Προς το περιεχόμενο

macbook -τοποθετηση ssd και hhd στη θεση του superdrive


J's conspiracy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Hollystone

Ναι προφανώς έχεις απαιτήσεις από το μηχάνημα. Σίγουρα τα 8Gb (ειδικά με όσα διαβάζω για τα mavericks) θα είναι αναγκαία. Απλά στην προκειμένη περίπτωση του Just Leblanc (μιας και δεν βλέπω να κάνει βαριές εργασίες), πιστεύω πως είναι προτιμότερο να πάει αρχικά σε SSD και γιατί όχι και σε RAM upgrade (απλά δεν επείγει).

 

@Just Leblanc

Να υποθέσω πως ο 750 είναι και 7200rpm? Τότε σίγουρα γι'αυτό είχες αύξηση θερμοκρασίας. Παραπέρα ο SSD απεναντίας δεν σηκώνει καθόλου θερμοκρασία. Είναι αθόρυβος να ξέρεις και δεν ζεσταίνεται ιδιαίτερα. Προσωπικά μετά τον SSD, μία - δύο φορές άκουσα τους ανεμιστήρες κι αυτό όταν δούλευα photoshop.

 

Οπότε με τον SSD μόνο θα είσαι καλύτερα κι από πριν. Ο συνδυασμός τους, υποθέτω πως θα εξαρτηθεί από το πόσο ζορίζεις τον HDD. Στα ξένα forums που έχω διαβάσει, δεν παρατηρεί κανείς ιδιαίτερη αύξηση της θερμοκρασίας με τους δυο μαζί. Εικάζω πως θα τον έχεις ως backup και δεν θα φορτώνεις λειτουργικό - εφαρμογές, οπότε θα είσαι σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hollystone

Ναι προφανώς έχεις απαιτήσεις από το μηχάνημα. Σίγουρα τα 8Gb (ειδικά με όσα διαβάζω για τα mavericks) θα είναι αναγκαία. Απλά στην προκειμένη περίπτωση του Just Leblanc (μιας και δεν βλέπω να κάνει βαριές εργασίες), πιστεύω πως είναι προτιμότερο να πάει αρχικά σε SSD και γιατί όχι και σε RAM upgrade (απλά δεν επείγει).

 

@Just Leblanc

Να υποθέσω πως ο 750 είναι και 7200rpm? Τότε σίγουρα γι'αυτό είχες αύξηση θερμοκρασίας. Παραπέρα ο SSD απεναντίας δεν σηκώνει καθόλου θερμοκρασία. Είναι αθόρυβος να ξέρεις και δεν ζεσταίνεται ιδιαίτερα. Προσωπικά μετά τον SSD, μία - δύο φορές άκουσα τους ανεμιστήρες κι αυτό όταν δούλευα photoshop.

 

Οπότε με τον SSD μόνο θα είσαι καλύτερα κι από πριν. Ο συνδυασμός τους, υποθέτω πως θα εξαρτηθεί από το πόσο ζορίζεις τον HDD. Στα ξένα forums που έχω διαβάσει, δεν παρατηρεί κανείς ιδιαίτερη αύξηση της θερμοκρασίας με τους δυο μαζί. Εικάζω πως θα τον έχεις ως backup και δεν θα φορτώνεις λειτουργικό - εφαρμογές, οπότε θα είσαι σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας  ;D

το insomnia ειναι νεκρο αυτη τη στιγμη .Μεταξυ owc και generic διαβασα οτι μονο το υλικο κατασκευης καθως και καποιο εγχειριδιο dvd ειναι η διαφορα που εχουν παρατηρησει σε ξενα φορουμ .Οποτε η τελευταια  μου ανησυχια ειναι αν το superdrive mου ειναι sata II .Συνηθως εδω βρισκω τις πληροφοριοες μου αλλα δε βλεπω καπου να λεει αν ειναι ή οχι .http://www.everymac.com/systems/apple/macbook/specs/macbook-core-2-duo-2.0-white-13-early-2009-nvidia-specs.html  .Γνωριζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο site της OWC και βρες ακριβώς το data doubler για το δικό σου macbook (αυτό που σου στειλα είναι, απλά μην έχει τίποτα άλλο που θες να τσεκάρεις). Ακόμα κι αν δεν είναι SATA II το optical drive, δεν υπάρχει πρόβλημα αφού θα συνδέσεις τον HDD εκεί, εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο.

 

Όσο για το generic, ναι ισχύει εν μέρη. Η OWC είναι σχετικά ακριβή. Από την άλλη όμως, πολλοί αναφέρουν πως το generic χωράει με λίγη δυσκολία κι δεν είναι τόσο 'fit' όσο το OWC, αλλά την στιγμή που κάνει, who cares? Η απόφαση είναι δική σου. Προσωπικά δεν πιστεύω πως θα έχεις πρόβλημα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εικάζω πως θα τον έχεις ως backup και δεν θα φορτώνεις λειτουργικό - εφαρμογές, οπότε θα είσαι σε κατάσταση απόλυτης ηρεμίας  ;D

 

σχετικα με αυτο .Τι ειναι καλυτερο?Να βαλω το λειτουργικο και ολα τα application και τα προγραμματα στον ssd (χρησιμοποιω το logic συνεχεια ) ή μονο το λειτουργικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργικό κ προγράμματα στον ssd κ τα υπόλοιπα (μουσικές, φωτογραφίες κλπ) στον hdd. Βέβαια τα projects του logic θα τρέχουν γρηγορότερα απο τον ssd αλλα έχουν μεγάλο μέγεθος. Το πολυ πολυ να τρεχεις απο ssd μόνο το project που δουλεύεις εκείνη τη στιγμή. Γενικά πάντως: OS και προγράμματα στον ssd. Τα υπόλοιπα στον hdd :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η θύρα του DVD είναι SATA2 (και όχι απλό SATA) θα πρότεινα να μπει στη θέση του DVD το SSD. Θα προσφέρει μάλλον πιο απροβλημάτιστη λειτουργία και λιγότερη εσωτερική θερμότητα.

 

Αν βέβαια η θύρα του DVD είναι απλό SATA τότε η τοποθέτηση που έχεις επιλέξει είναι μονόδρομος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η θύρα του DVD είναι SATA2 (και όχι απλό SATA) θα πρότεινα να μπει στη θέση του DVD το SSD. Θα προσφέρει μάλλον πιο απροβλημάτιστη λειτουργία και λιγότερη εσωτερική θερμότητα.

 

Αν βέβαια η θύρα του DVD είναι απλό SATA τότε η τοποθέτηση που έχεις επιλέξει είναι μονόδρομος.

 

διαβασα οτι στην θεση αυτη μπορει να παρουσιαστει προβλημα με το κουμπι του on/off .μπορεις να μου αναλυσεις λιγο παραπανω την προταση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια μοντέλα είχαν πρόβλημα αν έμπαινε ο ssd στη θέση του optical. Δεν θυμάμαι ποια όμως. Γενικότερα η ασφαλέστερη θέση του ssd είναι στη θέση του παλιού. Δοκιμασμενα κ σίγουρα πράγματα. Νομίζω πως το ψάχνεις περισσότερο απ όσο χρειάζεσαι, καλα κανείς βέβαια αλλα δεν υπάρχει λόγος. Κανε ένα κόπο κ διαβάσε και το άλλο site που σ πα. Θα σ λυθούν πολλες απορίες ;) Καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το έχω κάνει σε ένα macbook pro mid 2010 με προϊόντα από την OWC (SSD και adapter για τον σκληρό στη θέση του οπτικού drive.)

Έχω λειτουργικό και προγράμματα στον SSD και αρχεία στον HD.

 

Είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος, το ίδιο και 2 φίλοι που εφάρμοσαν την ίδια "συνταγή" σε παρεμφερή laptop.

Δεν Δεν ξέρω αν υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις αλλά αυτή της OWC φαίνεται να δουλεύει απροβλημάτιστα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου