Προς το περιεχόμενο

Engl Ενισχυτές-Namm 2014-Νέος Invader-Engl rack


sotiroubas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο γουστάρω τους Engl-πολύ ;D

 

Η χροιά, τα καθαρά τους... βέβαια οι περισσότεροι τους παίρνουν για το gain τους, προσωπικά

εγώ πρώτα τους γούσταρα για την γλύκα...που έχουν στα καθαρά, βέβαια γούστα είναι αυτά,

και μετά για το gain.

 

 

Μπράβο και στον Λογοθέτη που κατάλαβε τι ενισχυτάρες είναι (που είναι ο Νάκας... ;D ;D) και τους έφερε.

 

Τώρα αυτή η μαγκιά που φτιάξανε με τις προσωπικές ρυθμίσεις,  που μπορεί να κάνει κάποιος, έχει φάση... αλλά και αρκετό παίδεμα, νομίζω όμως πως μπορείς να κάνεις αρκετά. ;) και είναι αρκετά χρήσιμο. ;)

 

Τι τα Rack ξανάρχονται??? για να δούμε...

 

Να πω το εξής, κυρίως για τους συνάδελφους αρχάριους κιθαρίστες και για τους λίγο προχωρημένους ότι: να θυμούνται ότι όσο πιο ''καθαρό'' είναι το παίξιμο τους δλδ δεν ''βρωμίζει'',

τόσο πιο ωραία ακούγεται ο ενισχυτής στο βρώμικο κανάλι leads, drive, κλπ.

 

Προσοχή στον δείκτη(δάχτυλο)να κάνουν muting στις χορδές η να έχουν τον έλεγχο και να μην χτυπάνε άλλες αντί άλλες χορδές, κι αυτό το λέω γιατί, κάποιοι φίλοι νομίζουν ότι όσο πιο βρώμικος ήχος τόσο το καλύτερο.Αυτό είναι λάθος όσο καθαρότερο είναι το παίξιμο από πλευράς

δαχτύλων τόσο καλύτερα ακούγεται ο ενισχυτής, ακόμα και ο πιο βρώμικος η με την πιο βρώμικη ρύθμιση η τέρμα gain.Ας μην έχουν σαν κριτήριο αγοράς το πολύ gain η την λεγόμενη βρωμιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι ετσι?

Studio πας εχει αλλους ενισχυτες..

Στο 99% των μαγαζιών που έχω παίξει έχουν ήδη άλλους (σάπιους) amps αλλά βολεύομαι με τα πετάλια μου on clean channel και είναι ολα με mic......

Σπίτι σου 5 W tube amp  σε πολυκατοικία μαζεύουν υπογραφές για να σε διώξουν....

Για ποιό λόγο να χαραμίσω(εγώ) τόσα χρήματα για κάτι που ΠΟΤΕ(σχεδόν) δεν θα ευχαριστηθώ όπως πρέπει???

Για μένα είναι σαν να εχω Ferrari και να πηγαίνω με 80χλμ...

Τα μεγάλα κεφάλια μου ειναι τα τελευταία 10 χρόνια ΠΑΝΤΕΛΩΣ αδιάφορα....

To  μεγάλιο γέλιο το ρίχνω με τα on board attenuator.....

Για να λες ότι έχω 300 άλογα αλλά χρησιμοποιώ μόνο τα 2!

Αφού χαμηλά θα παίζεις ΣΤΑΝΤΑΡ...πάρε κάτι μικρό και μανιτζέβελο

Its my opinion...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Its my opinion...

 

οκ...

εγω ειμαι αλλης αποψης...

οχι οτι μου αρεσουν οι engl(καθε αλλο) αλλα αν δε μπορεις να χαρεις(οχι να κα^%^σεις αγρια γιατι εκει μιλαμε για αλλες εντασεις) τον ενισχυτη σου εστω και σε εντασεις δωματιου καπου αλλου ειναι το προβλημα...οχι παντως στον ενισχυτη που ειναι 100 η 50 βαττ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...

εγω ειμαι αλλης αποψης...

οχι οτι μου αρεσουν οι engl(καθε αλλο) αλλα αν δε μπορεις να χαρεις(οχι να κα^%^σεις αγρια γιατι εκει μιλαμε για αλλες εντασεις) τον ενισχυτη σου εστω και σε εντασεις δωματιου καπου αλλου ειναι το προβλημα...οχι παντως στον ενισχυτη που ειναι 100 η 50 βαττ...

Εσυ που το εντοπίζεις το πρόβλημα δηλαδή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ που το εντοπίζεις το πρόβλημα δηλαδή??

 

ενας μοντερνος ενισχυτης τυπου invader παιζει μια χαρα σε εντασεις δωματιου...

ακομα και με μεγαφωνα υψηλης ευαισθησιας...

ενας πλεξι δε βρωμιζει σε εντασεις δωματιου αλλα με ενα PPIMV βγαζει ΦΟΒΕΡΟ ηχο σε χαμηλες εντασεις...κι με την προσθηκη μεγαφωνων χαμηλης ευαισθησιας ο ηχος μπορει να ειναι ακομα καλυτερος απ οπιο χαμηλα...

ενας ενισχυτης 5 βατ με το βολιουμ στη μεση ειναι πολυ πιο δυνατος απο εναν 50αρη στο 1...

 

μονολεκτικα το προβλημα ειναι στο τροπο λειτουργιας του master volume και στην ευαισθησια των μεγαφωνων...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθεση μ' αυτό που μερικές φορές εννοείται από μερικούς, οι μεγάλοι σε βατ ενισχυτές ΔΕΝ έχουν φτιαχτεί ΜΟΝΟ για να παίζουν δυνατά, αν έχουν φτιαχτεί σωστά. Η αναλογία με τις Φερράρι δεν είναι σωστή. Ένας καλός ενισχυτής μπορεί να παίξει ωραιότατα σε εντάσεις δωματίου και να δείξει την ποιότητά του. Εκτός βέβαια αν είσαι απ' τους λίγους που αρέσκονται στο power amp distortion. Αν ήταν οι εταιρίες να φτιάχνουν ενισχυτές μόνο για τους μεγάλους επαγγελματίες θα είχαν φαληρήσει εδώ και καιρό .

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθεση μ' αυτό που μερικές φορές εννοείται από μερικούς, οι μεγάλοι σε βατ ενισχυτές ΔΕΝ έχουν φτιαχτεί ΜΟΝΟ για να παίζουν δυνατά, αν έχουν φτιαχτεί σωστά. Η αναλογία με τις Φερράρι δεν είναι σωστή. Ένας καλός ενισχυτής μπορεί να παίξει ωραιότατα σε εντάσεις δωματίου και να δείξει την ποιότητά του. Εκτός βέβαια αν είσαι απ' τους λίγους που αρέσκονται στο power amp distortion. Αν ήταν οι εταιρίες να φτιάχνουν ενισχυτές μόνο για τους μεγάλους επαγγελματίες θα είχαν φαληρήσει εδώ και καιρό .

 

συμφωνουμε...

κατι δε παει καλα...

ο ερμης στους ιχθυεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνουμε...

κατι δε παει καλα...

ο ερμης στους ιχθυεις?

 

Γιατί να μην συμφωνήσουμε ρε 'συ, όλα στο παιχνίδι είναι. :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου