Προς το περιεχόμενο

νέα κατηγορία στις αγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο όγκος δουλειάς όμως πέρα απο την προσεκτική ετοιμασία, είναι στη μεταφορά των αγγελιών, μια - μια.  :-\

Κι εκεί έχω κωλώσει! ;D

Πέτα τις όλες ρε τύραννε...σε μία βδομάδα, θα έχει ξαναγεμίσει ;D ;D

 

...για τη ακρίβεια...κράτα κανα 2 "διαμάντια" ;) ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι. Πρόκειται για key-value pairs. Το αντικείμενο βρίσκεται στην κατηγορία "Recording", και έχει (δυνητικά) τα εξής key-value pairs:

 

category=recording

type=microphone

vendor=Shure

model=Sm57

area=Kalamata

price=40E

negotiable=no

shipping=buyer

functional condition=very good

cosmetic condition=excellent

testing possible=yes

contact [email protected]

contact phone=69xxxxxxx

 

ναι δεν διαφωνώ. Απο όλα αυτα τα values σε κάποιες περιπτώσεις θα είναι ελευθερο κείμενο (mail), yes/no (negotiable), 1-5 τιμές (condition) κτλπ συγκεκριμένες τίμες.

 

Στο type οι τιμές εξαρτώνται απο το category. Και πχ για category=guitarparts θα έχουμε pickups,pots,knobs,nuts,pickguards,strings,trusrod.... μπορεί να βγούν πάρα πολλές.

 

Εγώ απλά τις είπα υποκατηγορίες με τη λογική οτι αφου είναι προκαθορισμένες ανα category η επιλογή του θα γίνεται με checkbox είτε σαν πωλητής (επιλέγεις 1 ή περισσότερες) είτε σαν αγοραστής που πάλι απο τα φίλτρα επιλέγεις αν θέλεις κάποια τιμή.

 

Γίνεται... αλλά θέλει περισσότερο κόπο από το απλά να μπουν 1-2 ακόμα κατηγορίες που γίνεται εν μία νυκτί αν αποφασιστεί.

 

Η διαφωνία μου είναι στο υποχρεωτικό της υπόθεσης.  Κατα τα άλλα το ίδιο λέμε απλά ο πρώτος το είπε keyword και το μυαλο μου πηγε στην κλασσική τους χρήση, μετά το είπα subcategory, και τώρα το είπες key-valey με key=type.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις υποκατηγορίες τις έχω δοκιμάσει και μάλλον εκεί θα καταλήξουμε. Π.χ.

 

Κιθάρες

-Ακουστικές / Κλασικές

-Ηλεκτρικές / Σκάφη (θελω να δω τι θα μπαίνει εδω...  :D ας πουμε μια 335)

-Μπάσα

 

Ο όγκος δουλειάς όμως πέρα απο την προσεκτική ετοιμασία, είναι στη μεταφορά των αγγελιών, μια - μια.  :-\

Κι εκεί έχω κωλώσει! ;D

 

Πέρα απο την ιδέα του marathon  :P θα μπορούσε σε κάθε ανανέωση αγγελίας να ζητείται η επιλογή της υποκατηγορίας οπότε η αλλαγή να γίνει απο τους χρήστες σταδιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πέτα τις όλες ρε τύραννε...σε μία βδομάδα, θα έχει ξαναγεμίσει ;D ;D

 

...για τη ακρίβεια...κράτα κανα 2 "διαμάντια" ;) ;D

+1

 

Επίσης να μπει modulator στις αγγελίες, πάρα πολλές είναι λάθος. Π.χ. λάθος αναγραφή μοντέλου, με αποτέλεσμα να ψάχνεις κάτι και να μην το βρίσκεις ή να πρέπει να μαντέψεις πως μπορεί να το έχει γράψει ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις αγγελίες αν βοηθάει η πλατφόρμα η μπορείς να χρησιμοποιήσεις "έτοιμες " αγγελίες υπο τη μορφη guide η όπως πρότεινε ο φουζιον "έτοιμα "και τυποποιημένα keywords . Και όχι πολλές υπο-υποκατηγορίες γιατί θα χαθεί η μπάλα

Κλέψαν το Twang και έμεινε η Tele χήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να μπει modulator στις αγγελίες, πάρα πολλές είναι λάθος

Αμισθί?...Προτείνω εσένα που έχεις ωραίες ιδέες!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμισθί?...Προτείνω εσένα που έχεις ωραίες ιδέες!!! ;D ;D

Να μπει και σύμβουλος που θα τις βαθμολογεί με δείκτη value/price από το 1 ως το 10.  ;D ;D

Αλλά να παίρνει ποσοστό από την πώληση. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα βρίσκεσαι ΗΔΗ μέσα στην κατηγορία recording, οπότε δεν θα το ΞΑΝΑβάλεις αυτό ως key-value pair.

 

Δεκτό. Δεν είχε πάρει το μάτι μου το recording.... αλλά και πάλι είχα στο μυαλό μου περισσότερο την δομή του πίνακα σε μια "κλασσική" βάση δεδομένων οπότε γιαυτό τα έβαλα όλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου