Προς το περιεχόμενο

Εμμονή, για σόλο βιολί-pipityri


pipityri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ελεγα οτι συμφωνω με τον Φουζιο αλλα δεν καταλαβα τα μισα απ'οσα λεει. ;D ;D ;D ;D

 

Περα απο πλακα μου φανηκε εξαιρετο και οντως εδινε την αισθηση του αγωνιωδους χωρις

ομως να νιωθω οτι ζηταει λυση,μ'αρεσε οπως ηταν.

Κατα τ'αλλα συμφωνω με Φουζιο. ;D

 

Καλο μηνα και σε σε Σπυρο,σε ολους τους υπολοιπους επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στα πολύ (μα πολύ ;D) απαίδευτα αυτιά μου σε τέτοιου είδους μουσική, το κομμάτι μου ακούστηκε γεμάτο φάλτσα :-[ :-X :o  Δεν φταίει το κλιπ, σίγουρα, αλλά εγώ, είμαι πολύ "μικρός" ακόμα φαίνεται... ::) ;D  Βρε pipityri, χάθηκε μιά Αεόλιαν, μια Ιόνιαν, ή έστω μιά Φρύτζιαν; Ένα ματζόρε ή ένα μινόρε; ;D    Όλα αυτά "χάριν αστεϊσμού" βέβαια, γιατί το κομμάτι μου έβγαλε συναισθήματα και εν κατακλείδι αυτό είναι που τελικά μένει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υλικά που είχα οργανώσει είναι ευτυχώς καταγεγραμμένα λεπτομερώς, ίσως το ξανασκαλίσω το ζήτημα.

Να το ξανασκαλίσεις άμεσα, και να σου πω γιατί.

 

Πρώτα πρώτα θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το πώς η τωρινή σου ματιά, βλέπει και επεξεργάζεται ένα πρότζεκτ (και μάλιστα τόσο προκλητικό) που σχεδιάστηκε περίπου δέκα χρόνια πριν.

 

Δεύτερον είναι πάρα πολύ ωραίο για να μείνει ημιτελές.

 

Τρίτον .... θέλω να ακούσω την συνέχεια λέμε! :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα ελεγα οτι συμφωνω με τον Φουζιο αλλα δεν καταλαβα τα μισα απ'οσα λεει. ;D ;D ;D ;D

 

Περα απο πλακα μου φανηκε εξαιρετο και οντως εδινε την αισθηση του αγωνιωδους χωρις

ομως να νιωθω οτι ζηταει λυση,μ'αρεσε οπως ηταν.

Κατα τ'αλλα συμφωνω με Φουζιο. ;D

 

Καλο μηνα και σε σε Σπυρο,σε ολους τους υπολοιπους επισης.

 

Στον Φούζιο λέμε πάντα ναι. ;D

  Βρε pipityri, χάθηκε μιά Αεόλιαν, μια Ιόνιαν, ή έστω μιά Φρύτζιαν; Ένα ματζόρε ή ένα μινόρε; ;D   

 

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου....τις έχασα και δεν μπορώ να τις βρω! ;D

 

Σας ευχαριστώ που ακούσατε και σχολιάσατε, ειδικά τον cigaret13 που φαίνεται πως υπέφερε! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Φούζιο λέμε πάντα ναι. ;D

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου....τις έχασα και δεν μπορώ να τις βρω! ;D

Με την γνωστή πια trelocrian όμως μια χαρά τα πας! ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ήταν πολύ ευχάριστο στα αυτιά μου,γιατί έχω δοκιμάσει κατά καιρούς να ακούσω τέτοιες συνθέσεις.Μπορείς να εξηγήσεις και σε μένα τον παντελώς άσχετο και κουφό τι έπαιξες;

 

Εννοώ σε θεωρητικό και αρμονικό επίπεδο.

 

Θα το ξανακούσω μόλις μου πεις,για να καταλάβω περισσότερα πράγματα,πέρα από τα συναισθήματά μου! :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μου....τις έχασα και δεν μπορώ να τις βρω

  Σ'ωραίος..... ;D
Με την γνωστή πια tre-locrian όμως μια χαρά τα πας
Αχά...now make sense :P 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ήταν πολύ ευχάριστο στα αυτιά μου,γιατί έχω δοκιμάσει κατά καιρούς να ακούσω τέτοιες συνθέσεις.Μπορείς να εξηγήσεις και σε μένα τον παντελώς άσχετο και κουφό τι έπαιξες;

 

Εννοώ σε θεωρητικό και αρμονικό επίπεδο.

 

Θα το ξανακούσω μόλις μου πεις,για να καταλάβω περισσότερα πράγματα,πέρα από τα συναισθήματά μου! :)

 

Σ'ευχαριστώ Bill. Να προσπαθήσω να εξηγήσω...

 

Το κομμάτι βασίζεται σε 5 διαφορετικές ομάδες νοτών. Αυτές οι ομάδες δεν έχουν σχέση με κάποια κλίμακα, θα μπορούσαν να έχουν ή ίσως κάποιες να έχουν τελικά, αυτό που έχει σημασία είναι τα διαστήματα ανάμεσα στις νότες που τις αποτελούν.

Οι νότες,λοιπόν, κάθε ομάδας μπαίνουν σε μια συγκεκριμένη σειρά, δίνοντας έτσι ένα μελωδικό μοτίβο. (στην πραγματικότητα ξεκίνησα από 5 τέτοια μοτίβα). Κάθε μοτίβο περνάει από διάφορες επεξεργασίες και παράγει άλλα συγγενικά με αυτό μελωδικά σχήματα, σχήματα που βασίζονται στα αρχικά διαστήματα.

Τα παραπάνω σου δίνουν το ακατέργαστο υλικό. Μετά πρέπει να κάνεις κάτι μ΄αυτό... :)

 

Γενικά, προσπάθησα κάθε φράση να σχετίζεται κάπως με την αμέσως προηγούμενη, προσθέτοντας κάτι στο τέλος της ή χρησιμοποιώντας κάποια συστατικά της ή κάτι τέτοιο.

 

Bill, να πω εδώ πως είμαι ερασιτέχνης. Αν μπορώ να πω σε κάποιον 10 πράγματα για την κιθάρα, για αυτά εδώ μπορώ να πω μισό. Σ'ε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι οπαδός της συγκεκριμένης μουσικής το κομμάτι σου στα καθόλου γυμνασμένα αυτιά μου ακούγεται παράξενα ενδιαφέρον.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου