Προς το περιεχόμενο

Από τα Sonor Force 505 στο BFD expansion deluxe


NemOOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To θέμα είναι αν οι ήχοι του BFD θα είναι καλοί...

 

Δυστυχώς, είναι παραπάνω καλοί απ'όσο πρέπει :). Θα πρέπει να γίνεις και λίγο ηχολήπτης, όπως ακριβώς θα έκανες με μία κανονική drums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

LoL.....Μάλλον με βλέπω να την κάνω την τράμπα...:lol:

 

A...Και γίνεται να πάρω κάποιο midi με pads

 

σαν και αυτό http://www.thomann.de/de/yamaha_dd55c_set.htm και να τα συνδέσω ή δεν λέει...?

 

Έτσι για να νιώθω λίγο παραπάνω drummer ρε αδερφέ...:lol:

 

EDIT : βασικά κάτι ποιο φθηνό...:lol: δεν είχα δει την τιμή....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όρεξη να έχεις και όλα λένε :)

 

Αν και δεν ξέρω πόσο ευκολόπαιχτα είναι αυτά τα combo pads. Βέβαια, εσύ δεν είσαι drummer οπότε θα βολευτείς. Θα σου έλεγα να κάνεις μία βόλτα από Yamaha και Roland και να δοκιμάσεις τέτοια pads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, είναι παραπάνω καλοί απ'όσο πρέπει icon_smile.gif. Θα πρέπει να γίνεις και λίγο ηχολήπτης, όπως ακριβώς θα έκανες με μία κανονική drums.

 

συμφωνώ και επαυξάνω ...(δυστυχώς) :cry:

 

τπτ presets υπάρχουν γι αυτούς που δεν τα καταφέρνουν με τον ακατέργαστο ήχο bfd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά επειδή είμαι και εγώ κοντά στην αγορά του BFD έχω την εξής απορία. Δεδομένου ότι αυτό το vsti με το που εγκαθιστάς έχει από μόνο του ήδη μια βιβλιοθήκη 9 Gb. Και που να πάρεις και επιπλέον βιβλιοθήκες που π.χ. η Fxpansion BFD DLX drum library expansion έχει 55 Gb.

Και ερωτώ, μπορώ έστω τις επιπλέον βιβλιοθήκες να τις βάλω σε εξωτερικό δίσκο USB 2, η θα έχω τίποτα καθυστερήσεις ανάγνωσης όταν χρησιμοποιώ δείγματα από εκεί. Γιατί από ότι βλέπω αν δεν γίνεται θα πρέπει να βάλω καινούργιο επιπλέον εσωτερικό δίσκο μόνο για το BFD. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά επειδή είμαι και εγώ κοντά στην αγορά του BFD έχω την εξής απορία. Δεδομένου ότι αυτό το vsti με το που εγκαθιστάς έχει από μόνο του ήδη μια βιβλιοθήκη 9 Gb. Και που να πάρεις και επιπλέον βιβλιοθήκες που π.χ. η Fxpansion BFD DLX drum library expansion έχει 55 Gb.

Και ερωτώ' date=' μπορώ έστω τις επιπλέον βιβλιοθήκες να τις βάλω σε εξωτερικό δίσκο USB 2, η θα έχω τίποτα καθυστερήσεις ανάγνωσης όταν χρησιμοποιώ δείγματα από εκεί. Γιατί από ότι βλέπω αν δεν γίνεται θα πρέπει να βάλω καινούργιο επιπλέον εσωτερικό δίσκο μόνο για το BFD. :?[/quote']

 

Μπορείς να εγκαταστήσεις μόνο τα drum sets που σου αρέσουν. Ούτως ή άλλως, μόνο ένα αξιοποιείται κάθε φορά. Κάθε drum set είναι από ~700 MB μέχρι 2 GB (στο δίσκο). Μπορείς να τα βάλεις και σε ξεχωριστό δίσκο, αλλά πρέπει να του ορίσεις το path από το οποίο θα φορτώνει τα drum sets (μπορείς να το αλλάζεις αυτό το path).

 

Το BFD κάνει disk streaming που σημαίνει ότι η ταχύτητα μεταφοράς μεταξύ δίσκου και επεξεργαστή παίζει ρόλο. Είναι προτιμότερο να βάλεις τα drum sets σε έναν δίσκο SATA. Αν θέλεις εξωτερικό δίσκο, να προτιμήσεις FIREWIRE αντί για USB-2. Το Firewire έχει δικό του controller και δεν είναι shared με άλλες συσκευές (ποντίκι, printer κλπ). Αν και οι ταχύτητες Firewire και Usb-2 είναι παραπλήσιες, το firewire είναι πιο αποτελεσματικό σε disk streaming, ενώ το Usb-2 είναι ελαφρώς πιο γρήγορο όταν τα αρχεία που μεταφέρεις είναι σχετικώς μικρά.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου