Προς το περιεχόμενο

pci - firewire interface


indianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα να επιστησω την προσοχη σε οσους φιλους εχουν ή προκειται να αποκτησουν εξωτερικη καρτα ηχου firewire .

προφανως οσοι φιλοι δεν διαθετουν ενσωματωμενο στο motherboard αυτο το interface , θα αναγκαστουν να προβουν σε αγορα αυτου του interface σε pci ( καρτα ) υλοποιηση .

εδω ειναι που χρειαζεται προσοχη . κυκλοφορουν πολλες τετοιες pci καρτες στο εμποριο ( πλαισιο κ.λ.π. ) οι οποιες ειναι πολυ φτηνες υλοποιησεις και προκαλουν διαφορα προβληματα .

χαρακτηριστικα αναφερω οτι με μια τετοια καρτα την οποια προμηθευτηκα απο το πλαισιο , ειχα αρκετα προβληματα με την λειτουργια της sound card , οπως conflict με αλλες περιφερειακες μοναδες , συχνες εμφανιζομενες μπλε οθονες , πολλαπλα κολληματα-freeze κ.α.

το προβλημα λυθηκε αγοραζοντας μια πιο ακριβη pci υλοποιηση με διαφορετικο chipset ( texas instruments ) διοτι το αρχικο chipset ( via ) τελικα μαλλον ηταν η αιτια που δημιουργουσε ολα τα προβληματα , δεδομενου οτι στο pc δεν εκανα καμια αλλη αλλαγη - επεμβαση . ( αλλαγη pci slot δοκιμασα :wink: )

θεωρω καλο τετοιου ειδους εμπειριες να μοιραζονται για το κοινο οφελος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν καλό να έλεγες και συγκεκριμένα μοντέλα. Υπάρχουν πάντως εταιρείες που δίνουν σαφώς τις κάρτες firewire που συνεργάζονται αρμονικά με το hardware τους, αν και...

 

H Digidesign δίνει την Adaptec σαν συμβατή με την Digi002 για laptop, εμένα όμως δεν έπαιξε και κατέφυγα στην λύση της φτηνής, VIA, μη συμβατής κάρτας (κατά την Digidesign) από το πλαίσιο, έτσι για να μου φύγει η απορία, η οποία και δούλεψε μία χαρά. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

 

Γενικά, τα καινούργια πρωτόκολλα θέλουν προσοχή.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ευχαριστως

εχω το μοντελο m-audio 1814 , το οποιο βεβαια δεν επαιξε ποτε , δεν καταφερα να το δω να δουλευει με την pci firewire υλοποιηση που ειχε chipset via . βασικα ηταν η μονη καρτα που ειχε το πλαισιο .

και να ηθελα να παρω αλλη καρτα με διαφορετικο chipset δεν ειχανε διαθεσιμη .

την λυση , δηλαδη την συμβατη pci καρτα με το συμβατο chipset , την βρηκα τελικα στην ελινα , και απο κεινη την μερα και μετα , ευτυχως εχω καρτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Ινδιάνε ... το εξής:

 

Ως τεχνικός υπολογιστών έχουν δει τα μάτια μου διάφορα ... να ξέρεις όμως το εξής ... μην τα ρίχνεις όλα στην κάρτα !

Το chipset της Via μπορεί απλά να είναι ασύμβατο με την μητρική σου(με το chipset της μητρικής δηλαδη! :wink: )

 

+ του ότι φαντάζομαι οτι έκανες update στους Drivers να φανταστώ έ?

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με Firewire αλλα μία RAID κάρτα που πήρα ... την πιο φθηνή ... δεν είδα να έχω πρόβλημα ... ακόμα και με PC πολύυυυυυυυ παλιάς τεχνολογίας!

 

:wink:

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχετε προβληματα με την καρτα ηχου (διαφοροι ηχοι οταν ανοιγετε παραθηρα η προγραμματα, κολληματα και μερικες μπλε οθονες με κινεζικα) ποιο πιθανη αιτια ειναι η καρτα οθονης. Καλο θα ηταν να επιλεγουμε παντα pci καρτες firewire με το chip της texas. Αν και λιγο ακριβοτερες ειναι παντα αξιοπιστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου