Προς το περιεχόμενο

τι ρόλο παίζει το sample rate στην ηχογράφηση..?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και μην τρελαινεσαι τα λαθη ειναι ανθρωπινα.

 

θελεις να κανεις καποιο σχολιο στο θεμα μας? (σιχαινομαι το derailing και για αυτο αλλωστε μπηκα για να δωσω τα λινκ και να καθαρισει η κατασταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εμ, δεν σου είπα κι εγώ τι εννοώ.

Όταν έχεις σχετικά λίγα κανάλια, θα κάψεις και CD, και έχεις τα κλασικά όργανα, κιθάρα, μπάσο, ντράμς, φωνή.

 

Επιπλέον ερώτηση. Αν μια κάρτα υποστηρίζει 192Κ γενικά θα έχει και περισσότερη επεξεργαστική ισχύ σε σχέση με μια που πάει μέχρι 96Κ; Ή αλλιώς, αν εξαιρέσουμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ μιας 96 και μίας 192 γενικά;

 

H επεξεργαστική ισχύς επιβαρύνει καταρχάς την cpu του υπολογιστή. Φυσικά παίζει ρόλο και το τσιπάκι του converter αλλά αυτό που σε απασχολεί σαν χρήστη είναι η αύξηση του φόρτου της cpu η οποία μεγαλώνει όσο μεγαλώνει και η συχνότητα δειγματοληψίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δεν τρολλαρω διδασκω (και αστυνομευω με καλη διαθεση σε στυλ npap)

 

Το να ξέρεις "τα της δειγματοληψίας" δεν σε καθιστά αυτόματα ούτε δάσκαλο ούτε "αστυνόμο".

Κράτα κατά νου ότι βασικό στοιχείο που διαφοροποιεί το τρολ από αυτόν που προσφέρει δεν είναι (πρωτίστως) οι γνώσεις αλλά οι προθέσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

απο την μια λες ΔΕΝ θα δει διαφορα και απο την αλλη, οτι πιθανων να ειναι και χειροτερο (και μαλιστα τα λες και με υφος καρδιναλιου)

Κατ' αρχην την διαφορα καλα ειναι να προσπαθησει να την ακουσει και οχι να την δει

Καταλαβαινεις οτι ενας σοβαρος συνομιλητης δεν θα μπορουσε να δωσει βαση σε ενα τετοιο σχολιο :) :) :) :) (αλλα εγω δεν ειμαι σοβαρος και θα σε κραξω αλυπητα  ;D ;D ;D)

 

Σε καθε περιπτωση ενας μεσος ανθρωπος ακουει τη διαφορα (σε ολα τα ηχοσυστηματα) και δεν εχει σχεση με το ανωτατο οριο της ακοης μας μονο.

 

 

 

 

 

 

 

 

Φυσικά και δεν είσαι σοβαρός συνομιλητής,  ;D για νέο μας το λες;  ;D Μπαμ κάνει.  ;D

 

Πιστεύω ότι είσαι τρολ, αν δεν είσαι όμως πριν αρχίσεις να γράφεις ότι να'ναι, κάνε τον κόπο να δεις προηγούμενες συζητήσεις, π.χ. αυτή

 

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174884.0

 

 

Όπου θα δεις π.χ. ότι, όχι μόνο δεν είναι δεδομένο ότι "ο μέσος άνθρωπος ακούει τη διαφορά", αλλά επιπλέον υπάρχουν και απόψεις σαν αυτές που παραθέτει ο guru Νικόδημος...

 

 

(για τα 192Κ υπάρχουν πολλά επιπρόσθετα προβλήματα, που για πολλούς όπως πχ ο Dan Lavry τα καθιστά την χειρότερη επιλογή συχνότητας δειγματολειψίας)

 

 

 

Αν και πριν από όλα, καλό θα ήταν να μάθεις Ελληνικά, όπως π.χ. την έκφραση "βλέπω διαφορά", που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για όλες τις αισθήσεις ( "Είδα διαφορά στο φαγητό με το καινούργιο μου τηγάνι", "Είδα διαφορά στο αμάξι με τα καινούργια λάστιχα", "είδα διαφορά στο σεξ με τα καινούργια προφυλακτικά" κλπ  ;D ;D ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αφου στα specifications το 99% των monitor λενε οτι αναπαραγουν εως και ~21.000hz απο που "βγαινουν" / "ακουγονται" ολες οι συχνοτητες απο εκει και πανω?  ???

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν τρολλαρω διδασκω (και αστυνομευω με καλη διαθεση σε στυλ npap)

 

αν μετά από 10 χρόνια εδώ, μια χιλιάδα ποστ και το "επιχειρηματολογημένο" κατά την άποψή μου (ανάλογο της αφορμής έστω και καθ υπερβολή) κράξιμο 2-3 "διαδικτυακών ψευδωνύμων" (ανάμεσα στα εκατοντάδες που έχω συναναστραφεί δημόσια και ιδιωτικά), η συνισταμένη της συμμετοχής μου μεταφράζεται στον χαρακτηρισμό του "αστυνόμου" που μου προσάπτεις, συγχαρητήρια για την τύχη μου(σας)...

 

αν δεν ανήκεις σε αυτούς (τους "κραγμένους") θα προβληματιστώ περαιτέρω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για να ισοφαρίσω το προηγούμενο off topic μου, ας πω και την γνώμη μου για το θέμα...ίσως κάποιον να τον ενδιαφέρει...

 

θεωρητικά όποιος διαβάσει και το link που παραθέτει o Μάνος θα έχει καλυφθεί...

 

πρακτικά τώρα, ασχολούμενος με την ψηφιακή ηχογράφηση και επεξεργασία του ήχου από τις αρχές των 90s ξεκινώντας με έναν Mac power pc7100 και μια audiomedia κάρτα, πέρασα από πολλά στάδια της εξέλιξής της και αμέτρητους πειραματισμούς (πχ σε εποχές που οι προσιτοί A/D και D/A κονβέρτορες απλά δεν υπήρχαν, ηχογραφούσα και άκουγα μέσω των εξαιρετικών για την εποχή τους κονβέρτορες των master dat μου)...

το τελικό κριτήριο που όριζε τον τρόπο δουλειάς μου πάντα ένα...τα αυτιά μου...

 

πλέον σήμερα αφού αποφασιστεί η τελική χρήση του παραγόμενου προϊόντος οδηγούμαι στις εξής επιλογές:

1. 24 bit - 44,1 Khz στο πλείστον των περιπτώσεων (αναπαραγωγή cd, mp3, multimedia production κλπ)

2. 24 bit - 96 Khz στην στην σπάνια περίπτωση που ζητηθεί να παραμείνει τελικά σε αυτή την ανάλυση και το αναπαραγόμενο... πχ ανάλογο FLAC ή wav ως στόχος...

 

ο λόγος απλός... ενώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον dithering αλγόριθμο που χρησιμοποιώ (έχω και την "βολική" τύχη να τον ενσωματώνει το daw μου το Sonar), δυστυχώς παράλληλα ότι downsampling αλγόριθμος έχει περάσει από τα χέρια μου (σε DAW, audio editor κλπ), δεν με έπεισε... οπότε αν το αρχείο παραμείνει για αναπαραγωγή στα 96, όλα καλά με ήχο "επαρκώς" καλύτερο από την downsampling εκδοχή του... αν είναι όμως ο σκοπός είναι τα 44 "τσάμπα κόπος" για μένα...

ντάξει μη δίνετε σημασία...μπορεί και να γέρασα και να μην ακούω πια... :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

. αν είναι όμως ο σκοπός είναι τα 44 "τσάμπα κόπος" για μένα...

Και για εμένα.

 

δεν τρολλαρω διδασκω (και αστυνομευω με καλη διαθεση σε στυλ npap)

 

Νέος είσαι (όχι στο forum) ηλικιακά, θα βρεις το δικό σου style....σιγά-σιγά.  ;D

Αλλά δεν βάζουμε ένα light khaki trench coat....και ξαφνικά γίναμε Alain Delon στυλ.

Θέλει πολύ δουλειά ακόμα..... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά δεν βάζουμε ένα light khaki trench coat....και ξαφνικά γίναμε Alain Delon στυλ.

Θέλει πολύ δουλειά ακόμα..... ;D ;D ;D

 

ESQ-01-samourai-trench-coat-0713-mdn.jpg

 

Τωρα τι ηθελες και το ειπες αυτο,μου ελεγε η μανα μου οτι μοιαζω με τον Alain Delon αλλα τωρα που εψαξα τη συγκεκριμενη φωτο περισσοτερο με τον ΑΛΛΑΝΤΑΛΛΩΝ μοιαζω... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ESQ-01-samourai-trench-coat-0713-mdn.jpg

 

Τωρα τι ηθελες και το ειπες αυτο,μου ελεγε η μανα μου οτι μοιαζω με τον Alain Delon αλλα τωρα που εψαξα τη συγκεκριμενη φωτο περισσοτερο με τον ΑΛΛΑΝΤΑΛΛΩΝ μοιαζω... ;D

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Εσύ σαι πιο ωραίος!

Le samourai-Jean-Pierre Melville στα καλλίτερά του (άντε και στο le mouton enragé :P) ....και η Cathy Rosier πιανίστρια (είμεθα και μουσικό forum)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου