Προς το περιεχόμενο

Περί.. χορδών μπάσου


il_dottore46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μοιραστούμε απόψεις περί χορδών που βάζουμε στα μανάρια μας.

 

Ουσιαστικά σε ποιες χορδές έχει καταλήξει ο καθένας (ανάλογα και με το τι ήχο θέλει/τι μουσική παίζει), κόστος, ένα mini review γενικά για να φτιαχτεί μια μικρή database μπασοχορδών.

 

Ξεκινάω.

 

Παίζω με ένα VM Jazz και πλέον κατά κύριο λόγο ασχολούμαι με την indie rock/post punk λόγω μπάντας και όχι μόνο. Ως εκ τούτου στην μπάντα το 90% του παιξίματος μου είναι πενάτο (μην ρωτήσει κανένας γιατί  :P) και θέλω ατάκα. Χρησιμοποιώ μεταλλικές (steel) roundwound, 45-100 (ή 105).

 

Μετά από δοκιμή στο μεσαίο price range (25-30e) χορδών από Ernie Ball, GHS, D'Addario, Fender μου πρότειναν τις La Bella. Το σετάκι steel roundwound 45-100 που το βρίσκω στα 25e. Τελείωσε, τουλάχιστον σ'αυτην την κατηγορία τιμής δεν έχω βρει για τα γούστα μου κάτι καλύτερο. Αίσθηση εξαιρετική, ήχος με πολύ ατάκα και γεμάτος σε κάθε περιοχή συχνοτήτων. Πολύ ισσοροπημένος επίσης. Και πραγματικά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απ'ότι άλλο έχω παίξει. Οι χορδές διατηρούσαν το brightness τους ακόμα και μετά από 7-8 μήνες με συνεχείς πρόβες και λαιβ! Σκεφτείτε ότι ήμουν φαντάρος πέρσι και τελοσπάντων τις είχα αφήσει πάνω από ενάμιση χρόνο στο μπάσο και ακόμα είχαν να δώσουν κάτι, δεν ήταν τελείως μουντές. Εμένα τουλάχιστον ποιοτικά μου φάνηκαν 1-2 σκαλιά πάνω απ'τις άλλες μάρκες που έχω δοκιμάσει και προανέφερα.

 

Θέλω να δοκιμάσω και τις ακριβές DR κάποια στιγμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου dottore :)

Πιθανώς, θα σου διέφυγε. Διάβασε το και εδώ είμαστε για ό,τι θελήσεις.. ;)

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=1754.0

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ αυτό αφορά τους συμπαθείς φίλους μας, τους κιθαρίστες. (φτου, φτου μακριά από μας  ;D )

 

Και για μπάσο έχει αρκετά threads, απλά είπα να ανοίξω ένα για να τα συγκεντρώσουμε. Να κάνει ο καθένας ένα mini review απ'τις χορδές που χρησιμοποιεί/έχει καταλήξει για να είναι συγκεντρωμένα όλα μαζί. Εγώ ο άσχετος δηλαδή που θα θελήσω αύριο/μεθαύριο flats, να μπω να διαβάσω τι χορδές χρησιμοποιούν οι flatαδόροι του νοιζ να ξέρω που να κινηθώ.  8)

Κλπ, κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=196211.0  ;)

 

Πάρτο από κει αν θες.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ... έχει κανείς εμπεριστατωμένη άποψη για αυτές τις χορδές ?  http://www.thomann.de/gr/rotosound_steve_harris_sh77.htm  Ισχύει αυτο που κάπου έχω ακούσει, οτι ΔΕΝ είναι κλασικές flatwound αλλα κάτι ενδιάμεσο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ... έχει κανείς εμπεριστατωμένη άποψη για αυτές τις χορδές ?  http://www.thomann.de/gr/rotosound_steve_harris_sh77.htm   Ισχύει αυτο που κάπου έχω ακούσει, οτι ΔΕΝ είναι κλασικές flatwound αλλα κάτι ενδιάμεσο...?

Οι χορδές είναι καραflat και δεν αφηνουν αμφιβολία για αυτό.

Οι Harris επίσης είναι μεγάλου πάχους και υψηλού tension.

Δεν είναι καθόλου άσχημες αλλά αλλάζουν ήχο σχετικά γρήγορα.

Εάν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι τα δάχτυλά σου και το μπράτσο σου μπορούν να διαχειριστούν το tension και το πάχος τους, προχώρα.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδές είναι καραflat και δεν αφηνουν αμφιβολία για αυτό.

Οι Harris επίσης είναι μεγάλου πάχους και υψηλού tension.

Δεν είναι καθόλου άσχημες αλλά αλλάζουν ήχο σχετικά γρήγορα

Εάν είσαι απόλυτα σίγουρος ότι τα δάχτυλά σου και το μπράτσο σου μπορούν να διαχειριστούν το tension και το πάχος τους, προχώρα.

 

  Με το πάχος δεν θα έχουμε πρόβλημα. Κοίτα, τις 2 τελευταίες φορές που άλλαξα χορδές έβαλα αυτές http://www.artmusic.gr/dr-lo-rider-4-xordoy-eh-50-50-110-set-xordes-p-252.html  Τις συνήθισα στα δάχτυλα και έχω μείνει full ικανοποιημένος ! Απλά λέω να δοκιμάσω τις Harris μπας και μου κάτσουν ακόμα καλύτερα...  Το υψηλό tension ( εννοείς προφανώς οτι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σκληρές ) είναι ενας απ τους λόγους που θέλω να τις δοκιμάσω. Και αυτό γιατί παίζω ένα ημιτόνιο ξεκούρδιστος. Οπότε λογικά θα μου είναι ταμάμ και για τα δάχτυλα και για το μανίκι. Και εν πάση περιπτώσει, ΠΟΣΟ πιο υψηλό tension μπορέι να έχουν απο αυτες που φοράω ήδη ? Και κάτι τελευταίο, τι εννοείς <<  αλλάζουν ήχο σχετικά γρήγορα >> Πόσο μπορεί να είναι το σχετικά γρήγορα δηλαδή... Εγώ ας πούμε κατα μέσο όρο, μελετάω 1 ώρα μέρα παρα μέρα και έχω και πρόβα με τη μπάντα 2 φορες την εβδομάδα. ε δεν θα κρατάνε τον ήχο τους για 3-4 μήνες λες ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τις sh77 τις ειχα βαλει μια φορα στο steve harris 2001 που εχω...

Αρκετα σκληρες όπως αναφερθηκε, αλλα αφου κουρδιζεις λιγο πιο χαμηλα δεν θα εχεις θεμα.

Γενικα στην αρχη είναι αρκετα bright, αλλα χανουν αυτό το χαρακτήρα αρκετα γρηγορα (γινονται αρκετα μουντες)

Ο harris αλλαζει συνεχεια για να εχει αυτή τη διαυγεια που εχουν οι χορδες όταν είναι φρεσκιες  ;D

Γενικα αν εισαι των roundwound μπορει να σε ξενερωσουν γρηγορα !

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου