Προς το περιεχόμενο

Monitors ή HI-FI ηχεία για ακρόαση της αγαπημένης σας μουσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.

 

Όλοι ξέρουμε οτι για να γράψεις μουσική χρειάζεσαι ηχεία monitors.

 

Τι γίνεται όμως με την αναπαραγωγή του αγαπημένου μας cd ; Επιστρέφουμε στα hi-fi ηχεία που χρωματίζουν τον ήχο;

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος είμαι π.χ. λάτρης της μουσικής των Queen που έχει πλούσιο και πολυεπίπεδο ήχο.

Επίσης μου αρέσουν τα έντονα πρίμα που δίνουν λεπτομέρεια και ζωντάνια. ( και το βαθύ μπάσο που το νιώθεις επίσης δε με χαλάει)

 

Εχω λοιπόν λόγο να παω απο τα hi-fi ηχεία της Technics σε monitor ηχεία;

 

Συγκεκριμένα ακούω συχνά  τη φράση, "έφυγαν οι κουρτίνες απο τα αυτιά μου",όταν αναφέρεται κανείς σε ακροάσεις με monitors.

Εχω λοιπόν την αίσθηση οτι μπορεί ο ήχος τους να μου φανεί πιο φλατ και βαρετός αρχικά αλλά πιθανόν να ανακαλύψω πράγματα που δεν είχα ακούσει ποτέ σε χιλιοπεγμένα κομμάτια απο hi-fi ηχεία όμως.

 

Ίσως έχει να κάνει και με την αίσθηση της ακοής που μακροπρόθεσμα αρχίζει να προτιμά τον πιο φυσικό και άμεσο ήχο απο τον χρωματισμένο και εφετζίδικο.

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ hi-fi για τον παρακάτω λόγο:

 

έντονα πρίμα που δίνουν λεπτομέρεια και ζωντάνια. ( και το βαθύ μπάσο που το νιώθεις)

 

Ωστόσο, τα τελευταία 2 χρόνια ακούω σχεδόν αποκλειστικά από monitors και δεν έχω παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου βρέθηκα στην θέση σου πριν κάποιος μήνες. Βέβαια, στην περίπτωσή μου το hi-fi παρέδιδε σιγά σιγά... Τελικά προτίμησα monitors (m-audio bx5). Το θέμα μου βέβαια ήταν πως ήθελα να ακούω από αυτά ακόμα κι όταν παίζω ηλεκτρική (χρησιμοποιώ backing tracks)... σε μεγάλη ένταση χωρίς ακουστικά  ;D

 

Περιττό να σου πω πως έπαθα την πλάκα μου. Από πολλές απόψεις. Έχε βέβαια υπ'όψιν πως αν καταφύγεις σε αυτή τη μέθοδο, χωρίς EQ σίγουρα θα τ'ακούς όλα πολύ flat. Στα mac όμως σώθηκα με το προγραμματάκι 'boom' που σου επιτρέπει να φτιάξεις το EQ όπως το θες εσύ ενώ φορτώνει κατά την εκκίνηση. Ό,τι καλύτερο δηλαδή για ν'ακούς 'σωστά' ΚΑΙ από το youtube...

 

Τώρα στην θέση σου. Αν πρέπει να πάρεις κάτι, θα σου σύστηνα monitors. Αν όμως το technics που έχεις είναι καλό κι απλά θες να πειραματιστείς, μάλλον όχι. Πλέον όμως πραγματικά ακούω σωστά (αν και τα δικά μου είναι entry level monitors) και μάλιστα θεωρώ πως είναι μία από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. Θέλω ν'ακούω σε χαμηλές εντάσεις και να τα χρησιμοποιήσω ως dekstop speakers?? μια χαρά...θέλω να παίξω κιθάρα?? Απλά δυναμώνω και κάνω ό,τι θέλω. Μάλιστα, μου άρεσε και το αποτελέσμα με το logic που ηχογράφησα την κιθάρα προχθές, αν και δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα οπότε ας μην εκφέρω άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά υπάρχουν πολλοί παράμετροι που παίζουν ρόλο στην κατασκευή των 2, ανάλογα με την χρήση που προορίζεται το καθένα. (συχνοτική απόκριση, παραμόρφωση, ένταση, αντοχή κλπ) Κάποιοι ίσως ξέρουν αναλυτικά να μας πουν.

 

Εγώ είμαι υπέρ των monitor, καθώς νομίζω πως δεν υπάρχουν συγκεκριμένα πρότυπα κατασκευής. Απ'την στιγμή που δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ψυχοακουστική προσέγγιση, γιατί απλά να μην αφήσω τον μηχανικό που έφτιαξε την μουσική να αποφασίσει για μένα? Αν όντως το concept είναι να ακούς ότι πιο κοντά σε αυτό που ήθελε ο δημιουργός, τότε μάλλον όλα τα ηχεία θα έπρεπε να είναι τύπου monitor.

(με την ίδια έννοια μου φαίνεται χαζό όταν κάποιος χρησιμοποιεί το γραφικό eq στους players με τις διάφορες καμπύλες ανά 'είδος', LOL)

 

 

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιατί απλά να μην αφήσω τον μηχανικό που έφτιαξε την μουσική να αποφασίσει για μένα? Αν όντως το concept είναι να ακούς ότι πιο κοντά σε αυτό που ήθελε ο δημιουργός, τότε μάλλον όλα τα ηχεία θα έπρεπε να είναι τύπου monitor.

(με την ίδια έννοια μου φαίνεται χαζό όταν κάποιος χρησιμοποιεί το γραφικό eq στους players με τις διάφορες καμπύλες ανά 'είδος', LOL)

Ακριβως.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω την εντυπωση οτι οποιος μηχανικος ηχου/παραγωγος θελει να ειναι σοβαρος στη δουλεια του φροντιζει η δουλεια του να ακουγεται οσο δυνατον καλυτερα και σε conventional συστηματα αναπαραγωγης, για να μη πω οτι ισως αυτος ειναι και ο απωτερος στοχος. Τα reference monitor που χρησιμοποιει αυτος κατα την διαδικασια της παραγωγης ειναι ενα εργαλειο για δικη του χρηση, ωστε να καταφερει να φερει το μουσικο αποτελεσμα εκει οπου θα το ακουσεις εσυ σωστα μεσω ενος συμβατικου hi-fi συστηματος.

 

Δεν εχω βεβαια καποια ιδιαιτερη ενσταση στο να ακους γενικα μουσικη μεσω monitor αλλα εχω ενσταση στο παραπανω σκεπτικο, εξου και το ποστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

odis13,

σωστή η παρατιρηση σου αλλά χωρίς να μαι ειδικός αυτό που λεμε conventional συστηματα ίσως περιλαμβάνει εξαιρετικά μεγάλη γκάμα με σημαντικές διαφοροποιησείς.

Με καθε επιφυλαξη βεβαια το λεω αυτό και απο τη δική μου εμπειρία σε συστηματα αναπαραγωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

odis13,

σωστή η παρατιρηση σου αλλά χωρίς να μαι ειδικός αυτό που λεμε conventional συστηματα ίσως περιλαμβάνει εξαιρετικά μεγάλη γκάμα με σημαντικές διαφοροποιησείς.

 

Σίγουρα, και  μπορώ να προσθέσω πως τα ηχεία που φτιάχνει η Technics ανήκουν στο κάτω μέρος της γκάμας αυτής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθείς και τα γούστα του αλλά θα μου ήταν ιδιαίτερα κουραστικό να κάτσω στο σαλόνι μου και να ακούσω είτε Jazz τρίο, είτε ορχηστρική μουσική, είτε arena rock είτε,,,,,, από ένα ζευγάρι monitor.....

 

Τώρα αν το ζευγάρι ηχείων με monitor ήχο είναι τα B&W Nautilus 802s (όπως τα χρησιμοποιούσαν στα Abbey Road και με τα κατάλληλα ενισχυτικά ) δεν θα με χάλαγε καθόλου. Λέμε τώρα.....  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω την εντυπωση οτι οποιος μηχανικος ηχου/παραγωγος θελει να ειναι σοβαρος στη δουλεια του φροντιζει η δουλεια του να ακουγεται οσο δυνατον καλυτερα και σε conventional συστηματα αναπαραγωγης, για να μη πω οτι ισως αυτος ειναι και ο απωτερος στοχος. Τα reference monitor που χρησιμοποιει αυτος κατα την διαδικασια της παραγωγης ειναι ενα εργαλειο για δικη του χρηση, ωστε να καταφερει να φερει το μουσικο αποτελεσμα εκει οπου θα το ακουσεις εσυ σωστα μεσω ενος συμβατικου hi-fi συστηματος.

 

Δεν εχω βεβαια καποια ιδιαιτερη ενσταση στο να ακους γενικα μουσικη μεσω monitor αλλα εχω ενσταση στο παραπανω σκεπτικο, εξου και το ποστ...

 

Νομίζω ότι αν κάτι ακούγεται καλά στα monitor, τότε 99% θα ακούγεται 'καλά' και στα hi-fi. Το ανάποδο φυσικά δεν συμβαίνει. Το κομμάτι του μηχανικού είναι εν μέρη επιστημονικό, οπότε ο όρος 'καλά' γίνεται πιο αντικειμενικός. Αν όντως η δουλειά του μηχανικού είναι να το φέρει σε ένα 'ενδιάμεσο στάδιο' προκειμένου να το ακούσεις 'σωστά' από τα hi-fi, γιατί να μην αποφύγεις αυτόν τον μετασχηματισμό που ούτως ή άλλως σου δημιουργεί πρόβλημα?

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου