Προς το περιεχόμενο

You got me on my knees


gvour

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το άκουσα πολλές φορές και μου άρεσε. Παρατηρήσεις:

 

- Πολύ ωραίο ριφ που αποτυπώνεται. Ωραία παιξίματα, ωραίες ιδέες, πολύ ωραία αντιμετώπιση φωνητικών, εντελώς του γούστου μου.

 

- Προσωπική άποψη ----> στο σημείο που γίνεται σάουθερν μπαλάντα ας πούμε, τα σπάει. Μου έφερε στο μυαλό διάφορους και αγαπημένους. Θα προτιμούσα όλο το ύφος να είναι εξαρχής εκεί. Για να πω την αλήθεια, σε κάποιες ακροάσεις μου φάνηκε σα να είναι δύο ξεχωριστά κομμάτια συγκολλημένα. Δε μου βγάζετε απ' το μυαλό ότι υπήρξαν πιέσεις για ποζεροποίηση.  ;D

 

- Μου αρέσει πολύ η φωνή αλλά ο τραγουδιστής "τα λέει" στον εαυτό του και από άποψη ερμηνείας και από άποψη παραγωγής. Προσπάθησα να αλιεύσω στίχους αλλά στάθηκε αδύνατον. Πάντως επιμένω ότι με αυτά τα φωνητικά, το κομμάτι θα έπρεπε να είναι μπαλαντοειδές κατά βάση και να κάνει την φασαρία του προς το τέλος.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

 

- Προσωπική άποψη ----> στο σημείο που γίνεται σάουθερν μπαλάντα ας πούμε, τα σπάει. Μου έφερε στο μυαλό διάφορους και αγαπημένους. Θα προτιμούσα όλο το ύφος να είναι εξαρχής εκεί. Για να πω την αλήθεια, σε κάποιες ακροάσεις μου φάνηκε σα να είναι δύο ξεχωριστά κομμάτια συγκολλημένα. Δε μου βγάζετε απ' το μυαλό ότι υπήρξαν πιέσεις για ποζεροποίηση.  ;D

 

 

Λοιπόν δεν έχεις άδικο- τείνει προς τα εκεί το κομμάτι (Southern)- αλλά υπάρχει και το άλλο στοιχείο (το πιο ««««πόζερ»»»»), το μελωδικό θα έλεγα.

 

Πάντως μόνο ο συνθέτης θα μας διευκρινίσει τα υπόλοιπα.

 

ΥΓ: Πιέσεις δεν υπήρχαν από καμία κατεύθυνση  ;D Α, εκτός από την πίεση εις την ουροδόχο κύστη από την υπερκατανάλωση μπύρας το βράδυ της ηχογράφησης ;D ;D ;D

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιέσεις δεν υπήρχαν από καμία κατεύθυνση 

 

Ναι έχεις δίκιο. Τώρα που το ξανασκέφτομαι, είστε και οι τρεις ελεεινοί ποζεράδες οπότε πιέσεις προφανώς δε χρειάστηκαν.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύρθηκα μέχρι την καρέκλα (λόγω πόνου στην Μέσι, μου πήρε κανένα πεντάλεπτο) μόνο για να γράψω αυτό.

 

Αν αυτό το κομμάτι το είχαν γράψει οι Skynyrd, τώρα θα ήταν πιο classic και από το "That smell" ακόμα.

 

Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που συμμετείχα έστω και μόνο λόγω εμπυρίας.

 

Ο συνθέτης, παίχτης, τραγουδιστής (πολύ μου αρέσει ο τρόπος που τα λέει, είναι εντελώς μέσα στο mood, και ... μυρίζει ξύδια η ανάσα του ρε παιδί μου), τα σπάει, ενώ ο μπασίστας δίνει ρεσιτάλ άποψης (φοβερές μελωδικές γραμμές, ακόμα και σλαποειδές παίξιμο έχωσε ο άτιμος) και παιξίματος.

 

Ίσως κάπου τα τύμπανα να ήθελαν πιο χαμηλά, ίσως η φωνή έπρεπε να είναι πιο δυνατά, αλλά τι να λέει?

 

Πάντως αυτό είναι κομμάτι για live, να βλέπω μια μπάντα με τρείς κιθάρες και ντύσιμο south να γαζώνει.

 

Χρειάζεται να πω αν μου άρεσε?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JJ

Σπυρε,ευχαριστουμε για την ακροαση,τα σχολια και τις παρατηρησεις με τις οποιες σε μεγαλο βαθμο συμφωνουμε.

Θα ισχυριστω οτι το κομματι μου βγηκε αβιαστα ετσι και δεν ηταν συρραφη,χωρις ομως να μπορω να το αποδειξω και απολυτα σεβαστο το να μην ειναι στα αυτια σου "επιτυχες" το περασμα απο το ενα μερος στο αλλο.

Παιζεις,αλλοτε κερδιζεις αλλοτε χανεις. ;D ;D

Οσο για τη φωνη-αυτο εχει να κανει και με τα της παραγωγης και τα λοφαγια ;D-ντρεπομουν τοσο πολυ και μονο που αποφασισα να τραγουδησω που και παλι ψηλα μου φαινεται.

Τωρα θα πεις και λογικα "τοτε ρε μ...κα  γιατι το εκανες"?

Αποφασισα σιγα σιγα να αρχισω να λεω κανενα κομματι που χρειαζεται φωνη.

Ξες πως ειναι στην αρχη ντρεπομαστε,μετα τα βγαζουμε ολα. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

@Φουζιο Στο ξαναπα,αυτα που παιρνεις για τη μεσι,αντι να σε καμουν καλα εκει που πονας σου προκαλουν αλλα χειροτερα-μιλαω για τα smell και τα αλλα τοιουτα :P που λες-σε λιγο θα βλεπεις και οραματα.

Περαστικα αδερφε και να προσεχεις διοτι οι ηλικιες μας ειναι γεροντικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιμπρα-Tζιμπουρ πλακα μας κανεις ετσι? :-X

 

ΛΕΓΕ απο ποιο 70  's γκρουπ το  πηρες (απ  αυτα που ξεθαβεις μονο  εσυ)και μας το παρουσιαζεις για δικο σου... :P

Οπα..τωρα ακουω  τα βιμπρατα...Νταξ,δικο  σου  ειναι. :D

 

Λοιπον..Ακου φιλε...

Δεν ξερω τι τρως τωρα τελευταια αλλα εχεις γινει τραγουδιστης.

Ακουω πεντατονικα παιξιματα,ερμηνεια,αλητεια,στραβωμενα στοματα,βαρος στη φωνη  και...ΠΡΟΦΟΡΑ.

Δε θα σε γνωριζα με τιποτα.Εχω εκπλαγει... :-X :-*

Υιοθετησε το,κρατα το μη  σου φυγει,εδω  εισαι.Προσωπικο στυλ λεμε.Προχωρα ακινητος. :D

 

Ο Τερρης ακρως ουσιωδης και ευρηματικος,κουνιστός  8) και ψυχωμενος.

Μπηκε  στο πνευμα 120%.

 

Ο Φουζιος παλι αγκομαχαει απο γυναικειες υπαρξεις αλλα το μεταφερει  στο χαρτι και μοιραζει πονο σε οσους δεν εχουν πονεσει... :P :-*

Τον αγαπουμε!

 

Οι κιθαρες  δε μας νοιαζουν.Ειναι τελειες.Σε ηχο,παιξιμο,υφος.

 

Εχω παθει πλακα.Μιλαω σοβαρα.

Πα να μαθω μπαλιτσα...

 

ΕΥΓΕ ΣΕ ΟΛΗ  ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ,ξεκινηστε αλμπουμ σε τετοιο στυλ,νοικοκυρευτειτε επιτελους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι άλλη κομματάρα...Μπράβο σε όλους σας!

 

Μου άρεσε πάρα πολύ το βασικό riff και η μπασογραμμή που ήταν πολύ γκρουβάτη. Για τα φωνητικά γιατί να ντρέπεσαι Γιώργο, μια χαρά βγήκαν. ;)

 

Και πάλι μπράβο σε όλους, να είστε καλά, να περνάτε καλά και να μας ανεβάζετε τέτοιες ωραίες μουσικές! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με αρέσει το είδος αυτό της μουσικής, αλλά αυτό που με εξέπληξε ευχάριστα και με έκανε να αντέξω να το ακούσω ολόκληρο το άσθμα :P ήταν τα φωνητικά. Με άρεσαν λαίμαι πουλί.

Επίσης δε με αρέζει που πίνετε μπύρες, δεν θα σας κάνουν έμπυρους και συγχρόνως καταναλώνετε τζάμπα νερό με το να τραβάτε συνέχεια το καζανάκι.

 

Τέλος ο τίτλος υποκρύπτει και κάτι ομοσεχουαλικό, που αν το συνδυάσουμε και με τις δηλώσεις του ενός συμμετέχοντος πως τον πονάει ο Μέσι, δημιουργούνται υπόνιες δια τον ανδρισμό των συμμετεχόντων λαίμαι  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Freerock

Τι να πω τωρα Σταυρε?Μας τιμας με τα λογια σου,επισης με κανεις και ντρεπομαι.

Δεν περιγραφω αλλο,απλα ευχαριστουμε αδερφε.

@geodimitri

Να 'σαι καλα Δημητρη,παντα με τον καλο λογο φιλε. :)

Τέλος ο τίτλος υποκρύπτει και κάτι ομοσεχουαλικό, που αν το συνδυάσουμε και με τις δηλώσεις του ενός συμμετέχοντος πως τον πονάει ο Μέσι, δημιουργούνται υπόνιες δια τον ανδρισμό των συμμετεχόντων λαίμαι  ;D ;D ;D

Λες τωρα στα γεραματα να αλλαξουμε γουστα Δημητριε? ;D ;D ;D ;D

Δεν το βλεπω πιθανο,εχουμε καει τοσο πολυ απο γυναικες και εχουμε κανει τοσες μ...κιες για 'κεινες που σε τουτη τη ζωη το βλεπω δυσκολο.Θελουμε πολυ "ξεπλυμα"ακομα.

Σε φχαριστουμε Σαμ που τ'ακουσες παρα το οτι δεν ειναι το ειδος σου,thanks και για τα λογια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης με κανεις και ντρεπομαι.

Σα δε ντρεπεσαι λεω γω... ;D

 

Δωσε λαρυγγι στο λαο λεμε!

Λάλα το χωρις φοβο,με παθος! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου