Προς το περιεχόμενο

Τα πιο "αξιόπιστα" φθηνά Monitors είναι τα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν βάλεις bass trap από πίσω δε νομίζω να έχεις θέμα :)

 

Θα το ψαξω thanks αν και δεν βιαζομαι γιστι κανω την δουλεια μου με τα roland ds 30-A αλλα κοιταω για 8αρια οταν μπορεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εννοείται να το ψάξεις και να ακούσεις όσα περισσότερα μπορείς! Για 8ρια σε μικρό χώρο δωματίου εγώ είμαι αντίθετος, είναι overkill πιστεύω, ας πούνε κι άλλοι την άποψή τους βέβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται να το ψάξεις και να ακούσεις όσα περισσότερα μπορείς! Για 8ρια σε μικρό χώρο δωματίου εγώ είμαι αντίθετος, είναι overkill πιστεύω, ας πούνε κι άλλοι την άποψή τους βέβαια!

 

Εχεις απολυτο δικιο αλλα επειδη θα ανοιξω το δικο μου σπιτικο και θα μεταφερθει εκ νεου ολο το home studio μεχρι να βρω το καταλληλο σπιτι με την καταλληλη διαρρυθμιση θα εχω τον χρονο να δω απο την αρχη καποια πραγματα με μεγαλυτερη μελετη  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτο δικιο αλλα επειδη θα ανοιξω το δικο μου σπιτικο και θα μεταφερθει εκ νεου ολο το home studio μεχρι να βρω το καταλληλο σπιτι με την καταλληλη διαρρυθμιση θα εχω τον χρονο να δω απο την αρχη καποια πραγματα με μεγαλυτερη μελετη  ;)

 

Ένα ένα τα λες ;D Εντάξει τότε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κούλουμα σε όλους ;D.

Το συγκριτικό τεστ ήταν αρκετά καλό,έβγαζες μερικά συμπεράσματα.Όντως απ'όσο διαβάζω για τα krk rp όλοι αναφέρουν τα ίδια προβλήματα(και στο τεστ ακούγονταν θολά).

Τα jbl μου άφησαν καλή εντύπωση,οπότε θα τα έχω υπόψιν.

 

Για τα υπόλοιπα καμιά άποψη?Κυρίως για τα fostex?

 

Αν ενας αρχάριος ακούσει ενα πολύ καλό monitor με αρκετά, φλατ ήχο, και ενα monitor "χρωματισμενο" "φθηνό" , θα του αρέσει περισσότερο το δεύτερο γιατί δεν έχουν εξασκηθεί τα αυτιά του πάνω σε monitors..

Και μετά πάει και ο ίδιος και γράφει σε οποιοδήποτε θρεντ.. "εγώ έχω αυτά και είμαι πολύ ικανοποιημένος" Που θέλω να καταλήξω... Απλά πήγαινε και άκουσε... Μη σε ξεγελάσει το "χρωματισμενο" monitor..

Αυτό είναι αρκετά σωστό.Το θέμα είναι να βρούμε με αυτά τα λεφτά ένα ηχείο να μας δίνει τουλάχιστον αρκετές πιθανότητες ότι όπως θα ακούμε την μίξη μας στα ηχεία μας,θα την ακούμε και στα περισσότερα συστήματα αναπαραγωγής.

Με λίγα λόγια το πιο flat ηχείο σ'αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα λοιπον τα μονιτορ ακουγονται πιο μπασσα απο την στιγμη που δεν εχει γινει ακουστικη μελετη...

 

ποσο μαλλον τα krk που απο την φυση τους εχουν μια μπασσα χροια...

 

κατα τα αλλα ομως η διαγνωση βγαζει αχρηστα τα krk....

 

χμμμ..

 

μαλλον ειμαι ο μονος κατοχος krk μεχρι στιγμης στην συζητηση ο οποιος ειναι ικανοποιημενος...

 

πριν τα αγορασω ακουσα maudio....alesis...yamaha...behringer...τα καλυτερα ηταν τα krk...

 

εννοειται πως ξεχωρισα απο την αρχη τα παραπανω μπασσα...ομως ξεχωρισα και αλλα πραγματα...οπως οτι ακουγα ΤΑ ΠΑΝΤΑ(οπως πρεπει να κανει ενα μονιτορ)...οτι δεν με ενοχλουσε καμια συχνοτητα(παρα την μπασσα χροια τους)..

 

σε ολα τα υπολοιπα κατι ενοχλουσε...η θα ηταν πολυ λαμπρα...η θα ηταν αδυναμα στα μπασσα...η θα εξυναν τα μεσσαια...ολα ειχαν ενα χαρακτηριστικο που απλα δεν.......

 

τα krk ομως οχι...

 

οκ ολα τα αυτια δεν ακουνε το ιδιο....οταν ομως αποφασισα οτι αυτα θελω πηρα μαζι μου καμια 10αρια cd απο floyd σε srv και απο stevie wonder σε savatage και τα ακουσα ΟΛΑ κανωντας τα νευρα του πωλητη κροσσια....ομως ημουν σιγουρος....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα υπαρχουν πολυ καλυτερα μονιτορ αλλα εκει φευγουμε στην πιο ακριβη κατηγορια,παμε αναλογα το bujet και σιγουρα τα αυτια του καθενος ειναι διαφορετικα οπως επισης και η εμπειρια στον καθενα μας ξεχωριστα.

 

Σε krk θα αγοραζα μονο την σειρα vxt αν και τα adam και focal ειναι απο αυτα που εχω ξεχωρισει και ειδικα τα focal

 

Θελει ψαξιμο αρκετο και δοκιμες αρκετες με τα δικα σου ακουσματα καθως και εκει που θα τα ακουσουμε δεν ξερουμε αν θα βοηθαει και ο χωρος για ενα σωστο ακουστικο αποτελεσμα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε thory αν πας σε καποιο μαγαζι με τα cd σου να ακουσεις καποια μονιτορ καλο θα ειναι πρωτα να ακουσεις καποια ακριβα και μετα ακου τις μικροτερες κατηγοριες πιστευω αυτο θα σε κανει να εχεις μια καλυτερη κριση στην επιλογη σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά krk έχεις αδερφέ? Και ποιά yamaha είχες ακούσει?

 

τα krk rokit 5 εχω..τα μονιτορ που ακουσα ηταν στην κατηγορια χρηματων που ανηκουν και τα krk...μεχρι 300 ευρω δηλαδη...

 

στα yamaha δεν θυμαμαι το ακριβες μοντελο...μου φανηκαν αδυναμα...συχνοτικα μου αρεσαν...αν βοηθαει αυτο που θυμαμαι,εμφανισιακα ηταν σαν τα παλια NS10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου