Προς το περιεχόμενο

Τεραστιο Brass block για strat.


Dreamdancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να παρω μια απλη εξαβιδη γεφυρα strat και να την χρησιμοποιησω ως σταθερη(τερμα βιδωμενη στο σωμα) χωρις τρεμολο arm και τα σχετικά.Παρολα αυτα ομως θελω να βρω ενα block, brass,ατσαλινο η οτιδηποτε τελος παντων, που να ειναι τοσο μεγαλο ωστε ισα ισα να χωραει στην τρυπα και να σφηνωνει(μιας και ετσι και αλλιως δεν προκειται να μετακινηθει και ποτε).

 

Ολο αυτο ακολουθωντας το σκεπτικο της καλυτερης...δονησης :P και sustain των χορδων.Το θεμα ειναι υπαρχει τοσο μεγαλο block,κανω ιδιοκατασκευη η δεν χρειαζεται τοση μανουρα και  παιρνω ενα απλα μεγαλυτερο απο killerguitarcomponents,gfs η αντιστοιχα site και τελειωνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ την ψαχνεις

 

;D

 

βαλε ενα λουκετακι απο μπρασο για μπλοκαρισμα του τρεμολο και θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα

 

αντι για το κΣυλο στην φωτο βαλε ενα λουκετο που να χωραει

 

16510d1296794478-question-blocking-tremolo-my-american-standard-image-3718241324.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ την ψαχνεις

 

;D

 

βαλε ενα λουκετακι απο μπρασο για μπλοκαρισμα του τρεμολο και θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα

 

αντι για το κΣυλο στην φωτο βαλε ενα λουκετο που να χωραει

 

 

Ναι για καμια τετοια cost effective λυση παει η δουλεια απλα ηθελα να κανω ενα πειραμα βρισκοντας ενα σωμα στρατ απο κοντρα πλακε η οτιδηποτε ξυλο της συμφορας 8) πηγαινοντας στην λογικη οτι αυτο που μετραει ειναι τα σημεια...επαφης.Θα εβαζα σφηνομενο ενα κομματι...σιδερο και θα ηλεκτροκολουσα μια γεφυρα πανω πχ για ακομα μεγαλυτερη καγκουρια ;D αλλα ελα που θελω να  φορτωνω τις χορδες απο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχε υπόψη σου ότι αν τυχόν πας σε ιδιοκατασκευή από μέταλλο με όγκο όσο η κοιλότητα, το μπλοκ μπορεί να ζυγίζει και περισσότερο από ένα κιλό και αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη καλό.

Προσωπικά μπορεί και να μην έβαζα τίποτα. Αν βάλεις 5 ελατήρια και τα σφίξεις καλά (ώστε να πατήσει η γέφυρα στο σώμα) είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το Monster Mass.

http://www.killerguitarcomponents.com/products/tremolo-blocks/fender-squier-blocks

Εγώ έχω βάλει το απλό και έχω πολύ καλές εντυπώσεις.

 

Το λουκέτο είναι μια λύση αλλά δεν αποτελεί μέρος της γέφυρας και το σημείο επαφής είναι περιορισμένο. Αν δε το μπλοκ σου είναι zinc κλαύτα Χαράλαμπε.

 

Η KGC μπορεί να σου κατασκευάσει και custom νομίζω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψη σου ότι αν τυχόν πας σε ιδιοκατασκευή από μέταλλο με όγκο όσο η κοιλότητα, το μπλοκ μπορεί να ζυγίζει και περισσότερο από ένα κιλό και αυτό δεν είναι κατ' ανάγκη καλό.

Προσωπικά μπορεί και να μην έβαζα τίποτα. Αν βάλεις 5 ελατήρια και τα σφίξεις καλά (ώστε να πατήσει η γέφυρα στο σώμα) είσαι έτοιμος.

 

Οχι μονο θα ζυγιζει αλλα μαλλον θα κοστιζει περισσοτερο και απο ολοκληρο το σωμα :P.Το θεμα μου δεν ειναι πως θα κανω τη γεφυρα σταθερη παντως.Γιατι και 5 ελατηρια να μη βαλω αμα σφιξεις τις 6 βιδες και δεν χρησιμοποιεις ποτε το τρεμολο εισαι οκ...η ακομα και αν βαλεις γεφυρα απλα βιδωμενη πανω στο σωμα που να φορτωνει τις χορδες απο πισω(χωρις κοιλοτητες για μπλοκ ελατηρια και τα σχετικά) παλι εισαι οκ.Εχεις fixed bridge.

 

Εγω το block το θελω γιατι θεωρω οτι ειναι απο τα σημεια που ακουμπαει και δονειται η χορδη και που στην τελικη κανουν τη διαφορα(μαζι με nut,saddles,string trees,tuners,υλικο ταστων),αμα εχεις το καταλληλο υλικο γιαυτα ας εχεις τα ξυλα(η ουτε καν ξυλα 8)) απο...whatever υλικο ετσι παει το σκεπτικο μου .Γιαυτο ειπα να παω σε καποια λυση σαν αυτη πχ που προτεινε ο RayDTutto(thx θα το κοιταξω).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου