Προς το περιεχόμενο

Περί αλλαγής μαγνητών ο λόγος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μία Ibanez S420 με τους εργοστασιακούς μαγνήτες και θέλω να τους αλλάξω. Ο βασικός λόγος είναι διότι στη bridge θεση, ο ήχος είναι πολύ πρίμος και "άδειος", χωρίς ιδιαίτερο όγκο κ διάρκεια δηλαδή. Έχω ήδη έναν D-Sonic κι ένα Evo 2 Bridge της Dimarzio, F spaced και οι 2 τους, αλλα με τα κολλητηρια δεν τα παω καλα και ειμαι λίγο επιφυλακτικος όσον αφορα τα πειραματα... Επίσης, σκεφτόμουν να πάρω έναν Tone Zone αντί των προαναφερθέντων... Παίζω διάφορα είδη μουσικής, από blues μεχρι prog metal, έχει κανείς να μου προτείνει - αντιπροτείνει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα με τα κολλητηρια δεν τα παω καλα και ειμαι λίγο επιφυλακτικος όσον αφορα τα πειραματα...κανείς να μου - αντιπροτείνει κάτι;

Ναι...σου αντιπροτείνω να μην πειράξεις το μαγνήτη αλλά να πάρεις ένα από αυτά

http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/characterseries.html

και θα βολέψεις και τα πρίμα και τον όγκο. Έχω το California και μιλάω από πρώτο χέρι

 

....άσε που θα το έχεις και για τις υπόλοιπες κιθάρες σου ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O D-sonic ειναι bridge σωστά? Aρα θες έναν για νεκ αφού και οι δύο είναι σχεδιασμένοι για γέφυρα. Ο κλασικος συνδιασμός di marzio είναι ενας tonezone-air norton τον οποίο στον προτείνω με τα χίλια. Αλλά και ο d sonic είναι πολύ καλός, τον χρησιμοποιούσε ο John Pertrucci μεχρι και το octavarium SDOIT (από το metropolis).

 

Ο evo δεν μου άρεσε προσωπικά στην bridge θέση (στην νεκ ήταν φοβερός). Κατά τη γνώμη μου, και χωρίς να ξοδέψεις λεφτά μπορείς να βάλεις αγγελια τον evo για ανταλλαγή με κάποιον μαγνήτη για neck θέση. Δοκίμασε, air norton,liquifire,illuminator,norton,paf pro... όλα είναι καλά για το στυλ που παίζεις.

 

Επισης, αν η κιθάρα σου έχει το zr tremolo ίσως να πρέπει ο νεκ μαγνήτης να είναι κανονικός και όχι f spaced. Η ibanez έχει διαφορετική απόσταση ανάμεσα στις χορδές με τα τρέμολά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο πολλάααα χρόνια με γκαζάτους μαγνήτες...τελευταία έχω καταλήξει στον Dimarzio Norton...Btw οι μαγνήτες της Ibanez σου ΠΡΕΠΕΙ ν αλλαχτούν...θα πάρεις ΔΙΑΥΓΕΙΑ και το όργανο θα ζωντανέψει..ειδικά αν φοράει τους Powersound ή τους INF που είναι για κλάματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon από πετάλια έχω αλλάξει άαααααπειρα, τώρα παίζω με 2 Blackstar, HT-Dual & HT-Dist, αλλά προκοπή δε βλέπω. Γι αυτό κατέληξα σε αλλαγή μαγνήτη.

@Mike G μάλλον δεν ήμουν σαφής έτσι όπως τα γραψα. Η κιθάρα που χρησιμοποιώ έχει πάνω τους εργοστασιακούς INF μαγνήτες της Ibanez, τους άλλους 2 τους έχω και κάθονται από παλιότερη αγορά και ρώτησα ποιόν απ τους 2 να βάλω στην bridge θέση, άρα το F-Spaced είναι αναγκαίο. Στο λαιμό αυτός που έχει με καλύπτει μέχρι τώρα.

@Satanas θέλω να τους αλλάξω , αλλά δε θέλω να μπω σε κόπο χωρίς αποτέλεσμα. Ποιόν απ όλους τους Norton εννοείς; Γιατί απ ό,τι θυμάμαι έχει 2...

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για neck ειτε air norton είτε breed εισαι καλυμμενος εγγυημενα.Για Bridge αν και χωρις εγγυηση αυτη τη φορα...παλι θα ελεγα να προτιμησεις medium output μαγνητες εγω θα εβαζα κατι σε Mo joe η Air Zone.....μπορεις να παιξεις πολλα πραγματα και τους medium μπορεις να τους επηρρεασεις πολυ καλυτερα με τα πεταλια σου και να φτιαξεις διαφορους ηχους απο οτι τους high......στην αρχη πηγα να σου πω οτι και ο Marathon αλλα μετα ειδα οτι μιλαγες για τους inf ;D.....ειναι οντως για κλαμματα.Αλλαγη 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Mike G μάλλον δεν ήμουν σαφής έτσι όπως τα γραψα. Η κιθάρα που χρησιμοποιώ έχει πάνω τους εργοστασιακούς INF μαγνήτες της Ibanez, τους άλλους 2 τους έχω και κάθονται από παλιότερη αγορά και ρώτησα ποιόν απ τους 2 να βάλω στην bridge θέση, άρα το F-Spaced είναι αναγκαίο. Στο λαιμό αυτός που έχει με καλύπτει μέχρι τώρα.

 

 

Ψηφίζω d sonic λόγω πιο ισορροπημένου eq  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου