Προς το περιεχόμενο

Ο Google boss μιλάει για την καινοτομία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσο για τον κύριο Chang που ομολογώ πως δεν γνωρίζω, απλά ήταν μια ειρωνική αναφορά στο ότι πουλούσε τα συγγράμματά του, μετά τη διάλεξη, αφού κατά τη διάρκειά της τα διαφήμηζε κιόλας..........

 

Κι όμως, αυτή είναι η καλύτερη κατάληξη ενός σεμιναρίου για το επιχειρείν  ;)

 

Διαφωνώ, καθότι ο Τσάνγκ δημιούργησε-σύμφωνα με τα λεγόμενα του Χάρηλατρον- και πολλά πράγματα πλην του να κάνει φτηνή κονσομασιόν-για μένα ένδειξη απληστίας-παραγωγή........ αέρος κοπανιστού, για να εισπράξει κι απ αυτή ;D

Δεν είμαι διάνοια σε κανέναν χώρο, απλά επισκέπτης και βιωματικά τα περισσότερα χρόνια πωλητής. Είτε σε εμπορικά μαγαζιά δικά μου, είτε στα παραγώμενα από μένα προιόντα και τη χονδρική, ή τη λιανική τους πώληση, ή εμπορεία για άλλους, πχ ναρκωτικώνε  ;D ;D ;D

. Δεν μπόρεσα ποτέ να πουλήσω άυλα, πχ τη ζωή στον άλλο κόσμο, μια καλή ασφάλεια, ή μια καλή επένδυση, δεν τα πίστευα και δεν μπορώ να πουλήσω εις βάρος της συνείδησής μου, δεν μπορώ να υποστηρίξω μια τέτοια πώληση και ενώ είναι πολιτική  δήλωση αυτό, μπορώ να το υποστηρίξω με βάση τα πιστεύω μου και τα πεπραγμένα του βίου μου.

 

Πολλές φορές στη ζωή μου έχω αποτρέψει πελάτες, από πατάτες, είτε δικής τους επινήσης, είτε δικής μου, προσωπικά καταλαβαίνω μετά από χρόνια όλο και πιο συχνά, πως μπορώ νοιώθοντας όμορφα εγώ να κερδίσω για ''όλους'' περισσότερα. Άλλοι κέρδισαν πολλαπλάσια-οικονομικά- από μένα, όμως δεν με ενδιαφέρει καθόλου το κέρδος, με νοιάζει να νοιώθω εγώ εντάξει με τους γύρω μου και να είναι τα τσάκρα των ανθρώπων στα ίσα τους, να μη νοιώθω κορόιδο και να μη νοιώθουν κι αυτοί, στο τέλος τέλος να γυρνάω σπίτι χωρίς ανάγκη σεκιουριτάδων και τύψεων ;D.

 

Υπάρχει και η άλλη οπτική, αυτή του συγχωρεμένου αδελφού μου, που έλεγε, κάποτε πως, ''εμενα δε με νοιάζει κι αν μας χρωστούν, με νοιάζει πως ο ''κόσμος'' όλος, είναι δικής μας κατασκευής-και ΗΤΑΝ, λόγω της εφυίας του και της δημιουργικότητάς του.............

 

 

.........αλλά, υπήρχαν και υπάρχουν φυσικά οι άνθρωπες που πάντα θα έχουν το κόσμο όλο δικό τους, γιατί θα έπρεπε υποχρεωτικά να είναι με βάση τη δύναμη, πχ Χίτλερ, όχι το μυαλό, όχι τη δημιουργία, απλά την επιβολή.

 

Υπ αυτή την έννοια είμαι ευτυχής που δεν ανήκα ποτέ στη κατηγορία του αδελφού μου, αλλά ούτε  και του Χίτλερ. Όσοι με ανέχονται γίνονται φίλοι μου, το ίδιο ισχύει και αντίστροφα  ;D ;D ;D

 

Φιλικά και απολίτικα,όσο μπορεί να γίνει αυτό σε ανθρώπινες σχέσεις.

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν μπορώ να διαφωνήσω τυπικά με αυτό που έγραψε ο sfaku

Καινοτομία μπορεί να είναι το επιχειρηματικό μοντέλο, δεν είναι απαραίτητο να είναι αυτό καθ'αυτό το αντικείμενο (υψηλή τεχνολογία κλπ).

επί της ουσίας θα εκφέρω μικρή ένσταση σχολιάζοντας ότι με τον ίδιο τρόπο κάποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι μουσική δεν είναι μόνο το Köln Concert αλλά και τα απλά ρυθμικά παλαμάκια. Δίκιο θα έχει, αλλά....

Σε ένα τέτοιο δυσδιάκριτο πλαίσιο, εύκολα χαρακτηρίζεται καινοτομία η παραγγελία frozen yogurt μέσω διαδικτύου, την ώρα που κάποιοι “κατεβάζουν παπάδες” για την υλοποίηση ενός ειδικού σένσορα, ενός αλγορίθμου, ενός νέου υλικού κλπ

Είχα αρκετά συγκεκριμένα παραδείγματα υπόψη μου.

 

Το ενα ήταν η εταρεία Φερέοικος που έχει πάρει βραβείο entrepreneurship. Την ξεκίνησαν δύο αδερφές (κανονικά κορίτσα εννοώ ε  ;D ) από την Κόρινθο με αντικείμενο την εκτροφή σαλιγκαριών. Αυτές εξελίχτηκαν ιδανικά διότι σκέφτηκαν πραγματικά καινοτομικά (εισαγωγή μιας καλλιέργειας που ουσιαστικά δεν υπήρχε στην Ελλάδα με τεράστια διεθνή ζήτηση και μεγάλες εξαγωγικές δυνατότητες) και συνεχίζουν σε όλη την πορεία να το εξελίσσουν το πράγμα, αφού παρέχουν -με μεγάλη επιτυχία- συμβουλευτική και τεχνογνωσία σε άλλους επίδοξους καλλιεργητές επιβλέποντας όλη τη διαδικασία και θέτοντας τα ποιοτικά στάνταρ -τα οποία είναι αυστηρότατα. Επίσης ξεκίνησαν και μεταποίηση/τυποποίηση.

 

Το αποτέλεσμα είναι τρελοί ρυθμοί ανάπτυξης, εξαγωγές, άνοιγμα ενός ολόκληρου κλάδου ο οποίος δεν έχει κορεστεί και όσο υπάρχουν αυτές οι σοβαρές προδιαγραφές που θέτει ο φερέοικος, δεν θα κορεστεί. Οι συγκεκριμένες κοπέλες (άσχετες με τις επιχειρήσεις μέχρι τότε) θεωρούνται ο ορισμός της βέλτιστης πρακτικής στον τομέα του rural area entrepreneurhip, που θεωρείται πού σημαντικός γιατί καταλαβαίνουμε όλοι ότι δεν μπορούμε να γίνουμε και silicon valley σε μια μέρα.

 

Άλλη περίπτωση που ξέρω είναι 1-2 retailers που πουλούν ελαιόλαδο και σχετικά προϊόντα online σε εξαιρετικά ψηλές τιμές. Κάνουν δηλαδή το γνωστό κόλπο των Ιταλών (που έπαιρναν το ελαιόλαδό μας, το έκαναν rebranding σαν ιταλικό και το πουλούσαν 30 δολ. τα 50 ml στην Αμερική) απλά χωρίς τους Ιταλούς  ;) . Έχουν εξαιρετικά αποτελέσματα και μεγάλους ρυθμούς ανάπτυξης.

 

Με άλλα λόγια, υπάρχουν καινοτομικά μοντέλα που μπορεί να βασίζονται σε παραδοσιακές δραστηριότητες αλλά ξεφεύγουν πολύ από τα όριά τους αξιοποιώντας νέα όπλα (ίντερνετ κλπ).

 

Ακόμη υπάρχουν ελληνικά τουριστικά πόρταλ με επέκταση σε πολλές χώρες και θεαματικούς τζίρους.

 

Δεν θεωρώ τα γιαούρτια καινοτομία στην Ελλάδα, αλλά μάλλον μόδα, αν και στο εξωτερικό τα γιαούρτια μας κάνουν θραύση (μόνο οι εξαγωγές της ΦΑΓΕ στις ΗΠΑ είναι περίπου 2 δισ. δολάρια, δηλαδή η συγκεκριμένη εταιρεία εξάγει περίπου μέγεθος 1% του ΑΕΠ σε μια μόνο αγορά).

 

Έχουμε πολλά ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα ακόμη και στο πεδίο των παραδοσιακών προϊόντων μας (συγκαταλέγω εδώ τον τουρισμό) αλλά δεν έχει υπάρξει εδώ και 40 χρόνια καμία στρατηγική, μόνο διάφοροι μεμονωμένοι "πεφωτισμένοι".

 

Έχω βέβαια και μια απορία: εδώ και 5 χρόνια που μας αλλάζουν τα φώτα μοντέλο, γιατί δεν έχει ληφθεί μισό μέτρο που να ενθαρρύνει την τολμηρή επιχειρηματικότητα, συντηρώντας μια κατάσταση που επιτρέπει να ανθίσουν μόνο αυτοί που μπορούν να ανθίσουν και στην έρημο, δηλαδή οι λιγοστές εξαιρέσεις που μένουν ανεπηρέαστες από το οικονομικό κλίμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη περίπτωση που ξέρω είναι 1-2 retailers που πουλούν ελαιόλαδο και σχετικά προϊόντα online σε εξαιρετικά ψηλές τιμές. Κάνουν δηλαδή το γνωστό κόλπο των Ιταλών (που έπαιρναν το ελαιόλαδό μας, το έκαναν rebranding σαν ιταλικό και το πουλούσαν 30 δολ. τα 50 ml στην Αμερική) απλά χωρίς τους Ιταλούς  ;) . Έχουν εξαιρετικά αποτελέσματα και μεγάλους ρυθμούς ανάπτυξης.

 

Βέβαια μεταξύ μας, αυτό που κάνουν οι Ιταλοί και οι Ισπανοί (με τα δικά τους λάδια) αλλά και οι επιχειρηματίες του συγκεκριμένου παραδείγματος καθώς και πολλοί άλλοι με άλλα προιόντα, είναι καθαρή κλεψιά. Παίρνεις κάτι που στοιχίζει x, το βάζεις σε μια συσκευασία κάτσε καλά/πούλ μούρ, το βαφτίζεις με επίθετα και το στολίζεις με χαρακτηριστικά και το πουλάς μετά x10 σε όποιο μπουνταλά νομίζει ότι αγοράζει κάτι exclusive και high end. Προσωπικά δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο, το θεωρώ ανήθικο.

 

Έχω βέβαια και μια απορία: εδώ και 5 χρόνια που μας αλλάζουν τα φώτα μοντέλο, γιατί δεν έχει ληφθεί μισό μέτρο που να ενθαρρύνει την τολμηρή επιχειρηματικότητα, συντηρώντας μια κατάσταση που επιτρέπει να ανθίσουν μόνο αυτοί που μπορούν να ανθίσουν και στην έρημο, δηλαδή οι λιγοστές εξαιρέσεις που μένουν ανεπηρέαστες από το οικονομικό κλίμα;

 

Καταρχάς δεν επιτρέπεται ουσιαστικά αυτό που λέμε baby steps. Αν θες να κάνεις κάτι πρέπει να υποστείς απίστευτη γραφειοκρατεία, να δεχτείς παράλογες υποχρεώσεις και όσο είσαι δραστήριος πρέπει να τις τηρείς στον ίδιο βαθμό ανεξάρτητα μεγέθους και τζίρου. Επιμελητήρια, ΟΑΕΕ, φορολογία και δεν συμμαζεύεται. Αν έχεις μια ιδέα (ανεξάρτητα αν είναι καλή ή κακή) και θα ήθελες να δείς πως θα τσουλήσει στην πράξη απλά δεν μπαίνεις στον κόπο αφού η έννοια start up στην Ελλάδα δεν έχει ουσιαστική υποστήριξη. Γι' αυτό και βλέπεις τόσες καφετέριες και τυροπιτάδικα. Σιγά μην πάρει ο άλλος το ρίσκο, πόσω μάλλον όταν τα αρχικά κεφάλαια είναι πολύ μικρά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο, το θεωρώ ανήθικο.

...και εγώ θεωρώ ανήθικο...οι γυναίκες να βάφονται, να στολίζονται, να βάζουν τα ωραία τα αρώματα...και όταν ξυπνάμε το πρωί να βλέπουμε το πραγματικό "πακέτο"...

Τι δουλειά είπαμε ότι κάνεις? ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.., το βαφτίζεις με επίθετα και το στολίζεις με χαρακτηριστικά και το πουλάς μετά x10 σε όποιο μπουνταλά νομίζει ότι αγοράζει κάτι exclusive και high end. Προσωπικά δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο, το θεωρώ ανήθικο.

 

Παρεμβαίνω για να υπερασπιστώ τα λάδια μας (και των ισπανών και των ιταλών) :)

 

Δεν το βαφτίζεις high end! ΕΙΝΑΙ high end... το οτι εμείς έχουμε άφθόνο και κορυφαίας ποιότητας "extra virgin olive oil" και  το χρησιμοποιούμε ακόμα και για να γρασσάρουμε μεντεσέδες δεν σημαίνει οτι έτσι έιναι σε όλες τις χώρες έτσι (πχ use, quater, dubai...)

 

Για αυτούς είναι σπάνιο, ακριβό, είδος πολίτελείας, γκουρμεδιάρικο και τα συναφί... σαν να λέμε χαβιάρι(μπλιάχ) ή ροκφόρ(γεα!)

 

ΥΓ. Ο παππούς μου βγάζει λάδι, αρκετό για να μπορέι να ζήσει και να μας δείνει και εμάς το κατί τις αφού πάμε και βοηθάμε στο μάζεμα..

ΥΓ2. Δεν πουλάω έξω, ακόμα... το ψάχνω να γίνω και εγώ "κλέφτης" όταν μεγαλώσω :P

ΥΓ3. off topic - off. Please continue...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μεταξύ μας, αυτό που κάνουν οι Ιταλοί και οι Ισπανοί (με τα δικά τους λάδια) αλλά και οι επιχειρηματίες του συγκεκριμένου παραδείγματος καθώς και πολλοί άλλοι με άλλα προιόντα, είναι καθαρή κλεψιά. Παίρνεις κάτι που στοιχίζει x, το βάζεις σε μια συσκευασία κάτσε καλά/πούλ μούρ, το βαφτίζεις με επίθετα και το στολίζεις με χαρακτηριστικά και το πουλάς μετά x10 σε όποιο μπουνταλά νομίζει ότι αγοράζει κάτι exclusive και high end. Προσωπικά δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο, το θεωρώ ανήθικο.

Welcome to marketing!

 

Δεν είναι κλεψιά. Είναι άλλη μια τεχνητή καταναλωτική ανάγκη αλλά αυτά που ισχυρίζονται για τα ελαιόλαδά τους ισχύουν (συγκεκριμένα αρώματα/γκουρμέ ιδιότητες και εξαιρετικά χαμηλές οξύτητες). Τώρα αν χρειάζεται κάποιος στη ζωή του ελληνικό ελαιόλαδο με αρωματικές επιγεύσεις και οξύτητα κάτω από το 1/10 του νόμιμου όριου... νομίζω ότι είναι στο γενικότερο πνεύμα των καταναλωτικών επιλογών του κόσμου μας, κάποιες από τις οποίες είναι εξαιρετικά πολυτελείς και πρακτικά αχρείαστες, αλλά υπάρχουν χιλιάδες τέτοιες και συχνά είναι απολαυστικές.

 

Σχετικό: πρόσφατα αγόρασα, offline σε μαγαζί, ένα μικρό μπουκαλάκι λάδι ελιάς αρωματισμένο με λάδι τρούφας (το γνωστό πανάκριβο μανιτάρι). Είναι ακριβό αλλά και πολύ δυνατό σε άρωμα: με 30 σταγόνες πάνω σε ισάριθμες μπουκιές καλό χωριάτικο ψωμί, έφτιαξα κάτι μεζεδάκια στις γιορτές που συνιστούσαν γαστριμαργική απόλαυση επιπέδου ακριβού εστιατορίου. Έχω ήδη κάνει απόσβεση και το μπουκάλι είναι 97% γεμάτο.

 

(Πολύ έξυπνο προϊόν και για εξαγωγή πρέπει να πω).

 

Με άλλα λόγια το ακριβό είναι σχετικό μερικές φορές. Το τόσο ακριβό λάδι δεν είναι το ιδανικό για να φτιάξεις φασολάκια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλειά είπαμε ότι κάνεις? ;) ;D

 

Δουλειά που δεν χρειάζεται ή προτείνεται να λέω ψέματα.

 

Δεν το βαφτίζεις high end! ΕΙΝΑΙ high end... το οτι εμείς έχουμε άφθόνο και κορυφαίας ποιότητας "extra virgin olive oil" και  το χρησιμοποιούμε ακόμα και για να γρασσάρουμε μεντεσέδες δεν σημαίνει οτι έτσι έιναι σε όλες τις χώρες έτσι (πχ use, quater, dubai...)

 

Για αυτούς είναι σπάνιο, ακριβό, είδος πολίτελείας, γκουρμεδιάρικο και τα συναφί... σαν να λέμε χαβιάρι(μπλιάχ) ή ροκφόρ(γεα!)

 

Πρόσφατα ημουν στην Ισπανία. Σαν κλασσικός τουρίστας έμπαινα και χάζευα τα μαγαζιά με τα τουριστικά προιόντα. Εκεί μεταξύ άλλων υπήρχαν και μπουκαλάκια με ελαιόλαδο, απλό κλασσικό, σε τιμές αστρονομικές και σε ποσότητες αρώματος. Προσωπικά αυτό το θεωρώ το λιγότερο ανέντιμο γιατί ήταν σαν να σου λένε "Κοίτα, δεν πουλάμε και κάτι σπουδαίο, πήγαινε και στο super market αν θες, φθηνότερο θα το βρείς. Όμως επειδή εσύ δεν τα έχεις αυτά και δεν ξέρεις θα στο χρεώσω όσο γουστάρω γιατί ξέρω ότι θα πληρώσεις". Σόρυ αλλά in my book αυτό είναι ο ορισμός της κοροιδίας. Αν εσείς το θεωρείτε ΟΚ, κανένα πρόβλημα.

 

Σιχαίνομαι την τρούφα. :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου