Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω για τους μαγνητες φιλε παντως η κιθαρα σου ειναι πολυ μπανικη.Ωραιο οργανο δεν εχω ξαναδει τελετζαζμαστερ.Πατεντα ειναι?

 

Johnny.T είναι όντως μουρακλαντέν κιθάρα. είναι συναρμολογημένη και βαμμένη από μένα από ποιοτικά υλικά. ουσιαστικά είναι ρέπλικα της telemaster της fender (μοντέλο που έβγαλε το custom shop το 2009) πλατφόρμα tele και σώμα jazzmaster, με τις οποίες έχω κόλλημα πολλά χρόνια. σε άλλους αρέσουν σε άλλους δεν αρέσουν, γούστα είναι αυτά.

 

superfunk μάλλον αυτούς έχει και ο έταιρος κιθαρίστας στη μπάντα μου.

 

KostasP ενδιαφέρουσα πρόταση. μερσί!

 

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

jazzjoker είσαι παιχταράς!

σε ευχαριστώ για την πρόταση, οι silver είναι σίγουρα στη λίστα των μαγνητών που έχω υπόψη μου.

θα ήθελα και άλλες προτάσεις για να αισθάνομαι ότι έχω κάνει την καλύτερη επιλογή, τουλάχιστον στο μυαλό μου.

 

ποιο μαγνήτη ακούμε στο κομμάτι? neck, bridge, μοντέλο? και ενισχυτή deluxe reverb?

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο μαγνήτη ακούμε στο κομμάτι? neck, bridge, μοντέλο? και ενισχυτή deluxe reverb?

 

Ακούς τον Django στη θέση neck και κατόπιν τον Sweeney Todd στη γέφυρα στο καθαρό κανάλι ενός Laney VC30. Προσωπικά τους έχω λατρέψει αυτούς τους μαγνήτες και από την τέλε μου πέρασαν αρκετά σετ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ζεστάνω λίγο το thread θα ποστάρω αυτό το video απλά για να πω ότι αυτός ο ήχος και το παίξιμο με τρελαίνει ;D

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tdpri.com/2014/05/13/making-t-types-with-reclaimed-wood-ron-kirn/

 

“If you were to break down the sound of your guitar down to a calendar year—365 days—your talent, your skill, and your ability as a musician carries the tone well into Fall.

 

Then somewhere around September, the amplifier picks up. That pretty much carries you down to the last two weeks of the year. Well, on one of those two weeks nobody does anything, so you’ve got five days left. And in those five days, everything else anybody wants to argue about, be it pickups, paint, wood, cables, capacitors, anything—that all falls into those five days. It’s an insignificant part of the total experience.”

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να ήταν μόνο αυτό...λέει κι άλλα ;)

Ron says the perception of your instrument is more important than the instrument itself. If you think you have the guitar of your dreams, then everything will sound better.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δοκιμασες να χρησιμοποιησεις κανενα boosterακι, η απλα να βαζεις το preamp gain αρκετα ψηλοτερα χαμηλωνοντας ενδεχομενως λιγο το volume της κιθαρας; Εγω ειχα την αντιθετη κατασταση, η τελε μου ειχε hot μαγνητες, και αλλαζοντας τους με fender vintage tele το οργανο μου ακουγεται δεκα φορες καλυτερα. Μην ξεχνας οτι οι low output μαγνητες ευκολα μπουσταρονται, ενω οι πιο δυνατοι χανουν σε ευκρινεια και δυναμικες (κατα καποιον τροπο).

 

Αν παντως θελεις να πειραματιστεις, ξεκινα με τους αγαπημενους σου τελε παιχτες, δες με τι παιζουν, και ακολουθα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παντως θελεις να πειραματιστεις, ξεκινα με τους αγαπημενους σου τελε παιχτες, δες με τι παιζουν, και ακολουθα..

Κοίτα επίσης και με τι ενισχυτή και πετάλια παίζουν για να συμπληρώσεις το νούμερο που πρέπει να μαζέψεις ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου