Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με M-audio firewire 410


sofison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον Στάθης Π. απονεμήθηκε το badge 'Πρόθυμος να βοηθήσει' και 5 πόντοι συμμετοχής.

Πιθανό η λύση στο παραπάνω βίντεο υπάρχει λόγω του ότι ο δημιουργός του χρησιμοποιεί VIA chipset, κάτι που δε χρησιμοποίησα εγώ στην profire και ίσως με αυτό να δουλέψει. Όμως αυτό σημαίνει πως ο χρήστης θα αναγκαστεί να κάνει μία σειρά απο δοκιμές με controllers εαν ο υπάρχον δε δουλεύει σωστά με το λειτουργικό του σύστημα,ή πιθανό διαφορετικές εκδόσεις windows (τα windows 10 έχουν πολλές εκδόσεις). Αυτό σημαίνει χρόνος και χρήμα. Θα αξίζει ίσως σε μία ακριβή κάρτα ήχου που είναι δύσκολο κάποιος να την αποχωριστεί. Όμως όλο αυτό απλά και μόνο για να δουλέψει. Ο δημιουργός του βιντεο αναφέρει "not fully tested" , δηλαδή είναι πιθανές οι πτώσεις του driver στα καλά καλοθούμενα, dropouts και διάφορα τέτοια.  Επίσης ο ίδιος αναφέρει "αυτή η λύση δουλεύει μόνο σε εμένα", ξέρει πως το VIA chipset του μπορεί να δουλεύει καλά με την gigabyte μητρική του, για το τι γίνεται όμως σε άλλες μητρικές αφήνει disclaimer. Η παύση υποστήριξης του firewire δε σημαίνει (θεωρητικά) ασυμβατότητα, αλλά επι της ουσίας στα σύγχρονα συστήματα αυτό φαίνεται να ισχύει. 

Όπως και να χει, μια δοκιμή εφόσον δεν είναι κοστοβόρα, αξίζει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα μου φαίνεται θα πάω σε καινούργια για να μην έχω όλο αυτό το ψάξιμο.

Ήλπιζα να είναι πιο απλό, δηλαδή με ανταπτορα usb και driver's από την εταιρεία πιο νέα να γινόταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εμεινα στα σπεκς του συμφορουμητη που αρχισε το ποστ! XP! Λειτουργικαρα! core, 2 duo! 2 γμ Ραμ! τιμιοτατο μηχανημα!!!!! με τι μηχανηματα δουλευαμε βρε παιδια!!!!! και... Πως! Και τωρα εχεις 32 και σκεφτεσαι!!! μηπως να αναβαθμησω τελικα;;;!!!!!

Υγ. Απο τη στιγμη, που η καρτα, λειτουργει... Αν υπαρχει κανενα cd! (Τι ειπατε;;;)!!! με Xp, αξιζει ενα Virtual machine. Να μη το τραβηξω, στο οτι αν υπαρχει κανενα μηχανακι με xp, μονο και μονο για το reunion βρε αδερφε, να τη βαλεις πανω να γινει δουλιτσα!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Αλέξανδρος είπε

δηλαδή με ανταπτορα usb και driver's από την εταιρεία

Δεν υπάρχει μετατροπή firewire to usb εξ ορισμού γιατι είναι εντελώς διαφορετικά πρωτόκολλα. 

 

18 λεπτά πριν, Αλέξανδρος είπε

 μου φαίνεται θα πάω σε καινούργια για να μην έχω όλο αυτό το ψάξιμο.

Ίσως είναι προτιμότερο, πιθανότατα το ψάξιμο να καταλήξει σε αγορά καινούριας κάρτας. Είναι κρίμα γιατι η σειρά των firewire της maudio είναι καλή , όμως το firewire είναι πολύ παλιο πρωτόκολλο(νομίζω 1994) και πλέον απήλθε .  Μπορεί ίσως η κάρτα σου να χρησιμοποιηθεί ως προενίσχυση εαν υποστηρίζει αυτόνομο mixer 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
54 λεπτά πριν, Αλέξανδρος είπε

με ανταπτορα usb

Κυκλοφορούν κάτι αντάπτορες αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις ή καλύτερα να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον και αυτοί οι ανταπτορες θα ειναι στην ουσία controllers,με επιπλέον μετατροπή σε usb.  Αλλά και να επιτευχθεί η μετατροπή τι drivers θα περάσει;FireWire η usb?  Τι είδους μετατροπή είναι αυτή; Μακάρι να υπάρχει κάτι γιατί είμαι κ γω παθών,αλλά ο,τι έχω ψάξει δεν οδηγεί πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνιμη δόκιμη λύση είναι: νέα κάρτα (ή επιστροφή στα Windows 7). Τα 10 δεν είναι καν η τρέχουσα έκδοση των Windows, τα 11 είναι. Ακόμη και αν βρεθεί μία λύση με τα χίλια ζόρια, έχει πολύ μικρό χρονικό ορίζοντα ζωής. Πάρε μία νέα USB κάρτα, να φύγει το εμπόδιο, πριν σου χαλάσει το κέφι.

  • Συμφωνώ 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου