Προς το περιεχόμενο

Τι μπακέτες χρησιμοποιείτε;


paraddidle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

entaksi den antilego alloste i mpaketa einai kati to prosopiko. Gia mena tipota den einai piol voliko apo to na niotho to ksylo sto xeri mou ola ta alla pou exo dokimasei den mou kanoun kai episis kammia mpaketa den aksizei tosa euro oti kai na exei pano. Alla anyway o kathenas opos ton voleuei

P>to twirl or not to twirl!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Vic Firth 5A wood tip

αλλά και οι millenium tou Thomann και κάποιες German Rock των 2 euro το , ζευγάρι, αν εξαιρέσεις το ότι σπάνε εύκολα, είχαν καλό feel.

αν ασχολείται κανείς με blastbeats ας μας πει με τι νουμερο παίζει συνήθως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανεφερες τα blastbeats εγω χρησιμοποιω 7Α και 5Α wood round tip.Γενικα προτιμω "οπισθοβαρες" μπακετες για τετοια παιξιματα.Αλλα γενικα μη το παιρνεις αυτο που λεω αβιαστα.Ακου τα χερια σου γιατι δεν ειμαστε και ολοι το ιδιο φτιαγμενοι.Αλλοι ας πουμε κανουν γυμναστηριο και εχουν δυνατους καρπους αλλοι ειναι νορμαλ κλπ κλπ κλπ κλπ...Οτι σε βολευει εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε γαμωτο' date='αλλα οι 5α δεν μου φτουρανε καθολου!!!!χεχεχε:)[/quote']

 

Aν μιλάς για τις Vic Firth έχεις απόλυτο δίκιο( αφου πρόχτες που πήγα σένα φιλάράκι να παιξουμε, μου έδωσε τις Vic Firth του και μέτα από πέντε λεπτα έσπασε :evil: )

 

Τώρα, αν αναφέρεσαι για τις promark δεν νομίζω να ισχύει, αφού έγω δεν έχω κάνενα πρόβλημα με αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ρε γαμωτο...και εγω με promark ημουν αλλα και παλι...ειχα προβλημα,μπορει να μην ξερω εγω να βαραω....χεχε :) καλα οι vic firth δεν αντεχανε ουτε για ζητω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το εξομολογηθώ... Βαριόμουν να διαβάσω 5 σελίδες μπακετολογίας... Απλά θα πω πως εγώ χρησιμοποιώ Vic Firth 5BN και είμαι μια χαρά! Και καλά κρατάνε (εγώ φταίω σε αυτό), και ελαφριές είναι, και nylon tip! Αυτά θέλω από μια μπακέτα! Από 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi ahead einai πολυ καλες μπαγκετες...επαιζα παλια για αρκετους μηνες...εχω του jordison, 5α , κ 2β...τις 2β τις πουλαω κιολας οποιος θελει μπορει να μου στειλει...τις δινω 20 ευρω κ ειναι ολοκαινουριες...τις ειχα παρει 30+ to grip tape αλλα 5 ευρω...ειναι στο κουτι τους...

 

για οσους εχετε ahead εννοειται οτι πρεπει να χετε κ grip tape αλλιως απο το σφιξιμο να μην σας φυγει (η μπαγκετα οχι τπτ αλλο :ρ) θα τα χαλασετε τα χερια σας...

 

εγω προσωπικα δεν τις χρησιμοποιω πλεων για πολλους λογους...ενας απο αυτους ειναι οτι εχουν παρα πολυ επαναφορα κ αυτο δεν ειναι καλο...χαλαει τους καρπους...

επισης εχω αλλαξει κ μπαγκετες πλεων καθως επαιζα με vater 5b k power 5b με τις δευτερα να ειναι πολυ βαριες...τωρα πια παιζω με vic fith 5αΝ για πολλους λογους παλι...κυριως για τη μουσικη που παιζω...με τις βαριες επαιζα πιο γρηγορα επειδη εχουν κ καλυτερο rebound αλλα απο θεμα αντοχης ψηλοειχα προβλημα...οποτε τωρα με τις ελαφριες αναγκαζω τον καρπο απο την μια να κανει περισσοτερη δουλεια αλλα απο την αλλη αντεχω πολυ περισσοτερο κ γενικα μου καθεται καλυτερα στο χερι...αλλα επειδη εχω αλλαξει απειρες φορες γνωμες για διαφορα θεματα δεν αποκλειω καποτε να γυρισω παλι στα παλια..

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γεγονός ότι το λούστρο που βάζουν πάνω στις μπακκέτες οι εταιρείες, σε υποχρεώνει πολλές φορές να σφίγγεις περισσότερο από όσο πρέπει τον αντίχειρα σου πάνω στη μπακκέτα, για να μην….‘εκτεθείς’. Με αποτέλεσμα να αλλάζεις την τεχνική σου και το παίξιμό σου να χάνει την πλαστικότητα και τη φυσικότητα που θέλεις να δώσεις στη μουσική. Το πρόβλημα μεγαλώνει περισσότερο όταν ιδρώνουν τα χέρια σου, όπως συμβαίνει σε πολλούς από εμάς. Βέβαια γι αυτό το λόγο, κάποιες εταιρείες χρησιμοποιούν πιο ‘ματ’ λούστρο. Όμως το πρόβλημα παραμένει. Σαν παλιόdrummer, (παλιός drummer) λοιπόν, θα ήθελα να καταθέσω μια ‘παλιόπατέντα’ στο φίλο paraddidle, που λέει ότι έχει την αίσθηση ότι του γλιστράνε οι μπακκέτες από τα χέρια. Αν ξύσεις με ένα ψιλό γυαλόχαρτο το grip της μπακκέτας, τόσο ώστε να φύγει το λούστρο από πάνω της, νομίζω ότι θα λύσεις το πρόβλημά σου. Σ’ αυτή την περίπτωση το ξύλο σκουραίνει, γιατί απορροφά τον ιδρώτα και οι μπακκέτες φαίνονται σαν βρόμικες, αλλά το αποτέλεσμα μετράει. Βέβαια υπάρχει και η άλλη λύση. Τα….σχοινάκια. Πλάκα κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου