Προς το περιεχόμενο

Poppa Chubby! Σας Αρεσει; (videos)


Sir Muttley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά δεν μου βγάζει κάτι τέτοιο.

Άλλα από την άλλη μεριά ...ε και σιγά τον Hendrix. Έχω να σου πω αρκετούς που θεωρώ ότι είναι σκαλοπάτια πάνω από τον Hendrix. Σαφώς και είναι πολύ καλός, αλλά νομίζω ότι έγινε και μόδα...κάτι σαν τους Doors.

 

Όλοι μας την περάσαμε αυτη τη φάση  ;)

 

Ευτυχώς μεγαλώσαμε και τα πράγματα ήρθαν απο μόνα τους στην σωστη τους βάση, θέλοντας η μη...

 

Τα λέμε πάλι σε λίγα χρόνια

 

Στο θέμα μας: ο Poppa το έχει πολυ, απλα το παρακάνει ενίοτε. Είναι κάτι φορές που νομίζω ότι ακούω πιτσιρικά να παίζει σε blues backing track όσα πιο πολλα μπορει/sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Steve ray vaughan. Από κάθε άποψη. Από οποία πλευρά και αν το κοιτάξω.  

 

Καλε φιλε Mutt,ειναι σα να συγκρινεις μπριτζολες ;D με μακαρονια.

Υπαρχει λογος να κανεις συγκριση?Aλλο το ενα κι αλλο το αλλο.

Μπορει καποιος να σ'αρεσει πιο πολυ κι αυτο ειναι ΟΚ.

Παντως αν δεν υπηρχε ο Hendrix,ο SRV θα επαιζε αλλιως.

Και οχι μονο ο Stevie Ray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SRV ήταν από έναν πλανήτη που τον γνωρίζουμε όλοι με το όνομα Γη.

 

Τώρα από που ήταν ο Jimi Hendrix, είναι άγνωστο.

 

Αυτό που είναι όμως πασίγνωστο είναι πως αυτός θεωρείται ο εφευρέτης της ηλεκτρικής κιθάρας παρόλο που σε κάποιους δεν αρέσει και δεν θέλουν να το παραδεχτούν.

 

                                                            :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είναι όμως πασίγνωστο είναι πως αυτός θεωρείται ο εφευρέτης της ηλεκτρικής κιθάρας παρόλο που σε κάποιους δεν αρέσει και δεν θέλουν να το παραδεχτούν.

Στάκα sotirouba υπήρχαν και παλαιότεροι, πχ

 

http://www.youtube.com/watch?v=vkmP_wvBuxw

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα θα υπήρχαν και θα υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι να παίξει κάποιος κιθάρα έτσι δεν είναι????

 

Σ'όλους μας αρέσει ότι δεν παίζουμε εμείς οι ίδιοι, όχι ότι style δεν μπορούμε, αλλά δεν είναι δυνατόν να καταπιαστούμε με όλα τα  κιθαριστικά είδη style τεχνοτροπίες κλπ.Θέλουμε δέκα ζωές και δεν φτάνουν.. ;D

 

Μπράβο στον Charlie Christain είναι πάρα πολύ ωραία αυτά που παίζει το ''swing'' είναι ξεσηκω τικά, χορευτικά, οι νότες καθαρές σαν ''στραγάλια'' στρόγγυλες ότι πιο υπέροχο.

 

Αλλά... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είναι όμως πασίγνωστο είναι πως αυτός θεωρείται ο εφευρέτης της ηλεκτρικής κιθάρας παρόλο που σε κάποιους δεν αρέσει και δεν θέλουν να το παραδεχτούν.

 

Συμφωνώ 100% με αυτό. Ότι δηλαδή ο Hendrix είναι από τους πρωτοπόρους της

ηλεκτρικής κιθάρας. Και το εκτιμώ και το σέβομαι αυτό! 

 

Αλλά ως εκεί. Σαν κιθαρίστα και συνθέτη τον εκτιμώ αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας. Μπορώ να πω μάλιστα οτι δεν μπορώ να τον ακούσω και πολύ ώρα γιατί βαριέμαι.

 

Αν θέλω να γεμίσω την ψυχή μου με καθαριστικά ακούσματα... πάω αλλού.

 

Σε SRV, Danny Gatton, κτλ κτλ

 

Για έμενα το να είσαι πρωτοπόρος δε σε ονομάζει και τον καλύτερο τεχνικά κιθαρίστα, ούτε

και τον καλύτερο στη σύνθεση.

 

Να είναι καλά που έδωσε το έναυσμα να φανερωθούν ακόμα μεγαλύτερα ταλέντα από τον ίδιο τον Hendrix. Εγώ αυτό λέω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steve ray vaughan. Από κάθε άποψη. Από οποία πλευρά και αν το κοιτάξω. 

"ε και σιγά τον Hendrix"... Θα είχε πολύ πλάκα να το έλεγες αυτό στον SRV και να ήμουν από μια μεριά να παρακολουθώ.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, άλλη μια συζήτηση οδηγείται γρήγορα σε φαύλο κύκλο λόγω αυθαίρετων συμπερασμάτων. Εγώ απλώς παραθέτω την άποψή μου σχετικά με το πώς πρέπει να αντιμετωπίζονται ανάλογα θέματα:

 

Έχουμε κάθε δικαίωμα σε μουσικές προτιμήσεις (αυτό έλειπε). Αλλά προσοχή στο λογικό άλμα από "O SRV μου αρέσει περισσότερο από τον Hendrix" στο "O SRV ήταν καλύτερος από τον Hendrix". Η πρώτη φράση είναι απολύτως σεβαστή, εγώ λέω και θεμιτή. Η δεύτερη αποτελεί την αρχή μιας "παράλογης λογικής" η οποία δεν οδηγεί ποτέ πουθενά. Επίσης, έχουμε κάθε δικαίωμα να μη μας αρέσει ένας παγκόσμια αναγνωρισμένος μουσικός (αυτό έλειπε και πάλι) αλλά η αποδοχή, η αναγνώριση, ο θαυμασμός που χαίρει θα έπρεπε, αν μη τι άλλο, να μας υποψιάζουν για την αξία του. Δηλαδή ένας μεγάλος δε χρειάζεται την αποδοχή μου για να είναι μεγάλος. Επίσης δε χρειάζεται ένας μεγάλος σώνει και καλά να μου αρέσει. Αλλά το ότι σε εμένα δεν αρέσει, δεν αφαιρεί τίποτα από την αξία του.

 

Εν ολίγοις, ας κρατήσουμε καθαρά υποκειμενική άποψη περί της αισθητικής μας και ας μην προσπαθούμε να αναγάγουμε τις προτιμήσεις μας σε αντικειμενικές αλήθειες.

 

Και παρεμπιπτόντως κι εμένα μου αρέσει περισσότερο ο SRV από τον Hendrix. Αλλά....

 

Υ.Γ. Κάτι που ξέχασα να προσθέσω: Επειδή αναφέρθηκε ο αγαπητός Sir Muttley στο θέμα "μόδα". Οι κατά καιρούς μόδες έχουν ένα βασικό χαρακτηριστικό: είναι εφήμερες. Όταν κάποιος, 44 χρόνια μετά το θάνατό του, συνεχίζει να είναι στο προσκήνιο και να επηρεάζει σαρωτικά νέους μουσικούς, μπορούμε νομίζω με ασφάλεια να πούμε ότι δεν είναι μόδα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου