σε καλο δρομο,ακους και πολυ Moore οποτε εισαι σε ακομα καλυτερο. ;D

 

Σε σχεση παντως με παλαιοτερα σου νομιζω πατας πολυ πιο σταθερα κι αυτο φαινεται.

 

Το κυριοτερο ομως ειναι ο λογος για τον οποιο το εγραψες και καλα εκανες και το μοιραστηκες.

Να ειστε παντα μαζι,δυνατοι και ευτυχισμενοι,στα ευκολα και στα δυσκολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη ήρθε η ώρα νομίζω να το πας ένα βήμα παραπέρα και να γράψεις κάτι εξολοκλήρου δικό σου. Ωραία τα bt αλλά είναι από μόνα τους περιοριστικά για πολλούς λόγους.

 

Πιστεύω πως ό,τι σε κρατάει πίσω τώρα, θα εξαφανιστεί όταν κληθείς να παίξεις μια δική σου σύνθεση όπου θα γνωρίζεις εκ των προτέρων τι ακριβώς θέλεις να πεις.

 

Κατά τ' άλλα ωραίο το παίξιμο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη ήρθε η ώρα νομίζω να το πας ένα βήμα παραπέρα και να γράψεις κάτι εξολοκλήρου δικό σου. Ωραία τα bt αλλά είναι από μόνα τους περιοριστικά για πολλούς λόγους.

 

Πιστεύω πως ό,τι σε κρατάει πίσω τώρα, θα εξαφανιστεί όταν κληθείς να παίξεις μια δική σου σύνθεση όπου θα γνωρίζεις εκ των προτέρων τι ακριβώς θέλεις να πεις.

 

Κατά τ' άλλα ωραίο το παίξιμο.

 

+1

 

Δημήτρη κοίτα το αυτό που λέει γιατί όντως σε κρατάει πίσω και είναι κρίμα.

 

Μπορείς και μόνος σου και αν κάτι χρειαστείς από ντραμς ή από άλλα όπως μπάσο πλήκτρα κτλ μπορείς με το fl studio(αυτό που γνωρίζω εγώ και από εκεί σου είχα στείλει κάτι drums).

 

Αν χρειαστείς κάτι από εκεί και γνωρίζω θα σε βοηθάω  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου