Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με Setup Tremolo


KurtC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω μια fender stratocaster squier Κορεάτικη μοντέλο του 94'. Την κιθάρα την είχα δώσει για αλλαγή στους μαγνήτες neck και bridge και επ'ευκαιρίας μου την σετάρισε (σε nut, την γέφυρα). Το πρόβλημα μου είναι οτι το τρεμολο είναι πολύ σφιχτό. Η πρώτη μου κίνηση, δεν θύμαμαι αν το είχα διαβάσει εδώ, ήταν να ξελασκάρω λίγο τις βίδες που έχει πίσω που είναι τα ελατήρια και από τρια ελατήρια να βάλω τα δυο. Κάπως έστρωσε. Πέτυχα όμως στο youtube το παρακάτω video.

Είναι σωστό αυτό το σετάρισμα που κάνει ο τύπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και συνδιασε το και με το βιντεο που δειχνει πως να σεταρεις floating την γεφυρα σε συγκεκριμενα intervals(ala carl verheyen) μονο με τη βοηθεια ενος...post-it.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά πηγε το σεταπ. Το μόνο πρόβλημα είναι το bar, ή το βιδώνω πάρα πολύ ή είναι για πέταμα. Βρίσκει πάνω στο volume και στο 5θεσιο διακόπτη και παιζει ελαφρά στο σπύρωμα. Θα δοκιμάσω τη πατέντα ταινία ή τεφλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακουμπάει στο volume ή στον 5θέσιο μπορείς να το στραβώσεις και λίγο να έρθει πιο ψηλά. Ψάξε γιουτιούμπ θα βρεις σίγουρα πληροφορίες.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια σχετικημε το θεμα.

 

Αν ακουμπήσω τη γεφυρα τελειως στο σωμα (γιατι θελω να την κινω μονο μπροστα) και να μην ειναι floating τι αλλαγες υπαρχουν στον ηχο? Χανω η κερδιζω κατι?

 

Μεχρι στιγμής παρατηρησα πως δεν ξεκουρδιζεται καθολου.

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι αλλαγες υπαρχουν στον ηχο?

 

αυτες που....ακους... ;D

 

υποτιθεται οτι κερδιζεις sustain και χανεις ‘‘αερα‘‘....τριχες κατσαρες δηλαδη... ;D

 

επισης θα ξεκουρδιζεται δυσκολοτερα με τη γεφυρα να ακουμπαει το σωμα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου