Προς το περιεχόμενο

Επιτελους απαντηση στο αιωνιο ερωτημα των ξυλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά όσοι πάτε για ορειβασία να ενημερώσετε τις αρχές και να έχετε αρκετά νερά μαζί σας .

όσοι δεν θα πάνε αντί να διαφωνούν για το ένα βίντεο και το άλλο  ας μας πούνε ,στο βίντεο που ανέβασε  ο dreamdancer από το 30:50 έως το 31:00  αν ακούνε διαφορά.

αν το κάνουμε αυτό μια φορά χωρίς ειρωνείες ίσως αναθεωρήσουν κάποιοι την ικανότητα ακοής τους . Δεν ακούμε όλοι το ίδιο ,εγώ προσωπικά ακούω άλλες συχνότητες από το αριστερό ,πιο ψηλές και πιο μπάσες από το δεξί.  Επίσης η ακοή είναι κάτι που "δουλεύεται" άτομα που είναι αναγκασμένα να χρησιμοποιούν την ακοή τους περισσότερο την "βελτιώνουν".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 383
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ώπα ώπα (που λέει κι ο ΝότΙς  :P) παιδιά! Λίγα τα λόγια σας για τα Κσύλα Τρικάλων! >:(

Είχα φτιάξει εγώ μία κιθάρα με μαχόγκανυ Τρικάλων κομμένο σε υψόμετρο 1250 m!

Ανέπνεε καθαρό οξυγόνο και φάνηκε μέσα στην σεζόν! Τα πΛεμόνια του άντεχαν εννενηντάλεπτο πάνω-κάτω στην σκηνή και άντεχαν και καθυστερήσεις!

Βέβαια μετά σταμάτησα να παίζω μέταλ και δεν την χρειαζόμουν πια... :-[

Έτσι την έριξα ένα κρύο βράδυ του περσινού χειμώνα στο τζάκι κι έγινε το άκου να δεις και το κοίτα να ακούσεις ταυτόχρονα!  :o

Μία φλόγα μέχρι πάνω! Τρεις μέρες έκαιγε και μου ζέσταινε το κοκαλάκι!

Θα μου πείτε εσείς για ξύλα Τρικάλων! >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα γι' αυτό η αιθαλομίχλη μύριζε πέρσυ φα ματζορε. Τώρα εκσηγείται.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεσύρθην. :'(

Ρε φίλε, μη πηδάς το thread.

 

Και μη κλαίς πάνω στα ξύλα.

Θα παίζουν μόνο blues....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως 3 λεσπολ που εβαλα διπλα στην καστομ πριν την παρω  standard,gary moore,studio ηταν ημερα με την νυχτα....και δεν με συνεφερε να σκασω τοσα λεφτα ηλπιζα να μην ειναι τοσο εμφανης η διαφορα αλλα ηταν....

 

 

παντως σε πειραματα που εχω κανει με στρατ μπρατσα σωματα μαγνητες τοσα χρονια εχω βγαλει ασφαλες συμπερασμα...κανενα σωμα δεν επαιξε ιδιαιτερο ρολο ομως τα μπρατσα εκαναν την διαφορα στον ογκο και το σαστειν του ηχου...πραγματικα στο ιδιο σωμα με τους ιδιους μαγνητες αλλαζοντας το μπρατσο σε ροπαλοειδες ηταν αλλη κιθαρα και αλλοι μαγνητες....απο τοτε μονο παχια μπρατσα τελος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πέρα της πλάκας αν το mdf είναι υψηλής πυκνότητας δεν βλέπω κανένα λόγο γιατί να μην κάνει για κιθάρα. Για το βάρος δεν ξέρω. Μην σου πω της βάζεις και μια λάκα και την κάνεις όπως γουστάρεις. Δεν ξέρω και πολλά γι' αυτά τα υλικά οπότε μπορεί να λέω και μπούρδες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπούρδες είναι γιατί δεν μας λέει σε ποιό βουνό. Το ίδιο είναι ο Όλυμπος το ίδιο το Κιλιμάντζαρο;

 

 

Φυσικά στο πιο ψηλότερο βουνό,

Όπως λέει και το άσμα :

 

Θ'ανέβω και θα ηχογραφήσω

στο πιο ψηλότερο βουνό

και αν ακούσω, διαφοράαααα

θα κάψω Gibson του '59

 

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομίζω ότι είστε όλοι off topic. Νοβοπάν είναι το Ξίλο του video, όχι MDF...

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς ο ήχος είναι κάτι τόσο πολυδιάστατο, που δύσκολα πιστεύω μπορεί να αναλωθεί σε πειράματα και τεστ της μιας νύχτας ή να αναλυθεί απλά από ένα frequency analyzer. Μετρήθηκε το attack? H διαστολή (swell), ο όγκος, η χροιά(timbre) το sustain ή τα φάλτσα(οvertones)? Eγώ πάντως άκουσα διαφορές. Αύριο μπορεί να μην ακούσω, παίζει κι αυτό. Πάντως άλλο 'δεν υπάρχει διαφορά' κι άλλο 'είναι τόσο μικρή που δεν με ενοχλεί/πειράζει/ενδιαφέρει.

 

Mην πιστεύετε αυτούς που λένε ότι το ξείλο κάνει διαφορά, αλλά ούτε κι όσους λένε ότι δεν επηρρεάζει καθόλου τον ηλεκτρικό ήχο. Η αλήθεια ίσως βρίσκεται κάπου στη μέση. Το ευτύχημα με τα ηλεκτρικά όργανα είναι ότι μπορείς να πάρεις ένα νεροχύτη, ένα παντζούρι ή ένα λαμπατέρ, να το κάνεις κιθάρα και να βγάλεις από αυτό, ήχο και κατ' επέκταση, μουσική. Που είναι και το ζητούμενο... ;)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου