Προς το περιεχόμενο

ποτε ηταν η τελευταια φορα που αγαπησατε μια μπαντα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελευταία φορά ήταν πριν 2-3 χρόνια με τους gravitysays_i . Για κράχτη θα βάλω ότι παίζουν κάτι σαν μίξη post rock/progressive rock/ελληνικής μουσικής με ξένο στίχο κι εχουν και σαντούρι το οποίο κολλάει απίστευτα με το ύφος τους. Εχουν βγάλει 2 δίσκους κι ένα κομμάτι.

 

http://gravitysaysii.bandcamp.com/album/the-figures-of-enormous-grey-and-the-patterns-of-fraud

 

http://gravitysaysii.bandcamp.com/album/the-roughest-sea

 

[edit: πολύ ενδιαφέρων ο bombino, είδα το δεύτερο βιντεο που παίζουν στο βιβλιοπωλειο και ομολογώ ότι με κέρδισε. Πάντα στα Νιγηρικά τραγουδαει;]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.../εναν καλλιτεχνη σα να ησασταν 15 χρονων?"

 

(Ο AuditoryDriving μου βαζει ιδεες....)  :)

 

Να ξεκινησω λοιπον...

 

http://www.bombinomusic.com

 

 

 

 

 

Εσύ την έριξες την ιδεάρα :)

 

Εμένα θα πώ ότι μετά τα 15 μου που γενικά μπήκα στη μουσική με τα κλασικά (queen, clapton, rem, floyd, zep, purple, metallica, theater κτλ) λάτρεψα στα 19 μου περίπου τον Rory, τους Marillion, τους Dire Straits, τους Camel, τον Eric Johnson, τους δικους μας τους Blues Wire και τον Tom Waits μετά από πάσες φίλων και ήταν σαν να μουν πάλι 15...

 

Aλλά επειδή αυτά είναι και πάλι κλασικά, θα ανεφέρω τις πιο τελευταίες (όπως απαιτεί και το θέμα) μπάντες / καλλιτέχνες αν και δεν έκατσα να ακούσω πλήρη δισκογραφία : All about eve (αν και λίγο επαναλαμβανόμενοι), Crippled Black Phoenix, Gauchos, Gazpacho, Brett Garsed, Lanterna και θελω να ψάξω να βρω λιγο ατμοσφαιρική μουσική σε low tempo πχ School of Emotional Engineering. Επίσης κανα δυο παιδιά από το νοιζ μου μπήκαν σταθερά στις μουσικές μου λιστες αλλα δε θα πω ονόματα για λόγους δεοντολογίας  ;D ;D ;D

 

Πιστευω ότι μετά το πανεπιστήμιο μόνο ξεπέτες είχα παντως στη μουσική

 

Ορίστε ένα από Lanterna

xttps://www.youtube.com/watch?v=a1rF3-gk21U

 

Michael Lee Firkins (ok μόνο αυτό ξέρω, ξεπέτα)

xttps://www.youtube.com/watch?v=R3ZrDng4MyU

 

All about eve

xttps://www.youtube.com/watch?v=Mtz4B3s_8m8

 

Brett Garsed

xttps://www.youtube.com/watch?v=HufmYuokTBc

 

School of Emotional Engineering (αν και πολυ emo φάση)

xttps://www.youtube.com/watch?v=wVKVrCPSLyQ

 

Gauchos

xttps://www.youtube.com/watch?v=TviTCFAGr6w

 

Gazpacho

xttps://www.youtube.com/watch?v=O6SFPdX8vKU

 

 

 

PS: Πολύ ευχάριστοι οι Bombinos!

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να ακούω, όσο μπορώ, καινούργια συγκροτήματα.

 

Κάποια από αυτά, γίνονται αγαπημένα.

 

'Ενα που μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό (αν και δεν υφίστανται, πλέον) είναι οι "Socos and the live project band".

 

Απίστευτη μουσική, στίχοι, artwork και από αυτά που διάβαζα για τις ζωντανές τους εμφανίσεις, ήταν εξαιρετικοί, συνδυάζοντας μουσική, με εικόνα και χορό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ warpie γ@μάτος ο bombino!! Συνδυάζει βορειοαφρικανικη μουσικη, μπλουζ και ροκ με απιστευτο τρόπο!

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=U7zwDNN-sqs

 

κομματάρες^

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ warpie γ@μάτος ο bombino!! Συνδυάζει βορειοαφρικανικη μουσικη, μπλουζ και ροκ με απιστευτο τρόπο!

Αν τυχει και μιλησεις μαζι του θα επανεκτιμησεις πολλα περι ζωης και μουσικης.  

 

Καλως εχοντων των πραγματων θα παω εκει που ονειρευομαι περισσοτερο και απο τη σεληνη...  :)

 

 

Αν σε ενδιαφερει λιγο το θεμα ψαξε για Tuareg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link Wray.Ενω τον ήξερα απο πιο παλια με τα κλασικα ροκαμπιλη κοματια του ,τωρα εχω παθει πλακα με την 70'ς πορεια του Link.Φοβερος .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία μπάντα που πραγματικά μου άρεσε στο σύνολο των έργων της ήταν οι Decemberists. Ειδικά τα άλμπουμ The Hazards of love και The Crane Wife αποτελούν για μένα αριστουργήματα.

Πάρτε μια τζούρα.

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως περισσότερη πώρωση για μουσική έχω τα τελευταία 3-4 χρόνια παρά όταν ήμουν 15.

 

Για να είμαι ontopic, έπαθα την πλάκα μου όταν άκουσα Satriani και αργότερα Dream Theater. Τελευταία ακούω και αρκετά Rainbow. Ritchie rules!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου