Προς το περιεχόμενο

New Stratocaster build


Thanoszin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη βιαζεσαι να βγαλεις scrap ενα ωραιο κοματι που εφτιαξες. Μπορεις να βαλεις rosewood ταστιερα και σε αυτο το μπρατσο, η ακομα καλυτερα να βαλεις σε αυτο οπως ειναι binding, θα γινει και πιο ενδιαφερον. Ξερω, τα jigs ειναι η μιση χαρα της κατασκευης, αλλα εδω επιτρεψε μου να σου πω οτι εριξες πολυ δουλεια για αμφιβολα αποτελεσματα. Το ραδιο της ταστιερας καλυτερα και ασφαλεστερα γινεται με γυαλοχαρτα, το μαχαιρι μπορει να σου χαλασει πολλες ταστιερες. Μια ιδεα ειναι να χρησιμοποιησεις το jig που εφτιαξες για να φτιαξεις radius block και μαλιστα με μικρη μετατροπη να φτιαξεις block με διαφορα rad. Tελος, το μονο truss rod ειναι πολυ καλυτερο απ' το διπλο, για πολλους λογους ;). Εμπαινε!

Guitar playing is a serious matter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ βλέποντας το τουλάχιστο στη φωτό θα έλεγα φτιάξε ένα ράντιους μπλοκ με το jig που έκανες και κατέβασε ελάχιστα την ταστιέρα , βάθυνε λίγο τα τάστα και κάνε rolled off edges στην άκρη και είσαι έτοιμος. Για μένα διορθώνεται αυτό που βλέπω. Τώρα ανα από την άλλη μεριά λείπει ολόκληρο κομμάτι πάω πάσο. Αλλά και τότε όπως είπε ο προλαλήσας βάλε σε αυτό rosewood ταστιέρα.

 

Καλή συνέχεια! Θαυμάζω τα jigs σου!!

 

ΒΤW Φαντάζομαι το συγκεκριμένο τζιγκ πιο ασφαλές με sanding cylinder.

Επίσης δες λίγο το ρούτερ σου μήπως θέλουν τρόχισμα τα μαχαίρια..

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε, πολύ καθαρή δουλειά.

Μακάρι να τον σώσεις το λαιμό, αφού έφτασες ως εδώ. Μεταξύ μας εγώ προσωπικά προτιμώ το rosewood στις ταστιέρες. Καλή συνέχεια, δίνε φωτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνο το έχω ξαναδεί αυτό το πρόβλημα με αυτό το jig .

Αυτό που λέω στα παιδιά (και δεν το παίζω έξυπνος απλά την έπαθα και έμαθα), είναι ότι καλύτερα να αφήνεις το neck πιο φαρδύ και αφού του δώσεις το radius που θες μετά το κόβεις δεξιά και αριστερά.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνο το έχω ξαναδεί αυτό το πρόβλημα με αυτό το jig .

Αυτό που λέω στα παιδιά (και δεν το παίζω έξυπνος απλά την έπαθα και έμαθα), είναι ότι καλύτερα να αφήνεις το neck πιο φαρδύ και αφού του δώσεις το radius που θες μετά το κόβεις δεξιά και αριστερά.

 

+1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις,πολυ χρησιμες.Στο μπρατσο μαλλον θα μπει binding,αλλα ψιλοσπαστηκα και ξεκινησα νεο μπρατσο.

Νικο εχεις απολυτο δικιο αλλα το καταλαβα αφου το ρουταρισα.

Στην ταστιερα που εκανα με το jig εκενα αυτο που λες,πρωτα ρουταρισμα και μετα θα κοπει το σχημα.Μεχρι εδω καλα πηγε.Τωρα για το νεο μπρατσο εχω ενα διλημμα οπως λεει και ο φιλος  BuddyL, μονη βεργα (οχι μπρουτζο) η διπλη?    

IMG_20140531_115931.thumb.jpg.0a3465c812d6dafac782d984a454eec6.jpg

IMG_20140531_124305.thumb.jpg.773dc9ed0faf43da12ae8524f5b528ce.jpg

IMG_20140531_124343.thumb.jpg.154aa45589f1b9e96e61a8462ad31e54.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Συμβουλή

 

Βλέπω ότι πας κάθετα στην ταστιέρα με το ρούτερ.

 

Δοκίμασε να ακινητοποιείς την ταστιέρα και να κόβεις με το ρούτερ παράλληλα.

 

Πιστεύω ότι δεν θα έχεις ατυχήματα αυτού του είδους ή τουλάχιστον θα είναι λιγότερα.

 

(Καλύτερη λύση βέβαια είναι του Νίκου.... πρώτα ράντιους μετά edge cutout)

 

Με δυσκολεύεις .... θα τα ξαναπιάσω μετά τις 30 Ιουνίου και με τρώει να κατέβω και γω

 

υπόγειο...    :o :o :o 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο στο μπρατσο μαλλον θα μπει binding για μελλοντικη χρηση.

Ο Κωστας που πηγα να μου πλανησει την ταστιερα μου ειπε οτι δεν ειναι rosewood αλλα μαλλον pau ferro, εσυ πως το κοβεις οπτικα?

IMG_20140531_204444.thumb.jpg.804b525666d7feef0f26fdb637033591.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο στο μπρατσο μαλλον θα μπει binding για μελλοντικη χρηση.

Ο Κωστας που πηγα να μου πλανησει την ταστιερα μου ειπε οτι δεν ειναι rosewood αλλα μαλλον pau ferro, εσυ πως το κοβεις οπτικα?

 

Εχει δίκιο ο Κώστας δεν ειναι rosewood

 

Εγώ λέω να συνεχίσεις στο αρχικό σχέδιο με binding θα γίνει πολύ ωραίο με ενα cream :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου