Προς το περιεχόμενο

νέα κατηγορία στις αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Πάντως στις προθέσεις μου για να ανοιχτούν κάποιες έξτρα κατηγορίες είναι οι εξής:

 

Κιθαριστικός Εξοπλισμός:

 

Α) Πεταλάκια, Πεταλιέρες, Guitar synth, Εφφέ

Β) Μαγνήτες, Parts, Θήκες, Εξαρτήματα Λάμπες, Αξεσουάρ

 

Studio & P.A

 

Α) Live sound

Β) Recording

 

Οπου όμως άντε να ξεχωρίσει ποιο μικρόφωνο πάει στη μια ή την άλλη κατηγορία αν ο πωλητής έχει αγοράσει στη ζωή του ένα SM58. Θα υπάρξουν θέματα εκεί αλλά πιστεύω πως χρειάζεται.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκοπός δεν είναι να μηδενιστούν να λάθη, αυτό δεν γίνεται, αλλά να μειωθούν και οι επιπλέον κατηγορίες νομίζω ότι θα βοηθήσουν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Studio & P.A

 

Α) Live sound

Β) Recording

 

Οπου όμως άντε να ξεχωρίσει ποιο μικρόφωνο πάει στη μια ή την άλλη κατηγορία αν ο πωλητής έχει αγοράσει στη ζωή του ένα SM58. Θα υπάρξουν θέματα εκεί αλλά πιστεύω πως χρειάζεται.

Γι' αυτό και μόνο πρότεινα τα Keywords.

Αν είναι "υποχρεωμένος" ο πωλητής να τσεκάρει την λέξη "μικρόφωνο", βάζω στο search "μικρόφωνο" και μου έρχονται όλα, είτε είναι AKG ΑΚΤΖ ΣΕΧΑΪΖΕΡ ;D ΝΟΟΥΜΑΝ ;D ΡΟΝΤΕ, είτε nt-1a, nt1, ντ1, αντ1 ;D κλπ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό και μόνο πρότεινα τα Keywords.

Αν είναι "υποχρεωμένος" ο πωλητής να τσεκάρει την λέξη "μικρόφωνο", βάζω στο search "μικρόφωνο" και μου έρχονται όλα, είτε είναι AKG ΑΚΤΖ ΣΕΧΑΪΖΕΡ ;D ΝΟΟΥΜΑΝ ;D ΡΟΝΤΕ, είτε nt-1a, nt1, ντ1, αντ1 ;D κλπ.

Θα υπάρχει μόνο η λέξη μικρόφωνο? Και ναι γιατί να μην είναι απλά μια άλλη κατηορία ή μια ύπο-κατηγορία? αν όχι ποιες αλλές θα υπάρχουν? το mikrofwno? και αν έχει μπέι η λέξη "μικρόφωνο" και κάποιος ψάχνει για mikrofono και τουμπαλιν? Θα έπρεπε να υπαρχει μια συσχέτιση μεταξύ των keywords σαφλως ορισμένη αλλιώς θα θέλαμε τους λεκτικούς αναλυτές της google που και meiKroΦοΝω να γράψεις πιθανόν να βγάλει αποτέλεσμα..

 

Όλα αυτά λόγω της λέξης "υποχρεωτικό" και είναι η πρώτες σκέψεις μου, αν ερχόταν κάποιος να μου ζητήσει το συγκεκριμένο feature για την εφαρμογή του.

 

Προαιρετικά keywords yes please και κάνουν και τη δουλειά των αναζητήσεων ευκολότερη και ποιοτικότερη

 

Σκοπός δεν είναι να μηδενιστούν να λάθη, αυτό δεν γίνεται, αλλά να μειωθούν και οι επιπλέον κατηγορίες νομίζω ότι θα βοηθήσουν.

 

Κατα τ'άλλα what he said! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρχει μόνο η λέξη μικρόφωνο? Και ναι γιατί να μην είναι απλά μια άλλη κατηορία ή μια ύπο-κατηγορία? αν όχι ποιες αλλές θα υπάρχουν? το mikrofwno? και αν έχει μπέι η λέξη "μικρόφωνο" και κάποιος ψάχνει για mikrofono και τουμπαλιν? Θα έπρεπε να υπαρχει μια συσχέτιση μεταξύ των keywords σαφλως ορισμένη αλλιώς θα θέλαμε τους λεκτικούς αναλυτές της google που και meiKroΦοΝω να γράψεις πιθανόν να βγάλει αποτέλεσμα..

 

Θα υπάρχει μόνο το "μικρόφωνο" και τίποτε άλλο. Αν ο πωλητής το μαρκάρει, το θέμα έληξε, αφού και ο αγοραστής θα το επιλέξει ως κριτήριο αναζήτησης από μια αντίστοιχη φόρμα και θα γίνει η παντρειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρχει μόνο το "μικρόφωνο" και τίποτε άλλο. Αν ο πωλητής το μαρκάρει, το θέμα έληξε, αφού και ο αγοραστής θα το επιλέξει ως κριτήριο αναζήτησης από μια αντίστοιχη φόρμα και θα γίνει η παντρειά.

Αυτό ακριβώς εννοώ! ;)

Πχ "Μπάσο", στην κατηγορία κιθάρες και μπάσα.

 

Θα βάζω στο search "Μπάσο" και θα μου φέρνει όλα τα μπάσα.

Ο πωλητής μπορεί να μην έγραφε καν ότι είναι μπάσο στην περιγραφή του (πχ Fender Jazz 1996).

Αν όμως τσεκάρει την λέξη "Μπάσο", ας γράψει μετά ότι θέλει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα υπάρχει μόνο το "μικρόφωνο" και τίποτε άλλο. Αν ο πωλητής το μαρκάρει, το θέμα έληξε, αφού και ο αγοραστής θα το επιλέξει ως κριτήριο αναζήτησης από μια αντίστοιχη φόρμα και θα γίνει η παντρειά.

Αυτό ακριβώς εννοώ! ;)

 

Ένα είδος υποκατηγορίας δηλαδή! Αυτό ναι θα μπορούσε να δουλέψει πιο εύκολα. Μπορώ και εκεί κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου να βρώ 2-3 πράγματα που το κάνουν πιο πολύπλοκο από όσο δείχνει με την πρώτη, αλλά κουράζω ήδη....  ;)

 

Εγώ απο τους προγραμματιστές του νοιζ προσπαθώ να γλιτώσω δουλειά :P :P

 

ΥΓ. έγραψα γλυτώσω και μου έβγαλε λάθος ο ορθογραφικός έγχος. Ενώ το γλυτώνω το βγάζει σωστό! Περίεργο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα είδος υποκατηγορίας δηλαδή!

 

Όχι. Πρόκειται για key-value pairs. Το αντικείμενο βρίσκεται στην κατηγορία "Recording", και έχει (δυνητικά) τα εξής key-value pairs:

 

type=microphone

vendor=Shure

model=Sm57

area=Kalamata

price=40E

negotiable=no

shipping=buyer

functional condition=very good

cosmetic condition=excellent

testing possible=yes

contact [email protected]

contact phone=69xxxxxxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ο yameth εδωσε προγνωση του τι θα γινει για το καλυτερο των αγγελιων.

 

Τωρα, αν ο πωλητης δεν γραψει σωστα ΤΙ πουλαει, και ο αγοραστης δεν γραψει σωστα ΤΙ ψαχνει, τι να σου κανει και η ερμη η μηχανη αναζητησης;

 

Απο τη στιγμη που καθενας εχει την ευθυνη της τοποθετησης της αγγελιας στη σωστη κατηγορια, και ολοκληρη κατηγορια με τιτλο "Shure sm57" να φτιαχθει, θα την δεις γραμμενη στα πνευστα!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τις υποκατηγορίες τις έχω δοκιμάσει και μάλλον εκεί θα καταλήξουμε. Π.χ.

 

Κιθάρες

-Ακουστικές / Κλασικές

-Ηλεκτρικές / Σκάφη (θελω να δω τι θα μπαίνει εδω...  :D ας πουμε μια 335)

-Μπάσα

 

Ο όγκος δουλειάς όμως πέρα απο την προσεκτική ετοιμασία, είναι στη μεταφορά των αγγελιών, μια - μια.  :-\

Κι εκεί έχω κωλώσει! ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου