Προς το περιεχόμενο

Silver Pickups από τον Νίκο Ασημένιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητε alderbody,

 

αυτο το θεμα flat vs staggered ειναι κατι το οποιο θεωρω απασχολουσε την Fender, συνεχισε με τους υπολοιπους κατασκευαστες μαγνητων και νομιζω για μερικα χρονια ακομα θα συνεχισει να απασχολει.

Οι αποψεις διίστανται.

Θα σου μιλησω απο την οποια πειρα εχω και τις δοκιμες, μετρησεις που εχω κανει.

Οι πιο ισσοροπημενα σωστοι, μεταξυ χορδων, μαγνητες ειναι οι flat pole κι αυτο γιατι το μαγνητικο πεδιο που δημιουργειται δεν ειναι σε καμια χορδη παραπανω απο οσο εχει σχεδιαστει κι επισης ο ηχος των flat pole ειναι περισσοτερο full bodied. Οι staggered ειναι ιδιαιτεροι μαγνητες κι επισης καποιοι απο αυτους θελουν ιδιαιτερο χειρισμο απο τον ιδιο τον μουσικο.

Το μονο σιγουρο ειναι πως δυο μαγνητες ιδιου τυλιγματος και χαρακτηριστικων του πηνιου με την μονη διαφορα ο ενας να ειναι flat και ο αλλος staggered θα εχουν διαφορετικο ηχογρωμα και με τον flat να ειναι οπως σου προανεφερα περισσοτερο balanced γι αυτο και δεν χρησιμοποιω staggered.

Στα κλιπ που εχω ανεβασει στο youtube η μαγνητες Ivory Tulip και Don Corleone παιζουν σε μια Strat AV ’57 (jazzjoker) και μια Tele αντιστοιχα, original του ’78 με 7,25 Radius και οι δυο και υπηρχε αποψο balanced μεταξυ των χορδων.

 

Ελπιζω να καλυψα την ερωτηση σου.

 

 

Γειά σου Νίκο (κι απο ...κοντά :)).

 

Γνωρίζω τις ηχητικές διαφορές των δύο "σχολών", απλά η ερώτησή μου είχε να κάνει περισσότερο με το γεγονός οτι υπάρχουν εκατέρωθεν "οπαδοί", οπότε θα μπορούσες να το έχεις ως option (όπως πχ ο Lollar).

 

Έχω μαγνήτες με flat και με staggered poles και πιστεύω οτι η κάθε σχολή έχει τα υπέρ και τα κατά της.

 

Μια ενδιάμεση κατάσταση είναι οι εκπληκτικοί WCR SR (singles) όπου είναι μεν staggered αλλά με μικρότερες διαφορές στα ύψη και χωρίς κανένα polepiece να προεξέχει απο το καπάκι.

Μάλιστα θυμάμαι σε "κουβέντα" με τον Wagner που μου είχε πεί οτι έτσι είναι το βέλτιστο (προφανώς γι' αυτόν, αλλά δεν βρίσκω και πολλούς λόγους να διαφωνήσω μετά απο σχεδόν 10 χρόνια συμβίωσης με τους SR).

 

Anyway, συγχαρητήρια και πάλι.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γεια σου alderbody.  :)

 

Εχεις δικιο οτι υπαρχουν εκατερωθεν "οπαδοι" των δυο σχολων.

Το προβλημα ομως που δημιουργειται σ'αυτο το σημειο, δηλαδη γιατι οχι και staggered εγκειται στο γεγονος οτι υπαρχει και βαθυτερο τεχνικο ζητημα στην μετατροπη ενος μαγνητη σε staggered το οποιο ξεκινα απο την σταδιο της σχεδιασης εαν θελεις να εχεις το ιδιο σχεδον αποτελεσμα.

Παντως σ'ευχαριστω για την ερωτηση.  ;)

Ισως να υπαρξει το option στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο σημειο αυτο θα συνεχισω την αναλυση για τους Tele μαγνητες...

 

Το πρωτο απο τα σετ που εφτιαξα ηταν το Don Corleone. Η ιδεα για το ονομα προηλθε απο μια κιθαρα Tele που εφτιαχνα και προοριζοταν για εναν πολυ καλο μου φιλο και το ονομα αυτης, The Godfather.

Επρεπε λοιπον το σετ να αντισοιχει στα χαρακτηριστικα μαγνητων στο τελος των 60’s.

Δυνοντας ιδιαιτερη εμφαση στα χαρακτηριστικα των μαγνητων εκεινης της δεκαετιας  επρεπε οι μαγνητες να εχουν τον χαρακτηρα που τους αρμοζει, αυθεντικο Twang, φυσικο sustain και scatterwound τεχνικη για καλυτερη συχνοτικη αναλυση! Επιλεχθηκαν Alnico 5 μαγνητες με vintage specs για να υπαρχει το επιθυμητο μαγνητικο πεδιο κατω απο τις χορδες το οποιο δινει αυτη την υπεροχη ατακα που σε συνδιασμο με το τροπο τυλιγματος του πηνιου δημιουργει το γνωστο “twang”.

Οσο για τον Neck, θα ξεκινησω ως εξης:

Επειδη ο γνωστος σε ολους μας “Νονος” Don Vito Corleone ηταν μαφιοζος αλλα ταυτοχρονα πολυ αφοσιωμενος στην οικογενεια του μου εδωσε το κινητρο να κατασκευασω το Neck μαγντητη επισης με Alnico 5 για να παραγει πεντακαθαρες υψηλες συχνοτητες  και σφιχτα μπασα αλλα και με μεγαλυτερη δυναμικη περιοχη που οταν χρειαστει εχει κορυφες, οπως ακριβως και ο ιδιος στην προσωπικη του ζωη.

 

Συνεχιζοντας...

Το σετ Sweeney Todd εχει τον ιδιο τυπο Alnico 5 οπως το σετ Black Rose για Strat για να προσφερει μεγαλο pick attack και μοντερνο ηχο Tele.

Ο συνδιασμος high output, Alnico 5 και συρμα παχους 42awg και για τους δυο επιλεχτηκε για δωσει εναν “ανοιχτο”, full range ηχο με εμφαση στα σφιχτα και πλουσια μεσαια και μπασα.

Ο τροπος τυλιγματος ειναι επισης μοντερνος για να επιτυχω σ’αυτη την αντισταση και αυτεπαγωγη του μαγνητων την ευαισθησια τους και τις αρμονικες τους αναλυσεις. Λογω των οσων προανεφερα, μπορει και “σκαει” τον ενισχυτη πολυ πιο γρηγορα  κι επισης οταν συνδιαστει με Overdrive δεν “μπουκωνει” παρα τα πλουσια μπασα του.

 

Και τελος ο Django, αχ o Django.

Ας αρχισω απο τα βασικα.

Και οι δυο μαγνητες ειναι σχεδιασμενοι με Alnico 2 και στα προτυπα των 50’s τυλιγματων για μεγαλο φυσικο sustain.

Για τον Neck μαγνητη ηθελα να επιτυχω εναν γλυκο Jazzy ηχο γι αυτο επελεξα να “ντυσω” τους Alnico με συρμα μικροτερης διαμετρου και τυλιγμενο με την vintage τεχνικη για να ειναι στο συνολο του μαλακος και με ευκρινεια.

Για τον Bridge τωρα αυτο που σκεφτομουν ηταν: ενας ηχος πολυ ιδιαιτερος, Vintage μεσαια με αρκετη δοση “Twang” στην πλατη του.

Για να επιτευχθει ο στοχος χρησιμοποιησα μεγαλυτερης διαμετρου συρμα και  το μεγιστο ποσοστο μαγνητισμου των Alnico.

Λογω της διαφορετικοτικας των ηχοχρωματων, στην μεσαια θεση ο ενας συμπληρωνει τον αλλο κι εχει σαν αποτελεσμα ενα μεγαλο συχνοτικο ευρος στο output.

 

Και στο σημειο αυτο ας μου επιτραπει να κανω εναν προσωπικο παραλληλισμο.

Το ονομα Django  στον Neck μου ταιριαζει με τον υπεροχο Jazzy ηχο του Django Reinhardt και ο Bridge, με το γνωστο Western Djano Unchained και υφος Country Saloon.

 

Ευχομαι να ημουν κατατοπιστικος και να μην σας κουρασα με πολλα τεχνικα θεματα.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχομαι να ημουν κατατοπιστικος και να μην σας κουρασα με πολλα τεχνικα θεματα.  :)

 

Να μας κούρασες;  ??? ;D

Περίμενα χρόνια τη στιγμή που θα έβλεπα έναν Έλληνα να ασχολείται σοβαρά και σε επαγγελματικό επίπεδο με το αντικείμενο.

Χαίρομαι αληθινά κι εύχομαι το καλύτερο στην προσπάθεια σου.

Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι "μυστικά" σου μαζί μας και διευρύνεις το γνωστικό μας πεδίο.

Ανυπομονώ κάποια στιγμή να δοκιμάσω κάποιο(α) σετ.

Καλή συνέχεια!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα χρόνια τη στιγμή που θα έβλεπα έναν Έλληνα να ασχολείται σοβαρά και σε επαγγελματικό επίπεδο με το αντικείμενο.

Χαίρομαι αληθινά κι εύχομαι το καλύτερο στην προσπάθεια σου.

 

Αγαπητε Ηλια, σ'ευχαριστω για το θερμο καλωσορισμα και απο μερους σου!

 

Ανυπομονώ κάποια στιγμή να δοκιμάσω κάποιο(α) σετ.

Ειμαι ιδιαιτερως χαρουμενος απο την προθεση σου!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κακό πάθαμε με αυτά τα videακια. Πάνω που είχα αποφασίσει ότι είμαι ευχαριστημένος με τον εξοπλισμό μου, έχω αρχίσει να τρώγομαι πάλι.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι να διαλέξω.  ;D

Ας τα ξαναδώ μια φορά. χεχεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή μόλις άλλαξα και τους μαγνήτες της τέλε μου με ένα mixed set του Νίκου Ασημένιου και έγραψα ένα κλιπάκι, το αφήνω εδώ προς περαιτέρω ηχοπληροφόρηση.

 

https://app.box.com/s/45r3qhqswn7hv60brnl0

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μόλις άλλαξα και τους μαγνήτες της τέλε μου με ένα mixed set του Νίκου Ασημένιου και έγραψα ένα κλιπάκι, το αφήνω εδώ προς περαιτέρω ηχοπληροφόρηση.

 

https://app.box.com/s/45r3qhqswn7hv60brnl0

 

 

 

Ωραία ακούγονται

Τι mix διαλεξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο και αυτό το ηχητικό δείγμα Σπύρο!

 

Ειδικά ο neck (αυτός δεν ήταν ο πρώτος που ακούσαμε; )  είχε πολύ γλυκό ήχο. Και ο bridge όμως ήταν πολύ καλός και δεν "έξυνε" καθόλου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ακούγονται

Τι mix διαλεξες?

 

Sweeney Todd για bridge και Django για neck. Ήταν αυτοί οι δύο που μόλις τους πρωτοέπαιξα μου έκαναν κλικ. Λειτουργούν πολύ ωραία και σαν σετ μια και η μεσαία θέση έχει ένα όχι ακριβώς κλασσικό τέλε ηχόχρωμα, πράγμα που μου πάει πολύ.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου