Προς το περιεχόμενο

Όταν κάποιος σου λέει ότι οι θεωρίες σου περι big bang είν


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ, αφενός δε δίνεις ούτε ένα παράδειγμα ανακάλυψης του τομέα της Κοσμολογίας που ασχολείται με τη θεωρία του ΒΒ που να έχει  προσφέρει κάτι απτό στην ανθρωπότητα, και αφετέρου μόνο πιθανολογείς...  ???

 

Θες πρακτικές εφαρμογές του BB; Οκ. Λόγω του θόρυβου απ' το CMB (http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_microwave_background) σε συγκεκριμένες περιπτώσεις δορυφόρων πρέπει να γίνονται κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε να μην επηρεάζεται η επικοινωνία μ' αυτούς και οι λειτουργίες τους.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσον αφορά τα κείμενα...

 

Κάποια ενίσχυσαν και κάποια απλά δεν μπόρεσαν να αναιρέσουν(σαφώς και μπορεί να είναι θέμα δικής μου αντίληψης) την πεποίθηση που μου έχει δημιουργηθεί ότι όταν ένας φυσικός νόμος καταρρίπτεται δεν αντικαθίσταται από έναν καινούριο αλλά από μία "ευχή",ένα λογικοφανές προαίσθημα...Η κατάρα της υπερεξέλιξης στην έρευνα.

 

Τρανό παράδειγμα το σχετικά καινούριο φρούτο που λέγεται σκοτεινή ύλη/ενέργεια.

 

Όταν με έκπληξη τους ανακάλυψαν ότι οι τροχιακές ταχύτητες των σωμάτων που βρίσκονται στις παρυφές του γαλαξία δεν υπακούν στο νόμο,δηλαδή μικρότερη ταχύτητα περιστροφής με τάσεις απόσχισης,αλλά είναι ακριβώς ίδιες με αυτές των μαζών που βρίσκονται στα ενδότερα και οι οποίες υφίστανται τρομερές ελκτικές δυνάμεις...Τσουπ.

Πρέπει να υπάρχει "κάτι άλλο".Κάτι αλλόκοτο,αόρατο και ψιλογαμάτο που δένει και κινεί αρμονικά τον γαλαξία...Ας το ονομάσουμε έτσι.Τώρα ας το εντάξουμε σε ένα ευρύτερο πλαίσιο.Διαγαλαξιακό...Μα βέβαια,τώρα βγάζει νόημα!

Τι θέλω να πω;

Δεν έχω ιδέα τι θέλω να πω!Μεγάλο τρυπάκι.

 

Η μεγαλύτερη μου απορία είναι πώς κοιμούνται αυτοί οι άνθρωποι τα βράδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες πρακτικές εφαρμογές του BB; Οκ. Λόγω του θόρυβου απ' το CMB (http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmic_microwave_background) σε συγκεκριμένες περιπτώσεις δορυφόρων πρέπει να γίνονται κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε να μην επηρεάζεται η επικοινωνία μ' αυτούς και οι λειτουργίες τους.

 

Πρόσεξε λίγο:

 

Για την ακτινοβολία αυτή έχω διαβάσει εδώ και πολλά χρόνια. Βρήκαν μια "περίεργη"

ακτινοβολία την  οποία ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ στο ΒΒ. Πρόσεξε τι γράφει το άρθρο:  

 

The CMB's serendipitous discovery in 1964 by American radio astronomers Arno Penzias and Robert Wilson...

 

Με άλλα λόγια, δεν προέκυψε η ανακάλυψη της ακτινοβολίας ως ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ της μελέτης του ΒΒ, αντίθετα βρέθηκε η ακτινοβολία και ΑΠΟΔΟΘΗΚΕ στο ΒΒ

 

Συνεπώς η μελέτη του ΒΒ δεν βοήθησε παρά μόνο στην αιτιολόγηση της ακτινοβολίας. Από ΟΠΟΥ κι αν προερχόταν αυτή, θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί από τους μηχανικούς, το ότι εξηγείται από τη θεωρία του ΒΒ δεν βοηθά σ' αυτό. Και άγνωστη να ήταν η προέλευση, πάλι στην ίδια κατάσταση θα βρισκόμασταν: θα έπρεπε να την αντιμετωπίσουμε ώστε να μην επηρεάζει τις δορυφορικές επικοινωνίες. Κι αν αύριο η θεωρία του ΒΒ καταπέσει και αντικατασταθεί με μια άλλη, αυτό ΔΕΝ θα αλλάξει το ζήτημα για τον σημερινό άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι προσπαθειτε ν'αποδειξετε; Οτι δεν εχει νοημα η κοσμολογικη φυσικη μελετη; Η οτι καλυτερα τα $$ να πηγαινουν σε φαρμακα κατα του καρκινου;

 

Στο Βιολογικο που σπουδασα, κατι βλαχαροι αρχικαθηγηταδες στη Βιοχημεια και τη Γενετικη (πρωτοποροι κλαδοι στις Ιατρικες εφαρμογες της Βιολογιας) λεγανε για τους Ζωολογους (στον απέναντι διάδρομο) : "Σιγα ρε, μέτρησες τα πόδια σε ένα καινούριο ειδος. Ε και;"

 

Ναι ρε φιλε, αλλά μετα ο επόμενος θα παρατηρήσει και κάτι άλλο στο περιγραφημένο είδος, θα το συνδυάσει με κάτι παρόμοιο που βρέθηκε σε ένα άλλο είδος, θα καταληξει σε έναν κοινό τους πρόγονο που το πρωτοεμφάνισε γιατι το χρειάστηκε για κάτι, και τσουπ! μετά θα ερθεις εσύ ο μ@λάκας ο Βιοχημικος να μετατρέψεις σε φάρμακο αυτό που ανακάλυψε ο Ζωολόγος.

 

Θέλω να πω πως από τον κλάδο μου έχω καταλάβει πως η Επιστήμη ειναι ενιαία. Τα πάντα συνδυάζονται με τα πάντα και συνεισφέρουν στη γενική εικόνα ή τα εξειδικεύεις σε κάτι. Για τη Φυσική και Κοσμολογία δεν έχω τα φόντα να το εξηγήσω (γι'αυτο το πάσαρα αστειευόμενος στον theoctapus) όμως ξέρω ότι ισχυει.

 

Οπότε είναι όντως κοτσάνα να λες ότι είναι άχρηστη γνώση. Αν απλώς σαν πολίτης προτιμάς τα x επί 109 $$ να πηγαινουν σε πράγματα που μας ωφελούν πιο άμεσα όπως το γιατί ταλαιπωρούμαστε απο καρκινο και αυτοάνοσα, πρέπει να αλλάξεις διατύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χώκινγκ λέει ότι αυτό είναι πρόβλημα (και αποτέλεσμα λανθασμένης προσέγγισης εκ' μέρους) των επιστημόνων και ότι πρέπει να μεριμνήσουν για την επίλυσή του.

 

Να μεριμνήσουν, όχι να απολογηθούν για το γιατί ψάχνουν πράματα που ο κόσμος νομίζει οτι δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε.

Και κατά τη γνώμη μου μεριμνούν.

 

Σε μια μουσική συνέντευξη διάβασα πρόσφατα : "χρειαζόμαστε ταλαντούχους μουσικούς, αλλά και καλούς ακροατές". Κάτι τέτοιο παίζει κι εδώ, όπως σωστά επεσήμανε ο Nikolas.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μεριμνήσουν, όχι να απολογηθούν για το γιατί ψάχνουν πράματα που ο κόσμος νομίζει οτι δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζουμε.

 

Ναι, δεν είπα να απολογηθούν. Προσέχω τις διατυπώσεις μπρε.

 

Και κατά τη γνώμη μου μεριμνούν.

 

Κατά τη γνώμη του Χώκινγκ (τουλάχιστον, τότε που έγραφε το κείμενο) δεν μεριμνούν αρκετά. Ίσως έχει αλλάξει η κατάσταση προς το καλύτερο.

 

Σε μια μουσική συνέντευξη διάβασα πρόσφατα : "χρειαζόμαστε ταλαντούχους μουσικούς, αλλά και καλούς ακροατές". Κάτι τέτοιο παίζει κι εδώ, όπως σωστά επεσήμανε ο Nikolas.

 

Συμφωνώ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ ότι πρέπει να τίθεται θέμα μέριμνας από μεριάς των επιστημόνων ώστε οι διατριβές/ανακαλύψεις τους να αγγίζουν περισσότερο κόσμο.Δεν είναι εμπορικό το συγκεκριμένο σπορ...Όποιος ενδιαφέρεται θα ακολουθήσει.

 

Ή την έχεις την διαταραχή ή δεν την έχεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσει που ενώ π.χ. δεν ενδιαφέρονται για το τι περιέχουν τα τσιγάρα που καπνίζουν έχουν άποψη για το αν στον LHC θα δημιουργηθούν μαύρες τρύπες. Δεν αξίζει να θυσιαστεί πολύτιμος χρόνος για κάποιον που έχει ήδη σχηματίσει γνώμη για κάτι που δεν κατανοεί.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ ότι πρέπει να τίθεται θέμα μέριμνας από μεριάς των επιστημόνων ώστε οι διατριβές/ανακαλύψεις τους να αγγίζουν περισσότερο κόσμο.Δεν είναι εμπορικό το συγκεκριμένο σπορ...Όποιος ενδιαφέρεται θα ακολουθήσει.

 

Ή την έχεις την διαταραχή ή δεν την έχεις. :)

 

Eγώ συμφωνώ με τον Hawking.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου