Προς το περιεχόμενο

Καταστημα με μεγαλη ποικιλια απο κιθαρες στην Αθηνα, υ


LightStringer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό (το κατάστημα της Πανδρόσου τουλάχιστον) έχει πολύ καλό stock, πάρα πολύ καλό για την εποχή.

 

http://www.thebouzoukishop.com/

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό (το κατάστημα της Πανδρόσου τουλάχιστον) έχει πολύ καλό stock, πάρα πολύ καλό για την εποχή.

 

http://www.thebouzoukishop.com/

 

Δεν ειναι λιγο περιεργο αυτο....?

 

Λέω εγω τωρα....

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι λιγο περιεργο αυτο....?

 

Λέω εγω τωρα....

Γιατί βρε Μίλτο είναι περίεργο?

Ίσα ίσα, κάποια στιγμή έφερε κομμάτια που δεν φεύγουν εύκολα (πχ Gibson custom shop 335), και έτσι τα έχει ακόμα!

 

Έχω να πάω και κανένα χρόνο βέβαια.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

 

EDIT: Όταν είχα πάει υπήρχε ένα πάρα πολύ καλό, ευγενικό, και εξυπηρετικό παλικάρι (πιτσιρικάς είναι και νομίζω ότι τον έλεγαν Βαγγέλη).

Του είπα ότι έψαχνα μια φθηνή ηλεκτρακουστική για δώρο (είχα γυρίσει όλα τα καταστήματα του κέντρου δοκιμάζοντας), και θα ήθελα να ακούσω και παίξω κάποια όργανα, ξεκαθαρίζοντάς του από την αρχή ότι δεν σημαίνει αυτό ότι θα αγοράσω κάτι από εκεί.

 

Μην έχοντας κανένα πρόβλημα, το παλικάρι μου κατέβασε και παίξαμε καμιά εικοσιπενταριά τουλάχιστον κιθάρες, από 200€ μέχρι κιθάρες του διχίλιαρου (για να ακούσω την διαφορά φθηνής-ακριβής κιθάρας με ανάλογα specs), καταλήξαμε μετά από δύο ώρες να τζαμάρουμε Guns and Roses, και τελικά δεν αγόρασα τίποτα, και με χαιρέτησε με χαμόγελο, λέγοντάς μου να ξαναπεράσω όποτε θέλω.

 

Τα καλά να λέγονται.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το συγκεκριμενο μαγαζι ( πρωην Guitar store ) , τα δυο παλικαρακια που ειχε μεσα , πηγαινες καθημερινη και σου ελεγε ο τυπακος με αδειο το μαγαζι οτι φιλε δεν γινεται γιατι πρεπει να κλεισεις ραντεβου.

Ε ξαναπατας ? !

+1.Και γω εχω εισπραξει 2 φορες πολυ κακη συμπεριφορα και ειρωνια στο (πρωην) guitar store (απο τον εναν μονο υπαλληλο, ουσιαστικα δε μ'εξυπηρετησε). Μαλλον με ειδε διστακτικο κ σου λεει, αυτος δε θα παρει τπτ. Τελικα πηρα πολυ ακριβο εξοπλισμο απο Λογοθετη, ο οποιος 3 μερες συνεχομενες με αφηνε να πηγαινω κ να τους πρηζω στο παιξιμο.

Ειχα στειλει κ mail στο αφεντικο αλλα δε με ειχε πιστεψει κ ηθελε να παω απο κει. Δεν ειχα καμμια ορεξη. Ισως αν ειχα παει να μην ειχαν κλεισει (!).

Arco Music στην γλυφαδα..μεγαλη ποικιλια,φιλικη  συμπεριφορα ,απο low εως high end οργανα...http://www.arco.gr/

+1 για Arco, ποικιλια και φιλικοτατος.

ΥΓ: Δεν λέω, καλός ο «γερμανός», καλό το e-bay, αλλά όπως έχω πει και στο παρελθόν, όχι κιθάρα άλλα ούτε χορδή δεν θα βρίσκουμε στα εγχώρια μαγαζιά, αν δεν στηρίξουμε λιγάκι την αγορά μας.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μιλαμε για το συγκεκριμενο μαγαζι ( πρωην Guitar store ) , τα δυο παλικαρακια που ειχε μεσα , πηγαινες καθημερινη στο ρεπο σου , να ακουσεις εναν ενισχυτη που γουσταρες να αγορασεις , αν οχι αμεσα , αλλα τουλαχιστον ειχες gasαρει και ηθελες τελος παντων να μπεις στην διαδικασια να προχωρησεις σε μαζεμα χρηματων αν σου αρεσει και σου ελεγε ο τυπακος με αδειο το μαγαζι οτι φιλε δεν γινεται γιατι πρεπει να κλεισεις ραντεβου.

 

Του ελεγες , ρε παιχτη εχω ερθει απο γλυφαδα , απαντηση του οτι δεν μπορει να κανει κατι. Ειναι η τακτικη του μαγαζιου . Ε ξαναπατας ? εγω οχι. Εν αντιθεσει μαγαζια οπως ο κουρμπης , ο λογοθετης , κτλ περνας απεξω και λες γεια και σε τραβανε μεσα με το ζορι να ακουσεις τι καινουριο εχουν φερει... ΕΕΕ οι μεν επιβιωνουν και δεν χωρας να κατσεις μεσα , και με πολυ λιγοτερο εξοπλισμο και δε οχι . Ο gs που ειχε μεσα οτι καλυτερο υπηρχε απο ενισχυτες και κιθαρες τωρα ειναι σε αθλια κατασταση !!

 

 

+1.Και γω εχω εισπραξει 2 φορες πολυ κακη συμπεριφορα και ειρωνια στο (πρωην) guitar store (απο τον εναν μονο υπαλληλο, ουσιαστικα δε μ'εξυπηρετησε). Μαλλον με ειδε διστακτικο κ σου λεει, αυτος δε θα παρει τπτ. Τελικα πηρα πολυ ακριβο εξοπλισμο απο Λογοθετη, ο οποιος 3 μερες συνεχομενες με αφηνε να πηγαινω κ να τους πρηζω στο παιξιμο.

Ειχα στειλει κ mail στο αφεντικο αλλα δε με ειχε πιστεψει κ ηθελε να παω απο κει. Δεν ειχα καμμια ορεξη. Ισως αν ειχα παει να μην ειχαν κλεισει (!).+1 για Arco, ποικιλια και φιλικοτατος.+1

 

Αν μιλαμε για το guitar store στα εξαρχεια, κεντρο η δικη μου εμπειρια ειναι η ακριβως αντιθετη :-\ . Χωρις να εχω καποια προηγουμενη γνωριμια με τα 2 παιδια που δουλευαν εκει ηταν παντα πολυ εξυπηρετικοι και δεν ειχα αντιμετωπισει καποιο προβλημα σε δοκιμη κιθαρας, ενισχυτη ή πεταλιου.

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως απαραδεκτη και αντιεπαγγελματικη ειναι και η αρνηση δοκιμης ενος οργανου που ειναι προς πωληση.

 

Art music...με τη γνωστή, κλασσική, απαράδεκτη, απάντηση για δοκιμή ESP Horizon πριν αρκετά χρόνια --> "μπορείς να τη δοκιμάσεις μόνο αν την αγοράσεις"  :-X Τι να πεις δηλαδή μετά από μια τέτοια αφοπλιστική απάντηση...δεν ξαναπάτησα ποτέ...να τις έχουν στη βιτρίνα να τις χαίρονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως τείνω να πιστέψω ότι στα 80'ς τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα- αν κρίνω από αυτά που γράφουμε.

 

Είχες το Λυρικό με τις Charvel- Jackson- Hamer- Tokai- Vigier και τις διάφορες «ξέμπαρκες» Fender/Gibson και ότι άλλο είχε.

 

Είχες τον Νάκα με τις Yamaha, τον Μαλλίρη με την ibanez, τον (φτου τον ξέχασα) στην Ακαδημίας με τις BC Rich και διάφορες άλλες, τον ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ με τις Fender, to ΖΟΖΕΦ με Musicman- Gibson- PRS, τον Καγμάκη με διάφορα (Fender- Peavy- Valey Arts- Martin κλπ)

 

Και άλλους με πιο budget όργανα πχ Αρμάος. Δεν ξέρω ποιους ξέχασα ή αν τα θυμάμαι ακριβώς, αλλά η αίσθηση μου είναι ότι τότε είχαμε πρόσβαση σε περισσότερα brands απ' ότι τώρα- και εννοώ σαν «φυσική παρουσία». Δηλαδή είχες στο χέρι περισσότερες επιλογές.

 

Μπορεί βέβαια να φταίνε και τα... γεράματα που δημιουργούν νοσταλγία  ;D ;D ;D

Όμως τότε οι βόλτες στο κέντρο στα μουσικομάγαζα ήταν πραγματικό πανηγύρι  8)

 

ΥΓ: Ο ΖΟΖΕΦ είχε και τις Kramer

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας τις απαντησεις σας μπορω να πω με σιγουρια οτι οι αποψεις διαφέρουν πολύ.

 

πχ

Γιατί βρε Μίλτο είναι περίεργο?

Ίσα ίσα, κάποια στιγμή έφερε κομμάτια που δεν φεύγουν εύκολα (πχ Gibson custom shop 335), και έτσι τα έχει ακόμα!

 

Έχω να πάω και κανένα χρόνο βέβαια.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

 

EDIT: Όταν είχα πάει υπήρχε ένα πάρα πολύ καλό, ευγενικό, και εξυπηρετικό παλικάρι (πιτσιρικάς είναι και νομίζω ότι τον έλεγαν Βαγγέλη).

Του είπα ότι έψαχνα μια φθηνή ηλεκτρακουστική για δώρο (είχα γυρίσει όλα τα καταστήματα του κέντρου δοκιμάζοντας), και θα ήθελα να ακούσω και παίξω κάποια όργανα, ξεκαθαρίζοντάς του από την αρχή ότι δεν σημαίνει αυτό ότι θα αγοράσω κάτι από εκεί.

 

Μην έχοντας κανένα πρόβλημα, το παλικάρι μου κατέβασε και παίξαμε καμιά εικοσιπενταριά τουλάχιστον κιθάρες, από 200€ μέχρι κιθάρες του διχίλιαρου (για να ακούσω την διαφορά φθηνής-ακριβής κιθάρας με ανάλογα specs), καταλήξαμε μετά από δύο ώρες να τζαμάρουμε Guns and Roses, και τελικά δεν αγόρασα τίποτα, και με χαιρέτησε με χαμόγελο, λέγοντάς μου να ξαναπεράσω όποτε θέλω.

 

Τα καλά να λέγονται.

 

Συνάντησα την ακριβώς αντίθετη συμπεριφορά.

Το υποπτο, το ανεφερα σε φάση, "μα ειναι δυνατόν ένα άγνωστο μαγαζί να έχει στοκάρει κιθάρες αξίας 20.000ευρω?

Εννοω δεν εχει πουθενά παρουσία στο διαδίκτυο..πως επιβιώνει?

Να αναφέρω οτι ο πωλητής ισχυριζόταν οτι ο thomann πουλαει ρεπλικες της Gibson. Εννοω τις κινέζικες ρεπλικες που γράφουν gibson, οχι κιθάρες παρόμοιες με Gibson, ε απο αυτό τι αλλο να προσθέσεις?

Ισως η δικια μου μαπα να μην του αρεσε, ειμαι ομορφόπαιδο και ζηλεψε φαινεται!

 

+1.Και γω εχω εισπραξει 2 φορες πολυ κακη συμπεριφορα και ειρωνια στο (πρωην) guitar store (απο τον εναν μονο υπαλληλο, ουσιαστικα δε μ'εξυπηρετησε). Μαλλον με ειδε διστακτικο κ σου λεει, αυτος δε θα παρει τπτ. Τελικα πηρα πολυ ακριβο εξοπλισμο απο Λογοθετη, ο οποιος 3 μερες συνεχομενες με αφηνε να πηγαινω κ να τους πρηζω στο παιξιμο.

Ειχα στειλει κ mail στο αφεντικο αλλα δε με ειχε πιστεψει κ ηθελε να παω απο κει. Δεν ειχα καμμια ορεξη. Ισως αν ειχα παει να μην ειχαν κλεισει (!).+1 για Arco, ποικιλια και φιλικοτατος.+1

 

Ειμαι και εγω σε αυτους που έχουν εισπράξει χάλια συμπεριφορα και υψηλές τιμές σε κάποια αξεσουαρ (+70% απτον thomann)

 

Art music...με τη γνωστή, κλασσική, απαράδεκτη, απάντηση για δοκιμή ESP Horizon πριν αρκετά χρόνια --> "μπορείς να τη δοκιμάσεις μόνο αν την αγοράσεις"  :-X Τι να πεις δηλαδή μετά από μια τέτοια αφοπλιστική απάντηση...δεν ξαναπάτησα ποτέ...να τις έχουν στη βιτρίνα να τις χαίρονται...

 

Κλασικό, το έχω πάθει και σε πιο απλα πράγματα σε συγκεκριμένο μαγαζί...morley wah για την ακρίβεια.

 

 

Όπως και να έχει παντα υπάρχει η πιθανότητα να έπεσε κάποιος απο εμας σε στραβή ημέρα.

 

υγ: Νακας: η καλύτερη εξυπηρέτηση..τωρα τελευταια μου τα χαλάνε βεβαια γιαυτο οταν πηγαίνω ζητάω συγκεκριμένο πωλητη γιατι οι περισσότεροι είναι καπως..

 

All in all έχω ψωνίσει απολα τα μαγαζια, είτε ακριβα ειτε πιο φτηνα, εχω συναντήσει και καλους και κακους πωλητες και ακριβες και χαμηλές τιμές.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετά χρόνια ως φοιτητής σε μια επαρχιακή πόλη στην Αγγλία θέλησα να αγοράσω μια ακουστική, συνηθισμένος από την τότε ελληνική πραγματικότητα, που και τότε ήταν μην αγγίζεις εκτός αν είναι η τσέπη σου φορτωμένη πήγα στο τοπικό κατάστημα ένα 3όροφο με άπειρες κιθάρες μέσα για όλα τα γούστα και τις αντιστοιχές τσέπες. Μιας και το μπατζετ ήταν σφιχτό και η λογική του παζαριού σε αυτούς απουσιάζει, για να διευκολύνω τη διαδικασία ζήτησα από τον πωλήτη να μου προτείνει 2-3 στα χρήματα μου. Η απάντηση του ήταν ότι η κιθάρα είναι μια πολύ προσωπική υπόθεση και η επιλογή θα ήταν αποκλειστικά δική μου!!! Του απάντησα ότι είχε τουλάχιστον 60 κιθάρες στο μπατζετ μου και ότι θα χρειαζόμουν μια ημέρα για να τις δω όλες... Άραξε και απόλαυσε είπε και εγώ θα σου τις φέρνω μια μια ακόμη και αν στο τέλος δεν αγοράσεις...

 

Σαφώς και κατανονοώ ότι δεν μπορεί κάποιος σε ένα όργανο βιτρίνας να το σημαδέψει με ζώνες ή να το ακουμπήσει άτσαλα αλλά στο βλεφαριαστό δουλειά δεν γίνεται...

 

Αυτή τη στιγμή η εξυπηρέτηση από τα παιδιά στο Νάκα είναι εξαιρετική και μακάρι να διατηρηθεί, υπάρχουν και άλλα επίσης πολύ καλά καταστήματα που αναφέρατε πιο πάνω αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία...

 

Και εμείς πρέπει να στηρίξουμε την αγορά μας και τα καταστήματα πρέπει να μπουν σε λογικές όπως αυτή που ανέφερα στην αρχή, αλλά μιλώντας αποκλειστικά και μόνο για τον εαυτό μου σε κατάστημα που σε στραβοκοιτάει και για να παίξεις πρέπει να είναι στα κέφια του ο μαγαζάτορας πλέον δεν περνάω ούτε απ' έξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου