Προς το περιεχόμενο

squier προβληματισμοί...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψάχνοντας διάφορα είδα κάπου ότι η cv φοράει tonerider ή έστω oem φτιαγμένους από tonerider.

Γνωρίζουμε κάτι επ αυτού?

 

Έχω μία Tele CV 50s, και επειδή το είχα διαβάσει και γω κάπου, είχα ψάξει λίγο σε forums. Δεν μπορώ να βρω την πηγή αυτή τη στιγμή, αλλά τουλάχιστον της Tele, δεν είναι κάποιο μοντέλο της Tonerider αλλά φτιάχνονται από εργοστάσιο που φτιάχνει Tonerider. Πέρα από αυτά, θεωρώ ότι οι μαγνήτες της είναι αρκετά πιο ικανοποιητικοί από Μεξικάνικες standard - αυτά είναι γούστα βέβαια.

 

Η ποιότητα κατασκευής της είναι επίσης πάρα πολύ καλή κατά την γνώμη μου, ειδικά σε σχέση με το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάντως που είμαι στο ψάξιμο αγοράς άλλης μία κιθάρας (και το ξύλο δεν το γλυτώνω ξέρετε γιατί....!!!!!) διαβάζοντας το θρεντ κατέληξα στο ότι θα πάρω την Squier Tele CV!!

Θα πάω αύριο πρωί πρωί στον Νάκα για δοκιμή!!!

 

Σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως όλους....η γυναίκα μου δεν ξέρω όμως τι θα σας κάνει!!!!:P

Πάλι στο ΝΟΙΖ ξημεροβραδιάζεσαι???!!!!!!ΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!

 

CHeers!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον

Μια βιαστική σχεδον επίσκεψη στο Νακα οπου απλα διαπίστωσα οτι εχω πολυ καλη κιθάρα. ...

 

Παρακατω τωρα....

Δοκιμασα με τη σειρά μια affinity μια cv μια μεξικανικη std και μια αμερικάνικη. ..

Πιο καλά στο μανικι μου καθησε η cv και μετα η μεξ.

Πιο πολυ έπαιξα την cv και μου αφησε ισως τις καλύτερες εντυπώσεις για vfm χωρίς η μεξικανα να υστερεί πολυ.

Αρνητικα στην cv

1 ασεταριστη....πολυ action

2 απαισιο headstock

3 απαισιο χρωμα λουστρου στο μανικι ενα μουσταρδι κάτι

4 ενα μονο δεντρακι επανω για μι και σι

5 απίστευτα φτηνα κλειδιά εκεινα τα τετραγωνα με τη ριγε πλάτη και ψιλοβιδακια.... φρικη.....ακομα και η αφινιτυ ειχε πιο καλα....

 

Δεν ξέρω αν θα φτασει ποτε την τελε μου με σεταρισμα στην αισθηση.

Πάντως ο ήχος που ήθελα ήταν εκει....

 

Είδες που το χεις; Το βρήκες μόνος σου. Εγώ στην Cv μου άλλαξα κλειδιά και τρέμολο (steel block) και πετάει. Εξακολουθεί να με ενοχλέι μόνο αυτή η "καινουργίλα" του λούστρου που περιέγραψες στην ταστιέρα. Ευτυχώς ή δυστυχώς, είναι κάτι που "περνάει" μόνο αμα τη λιώσεις στο παίξιμο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που το χεις; Το βρήκες μόνος σου. Εγώ στην Cv μου άλλαξα κλειδιά και τρέμολο (steel block) και πετάει. Εξακολουθεί να με ενοχλέι μόνο αυτή η "καινουργίλα" του λούστρου που περιέγραψες στην ταστιέρα. Ευτυχώς ή δυστυχώς, είναι κάτι που "περνάει" μόνο αμα τη λιώσεις στο παίξιμο!

 

 

ποιά έβαλες?

το τρέμολο γιατί το άλλαξες? Τι παραπάνω κέρδισες? αίσθηση? σταθερότητα? Τί χρήση του κάνεις γενικώς?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιά έβαλες?

το τρέμολο γιατί το άλλαξες? Τι παραπάνω κέρδισες? αίσθηση? σταθερότητα? Τί χρήση του κάνεις γενικώς?

 

Κέρδισα sustain (όσο γίνεται) και καλύτερο Intonation - αφού άλλαξα το block (το μαμίσιο είναι της πλακας) και τα saddles (με κάτι παλιά από μια κορεάτικη Fender '90s, γιατί δεν είμαστε και για πολλά πολλά έξοδα). Mε lockιng tuners τώρα (όχι autolock) είναι σαν άλλο όργανο. Την είχα αγοράσει μεταχειρισμένη από ένα παιδί εδώ στο Noiz και έχει και τα χτυπήματά της *which is fine by me), σου λέω, το μόνο που με χαλάει είναι η καινουργίλα στο μπράτσο.

Η χρήση που κάνω στο τρέμολο είναι το πολύ Chris Isaac φάση. Οχι δραματικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είδες που το χεις; Το βρήκες μόνος σου. Εγώ στην Cv μου άλλαξα κλειδιά και τρέμολο (steel block) και πετάει. Εξακολουθεί να με ενοχλέι μόνο αυτή η "καινουργίλα" του λούστρου που περιέγραψες στην ταστιέρα. Ευτυχώς ή δυστυχώς, είναι κάτι που "περνάει" μόνο αμα τη λιώσεις στο παίξιμο!

 

 

Περνάει άνετα και με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

επειδή οι προβληματισμοί ακόμα συνεχίζονται τι απόψεις έχετε για το tremolo block με 2 βίδες σε σχέση με τα παλιότερα 6βιδα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε....ναι

μεσολάβησαν και κάτι λίγες διακοπές, φάγαμε και κάτι από ένα μπράτσο, λίγο από κουρδιστήρια....

;D

 

η αλήθεια είναι ότι έκανα άλλη μιά βόλτα, και βρήκα πιό σταθερό το τρεμ μπλοκ της std squier καθώς και τα κουδιστήρια της όπως και της αφίνιτυ.

 

 

(ίσως την άλλη βδομάδα κάνω το ντού....)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου