Προς το περιεχόμενο

Από τρανζίστορ σε λάμπα εντυπώσεις ....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, Θα ήθελα να πω την γνώμη μου και την εμπειρία μου σαν νέος στον χώρο τις ηλεκτρικής 1,5 χρόνο τώρα (δεν είμαι πιτσιρικάς 42 χρόνων είμαι). Είχα μπει στο δίλλημα λάμπα η τρανζίστορ και τελικά αποφάσισα να πάρω έναν fender mustang II εξομοιώνει γνωστούς ενισχυτές και φτιάχνεις εύκολα ήχους. Στην αναζήτηση μου για κιθάρες μετά από 5 κιθάρες που αγόρασα κατάληξα σε 2 μια les Paul και μια Stratocaster και άλλαξα μαγνήτες στην strat σε 57/62 αλλά και πάλι κάτι με χαλούσε… το ίδιο και στην Gibson studio ….Έχω διαβάσει πολλές συζητήσεις για τους λαμπάτους αλλά δεν είχα παίξει ποτέ και ούτε είχα ακούσει και ποτέ. Έχω παίξει και με άλλους τρανζίστορ ενισχυτές όπως line 6 75w ,mg marshal 40w, Roland cube 30 … Τελικά αποφάσισα να αγοράσω λάμπα και πήρα blackstar HT5c …………………………………. 5 wat και δεν τόλμησα να τον ανοίξω πάνω από το 3 άντε 4 γιατί σειόταν το σπίτι εγώ που νόμιζα ότι τα 40 w του fender θα τον κατάπιναν ούτε για πλάκα τον εξαφάνισε και ο ήχος… έβγαζαν οι κιθάρες μου άλλο ήχο …το volume άκουγε πιστά τις εντολές μου και όταν πωρώθηκα και άνοιξα στερεοφωνικά και backing track τέρμα και ενισχυτή γύρο στο 5 ήταν σαν να βρισκόμουν  στον παράδεισο.. Ένα θα πω και εγώ σε αυτούς που έχουν το ίδιο δίλημμα. Λάμπα!! 

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη καλορίζικος ο ενισχυτής.

Περιμένουμε καινούργια ηχογραφήσει Gary Moore, καλά παιξίματα

 

Ευχαριστω Νικολα... εκανα κατασταση με..μικροφωνο και PC.. μολις ξε..ταβλωσο θα αρχισω...

 

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη εγώ έχω τον mustang 1 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, για την κρεβατοκάμαρα πάντα μιλάω :P ;D, αλλά έχει η λάμπα τόση μεγάλη διαφορά ρε γαμώτο! Άτιμο gas!  Μήπως να σου δώσω το τηλ. του σπιτιού μου, μπας και πείσεις την γυναίκα μου να πάρω λαμπάτο, γιατί εγώ.... :-[ :-X                                  Υ.Γ. Ετοίμασε το walking by myself...... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη εγώ έχω τον mustang 1 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, για την κρεβατοκάμαρα πάντα μιλάω :P ;D, αλλά έχει η λάμπα τόση μεγάλη διαφορά ρε γαμώτο! Άτιμο gas!   Μήπως να σου δώσω το τηλ. του σπιτιού μου, μπας και πείσεις την γυναίκα μου να πάρω λαμπάτο, γιατί εγώ.... :-[ :-X                                   Υ.Γ. Ετοίμασε το walking by myself...... ;)

χαχα.....εαν εχει διαφορα σε αλλο πλανητη σε παει...πες τις οτι θα παιζεις σιγα...εμενα επιασε...τωρα που τον βαζω στο 3 τις λεω οτι τον τεσταρο (μονιμα).Παντος και σιγα παλι καμια σχεση οχι οτι ο φεντερ δεν ηταν καλος αλλα ..πισω δεν γυρνω... καλημερα!

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικος και καλόπαιχτος!  ;)

Άλλο πράγμα η λάμπα, σίγουρα!

Btw αυτό το κόλπο ότι ''τον τεστάρω κλπ'', πιάνει, ειδικά άμα το εφαρμόσεις σιγά-σιγά, μετά το συνηθίζουν  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω ΝΑΙ!!!

εχω "τεστάρει" και "δανειστει" πολλά οργανα εως σήμερα.....

επείσεις πιάνει το : "αυτή? την είχα ρε συ...."

όταν αντικαθιστας την έπιφον με γκίμπσον

τη squier με fender ktlp.... :P

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα ωραιοι μαγκες εγω τωρα που τον τεσταρισα καταλαβα οτι σε αυτη την ενταση παιζει ....καλυτερα...χαχα ..ευχαριστω  ;D

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επείσεις πιάνει το : "αυτή? την είχα ρε συ...."

όταν αντικαθιστας την έπιφον με γκίμπσον

τη squier με fender ktlp.... :P

 

χαχαχαχα!!!! Πόσες φορές το έχω πεί.....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου