Προς το περιεχόμενο

Αγορά ελαφρού λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρώ αδιανόητο να γίνεται κουβέντα για ελαφρύ ποιοτικό λαμπάτο με πολυ καλο καθαρό και να μην αναφέρεται ο Tubemeister 18.

Τσέκαρέ τον και δεν θα χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θεωρώ αδιανόητο να γίνεται κουβέντα για ελαφρύ ποιοτικό λαμπάτο με πολυ καλο καθαρό και να μην αναφέρεται ο Tubemeister 18.

Τσέκαρέ τον και δεν θα χάσεις.

 

+1

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάρε τον engl thunder 50 που έχει στις αγγελίες 450€ η το κεφάλι valve King 250€ με μια καμπινουλα κ καθάρισες από ενίσχυση για πολλά χρόνια και χαλαλι τα πέντε κιλακια παραπάνω.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Laney VC15 που τον είχα είναι ένας εξαιρετικός "μικρός" αλλά με τα εξής μειονεκτήματα κατ' εμέ:

 

- Είναι αρκετά βαρύς και ογκώδης για μικρός (14 κιλά)

 

- Το μεγάφωνο είναι 10" πράγμα που εμένα με ενοχλεί

 

Δεδομένων των παραπάνω προσωπικώς θα πήγαινα για τον Laney Cub12R που σου προτάθηκε ήδη και προσωπικά είχα την ευκαιρία να παίξω μαζί του πρόσφατα. H μοναδική μου επιφύλαξη είναι ότι, καθότι μονοκάναλος με volume και gain, προκειμένου ο ενισχυτής να είναι εντελώς καθαρός πρέπει να χαμηλώσεις αρκετά το gain knob, πράγμα που σε περιορίζει στο θέμα της έντασης.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το βάρος είναι θέμα, γιατί δεν το σπας σε κεφαλή καμπίνα? Μπορείς να βρεις υπέροχα κεφάλια κοντά στα 10 κιλά(Και πιο κατω) και με μια καμπίνα 1χ12 θα είσαι κομπλέ. Άσε που καμπίνα μπορεί να μην κουβαλάς μιας και συνήθως βρίσκεις σε προβαδικα και live stages.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω φίλε πως ένας Orange Tiny Terror να έκανε την δουλειά σου !!  ;D

 

http://www.thomann.de/gr/orange_tiny_terror_combo.htm

 

Δεν έχει τα τρελά τα γκάζια ,έχει ένταση ,απ'ότι θυμάμαι όταν τον είχα δοκιμάσει..

είναι ελαφρύς ...

αλλά δεν έχει reverb ,το οποίο είδα οτι ψάχνεις να 'ναι built in ..

 

Μετά θα μπορούσες να πας ίσως σε κανένα bugera v22 ή fender blues jr .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να τον παίρνεις σε πρόβες και λάιβ ξέχνα τον laney cub. Eixa το κεφάλι το 15ρι και με φυσικά τύμπανα δεν άκουγα ούτε εγώ που ήμουν δίπλα του, παρόλο που άνοιγα το gain στο 4 και έπαιζα και λίγο βρώμικα καθώς το ενισχυτάκι αρπάει απο το 3! Είναι πολύ δυνατός μόνο για βρωμιές, όταν ανέβει δηλαδή το gain πάνω απο το 5. Eίναι μόνο για σπίτι και καμια ηχογράφηση, καθώς έχει πραγματικά φοβερό ήχο αλλά δεεεεεεν...Μονο αν οι πρόβες σου γίνονται με ακουστικά και ηλεκτρονικά τύμπανα, οπότε τον έχεις χαλαρά στο 2-3 gain (έτσι κάνω εγώ πρόβες και ησύχασα-στη κυριολεξία), και στα λάιβ παίζεις πάντα με μικρόφωνο πάνω στον ενισχυτή (οκ μέχρι εδώ), και καλά μόνιτορς για σένα και όλη τη μπάντα για να ακούς(νε) όλοι τι παίζεις. Δεν είναι ότι δεν γίνεται, αλλά αξίζει? Το κεφάλι που είχα πάντως εγώ ζυγισε γύρω στα 4-5 κιλά....

 

Όταν θα βγεί ο 20ρης λαμπάτος δικάναλος (με καλά γκάζια,όχι μόνο για μπλούζ) με spring reverb, και στα 12 κιλά θα τον πάρουμε όλοι...έως τότε, κάτι θα πρέπει να θυσιάσεις..Ο πιο κοντινός σε όλο αυτό που περιέγραψα είναι ο Koch. Οτι πληρώνεις παίρνεις.

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω φίλε πως ένας Orange Tiny Terror να έκανε την δουλειά σου !!  ;D

 

http://www.thomann.de/gr/orange_tiny_terror_combo.htm

 

Δεν έχει τα τρελά τα γκάζια ,έχει ένταση ,απ'ότι θυμάμαι όταν τον είχα δοκιμάσει..

είναι ελαφρύς ...

αλλά δεν έχει reverb ,το οποίο είδα οτι ψάχνεις να 'ναι built in ..

 

Μετά θα μπορούσες να πας ίσως σε κανένα bugera v22 ή fender blues jr .

 

νομίζω πάσχει απο ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια πάθηση με τον Laney...είναι μονοκάναλος με gain πριν το volume...

Ξέχασα να πω πως το πρόβλημα βελτιωνεται με αλλαγή προενισχύτριας. Εβαλα μία με χαμηλότερο gain, και μετά άρχισε να τσιμπάει απο το 5 και μετά αλλά και πάλι η έντασή του στα καθαρά ήταν λίγη for the real thing...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου