Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ακουστικών οργάνων με ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!Με τη μουσική ασχολούμαι αρκετά χρόνια αλλά όσων αφορά το θέμα της μουσικής τεχνολογίας είμαι νέος σχετικά.

Ερώτηση : Μπορώ να συνδέσω το μπουζούκι μου με το pc και ο ήχος να μεταφέρεται στα monitor ηχεία που έχω? Μέχρι στιγμής όπου έχω παίξει γενικότερα τα πράγματα ήταν απλά καθώς το μόνο που είχα να κάνω ήταν να συνδέσω το καρφί στο όργανο και να φτιάξω ήχο.Θέλω να πειραματιστώ λίγο και με τα δικά μου εργαλεία.

 

 

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!Με τη μουσική ασχολούμαι αρκετά χρόνια αλλά όσων αφορά το θέμα της μουσικής τεχνολογίας είμαι νέος σχετικά.

Ερώτηση : Μπορώ να συνδέσω το μπουζούκι μου με το pc και ο ήχος να μεταφέρεται στα monitor ηχεία που έχω? Μέχρι στιγμής όπου έχω παίξει γενικότερα τα πράγματα ήταν απλά καθώς το μόνο που είχα να κάνω ήταν να συνδέσω το καρφί στο όργανο και να φτιάξω ήχο.Θέλω να πειραματιστώ λίγο και με τα δικά μου εργαλεία.

 

 

 

Φυσικά και γίνεται. Φαντάζομαι ότι όταν λες θέλεις να το περάσεις στο PC, έχεις κάποια κάρτα ήχου κι ένα πρόγραμμα ηχογράφησης. Αν ναι, τότε αν η κάρτα σου έχει είσοδο για κιθάρα/μπάσο (συνήθως την ονομάζουν είσοδο "Instrument" ή "Hi-Z"), τότε συνδέεις το βύσμα σου σε αυτή την είσοδο και από εκεί μέσω της εξόδου της κάρτας ήχου θα περνάει ο ήχος στα monitors. Αν η κάρτα σου έχει μόνο εισόδους μικροφώνου ή line, τότε υπάρχουν άλλες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο  :D  Δεν έχω αλλάξει κάρτα ήχου στο laptop μου (τουλάχιστον όχι ακόμα),έχω την εργοστασιακή πάνω!Ποιες είναι οι άλλες λύσεις?

Το θέλω κυρίως για live playback και όχι για ηχογράφηση!!!

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο  :D  Δεν έχω αλλάξει κάρτα ήχου στο laptop μου (τουλάχιστον όχι ακόμα),έχω την εργοστασιακή πάνω!Ποιες είναι οι άλλες λύσεις?

Το θέλω κυρίως για live playback και όχι για ηχογράφηση!!!

 

Οι άλλες λύσεις που εννοούσα είναι σε περίπτωση που η κάρτα ήχου σου δεν έχει εισόδους για κιθάρα κλπ. Θα μπορούσες αν είχες μόνο line ή mic να χρησιμοποιούσες DI ή μικρόφωνο (αντίστοιχα) στον ενισχυτή του μπουζουκιού σου. Πλέον δεν ισχύουν αυτές οι λύσεις.

Το πρώτο που θέλεις είναι μία εξωτερική κάρτα ήχου. Για σοβαρή δουλειά δε μπορείς να πας μακριά με την εργοστασιακή κάρτα ήχου. Με ένα 100άρι-150άρι μπορείς να αποκτήσεις μία USB κάρτα ήχου που να έχει είσοδο instrument.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άλλες λύσεις που εννοούσα είναι σε περίπτωση που η κάρτα ήχου σου δεν έχει εισόδους για κιθάρα κλπ. Θα μπορούσες αν είχες μόνο line ή mic να χρησιμοποιούσες DI ή μικρόφωνο (αντίστοιχα) στον ενισχυτή του μπουζουκιού σου. Πλέον δεν ισχύουν αυτές οι λύσεις.

Το πρώτο που θέλεις είναι μία εξωτερική κάρτα ήχου. Για σοβαρή δουλειά δε μπορείς να πας μακριά με την εργοστασιακή κάρτα ήχου. Με ένα 100άρι-150άρι μπορείς να αποκτήσεις μία USB κάρτα ήχου που να έχει είσοδο instrument.

 

Σαφώς,το γνωρίζω αυτό ότι με την εργοστασιακή δεν πας πουθενά!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!!!

Γρηγόρης Σιατερλής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θές ΜΟΝΟ για playback μπορέις να συνδέσεις το μπουζούκι απευθείας στο μονιτορ αν έχει jack είσοδο και είναι αυτοενισχυόμενο. Το δοκίμασα με ηλεκτρική για ένα φίλο μπουζουκτσή που είχε την ίδια απορία.

 

Τώρα απο ένταση? Στο δικό μου (KRK rokit5) με passive μαγνήτες μεσαίου output ήταν συμπαθητική με το volume του monitor στο 60%....

 

Δεν κοστίζει να δοκιμάσεις και με το μπουζούκι. Μια κάρτα όμως θα ήταν η ιδανικότερη λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα εξαρτάται απο τον χρωματισμό και την ποιότητα των μονιτόρ σου και των μαγνητών σου!

Στην κιθάρα ήταν παααρα πολύ "φλάτ".... όχι άσχημος... αλλά "άγευστος".

 

Αλλά στο μπουζούκι αυτό δεν είναι το ζητούμενο? ο μαγνήτης να παίρνει όσο μπορεί καλύτερα τον ακουστικό ήχο και να αναπαράγεται δυνατότερα?

 

Αλλά αφού έχεις μονιτορ, έχεις μπουζούκι έχεις καλώδια γιατί δεν το δοκιμάζεις? ;)

 

Και πάλι αυτό είναι μια γρήγορη, φθηνή (αφού δεν θα αγοράσεις κάτι που δεν έχεις) λύση ΜΟΝΟ για αναπαραγωγή. Κοίτα σιγά σιγά για κάρτα ήχου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου