Προς το περιεχόμενο

Silver Pickups από τον Νίκο Ασημένιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγχαρητήρια για το εγχείρημα και ...καλές δουλειές!

 

Απ' οσα είδα/άκουσα, οι White Lillies μου φάνηκαν πιο "οικείοι".

 

Όμως γιατί μόνο flatpoles και όχι (και) staggered?

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ...!!

 

αξιζει υποστηριξης καθως τα δικα μας παιδια τα τελευταια χρονια εχουν αποδειξει πως δεν εχουν να ζηλεψουν ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ τα ξενα προιοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προιον του Νικου ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον και προσεγμενο.

 

Μιας και πηρα μια ιδεα απο πρωτο χερι, να πω οτι προκειται για πολυ ευηχα και συχνοτικα ισορροπημενα σετ μαγνητων.

 

Προσωπικη προτιμηση στο tele σετ με το ονομα Don Corleone για τη γλυκητητα και την αποκρισιμοτητα του.

 

Ευχομαι καλη επιτυχια Νικο.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία δουλειά στην παρουσίαση και το site!!!

τα clips του jazzjoker εξαιρετικά!

@jazzjoker... θα ήθελες να μας πεις τι χρησιμοποίησες για την ηχογράφηση.... ενισχυτή κ.λ.π

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jazzjoker... θα ήθελες να μας πεις τι χρησιμοποίησες για την ηχογράφηση.... ενισχυτή κ.λ.π

 

Φίλε vastrange, ο ενισχυτής που ακούτε είναι ο ίδιος που χρησιμοποιήθηκε και στα video clips, δηλαδή ένας Deluxe Reverb Reissue με μεγάφωνο Cannabis Rex. Έγραψα με δύο μικρόφωνα, ένα δυναμικό κι ένα ribbon ενώ δεν έκανα καμία επεξεργασία του σήματος και το reverb που ακούγεται είναι του ενισχυτή. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να γράψω και με τρίτο μικρόφωνο, να προσέξω λίγο παραπάνω το παίξιμο και να έχω καινούριες χορδές στις κιθάρες αλλά το time frame ήταν σχετικά μικρό οπότε η όλη εγγραφή έγινε ολίγον βιαστικά.

 

Για την ιστορία, εγώ από τα τέσσερα σετ για στρατ, συμπάθησα περισσότερο το Purple Orchid, οπότε και το κράτησα για μια από τις στρατ μου. Το συγκεκριμένο σετ δε, μετράει ήδη ένα live όπου και με έβγαλε ασπροπρόσωπο. 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όμως γιατί μόνο flatpoles και όχι (και) staggered?

 

 

Αγαπητε alderbody,

 

αυτο το θεμα flat vs staggered ειναι κατι το οποιο θεωρω απασχολουσε την Fender, συνεχισε με τους υπολοιπους κατασκευαστες μαγνητων και νομιζω για μερικα χρονια ακομα θα συνεχισει να απασχολει.

Οι αποψεις διίστανται.

Θα σου μιλησω απο την οποια πειρα εχω και τις δοκιμες, μετρησεις που εχω κανει.

Οι πιο ισσοροπημενα σωστοι, μεταξυ χορδων, μαγνητες ειναι οι flat pole κι αυτο γιατι το μαγνητικο πεδιο που δημιουργειται δεν ειναι σε καμια χορδη παραπανω απο οσο εχει σχεδιαστει κι επισης ο ηχος των flat pole ειναι περισσοτερο full bodied. Οι staggered ειναι ιδιαιτεροι μαγνητες κι επισης καποιοι απο αυτους θελουν ιδιαιτερο χειρισμο απο τον ιδιο τον μουσικο.

Το μονο σιγουρο ειναι πως δυο μαγνητες ιδιου τυλιγματος και χαρακτηριστικων του πηνιου με την μονη διαφορα ο ενας να ειναι flat και ο αλλος staggered θα εχουν διαφορετικο ηχογρωμα και με τον flat να ειναι οπως σου προανεφερα περισσοτερο balanced γι αυτο και δεν χρησιμοποιω staggered.

Στα κλιπ που εχω ανεβασει στο youtube η μαγνητες Ivory Tulip και Don Corleone παιζουν σε μια Strat AV ’57 (jazzjoker) και μια Tele αντιστοιχα, original του ’78 με 7,25 Radius και οι δυο και υπηρχε αποψο balanced μεταξυ των χορδων.

 

Ελπιζω να καλυψα την ερωτηση σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι καλύτερο στο εγχείρημά σου αγαπητέ Νίκο και να μην ξεχνάς ότι και οι μπασίστες έχουν ψυχή (αλλά και πορτοφόλια).  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι καλύτερο στο εγχείρημά σου αγαπητέ Νίκο και να μην ξεχνάς ότι και οι μπασίστες έχουν ψυχή (αλλά και πορτοφόλια).  ;)

 

Σ'ευχαριστω πολυ audiokostas. Ειστε στα αμεσα σχεδια μου!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου