Προς το περιεχόμενο

ribbon εναντιον πυκνωτικων


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η καρτα ηχου μου δεν εχει phantom power , δεν θελω να την αλλαξω, δεν εχω πολλα λεφτα, θελω πολυ λεπτομερες καθαρο και δυνατο σημα ηδη πριν να προενισχυθει, μπορω;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω πολυ λεπτομερες καθαρο και δυνατο σημα ηδη πριν να προενισχυθει, μπορω;

 

Όχι. Αλλά γιατί να θες κάτι τέτοιο; Πριν την προενίσχυση, ό,τι μικρόφωνο και να έχεις, το σήμα του θα είναι τουλάχιστον αδύναμο.

 

Κατά τ' άλλα δεν κατάλαβα τι ρωτάς. Τι τύπου μικρόφωνο να αγοράσεις; Αν ναι, ένα πυκνωτικό χωρίς phantom power είναι άχρηστο εκτός κι αν πάρεις κάποιο που περιλαμβάνει και δική του, εξωτερική τροφοδοσία.

 

Τι θες να ηχογραφήσεις και γιατί αποκλείεις τα δυναμικά;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου διαβασα οτι οσο δυνατοτερο ειναι το σημα πριν την προενισχυση τοσο λιγοτερη ενισχυση χρειαζεται για να γινει χρησιμοποιησιμο… και αρα τοσο

λιγοτερα παρασιτα προστιθενται και τοσο καλυτερη ποιοτητα εχει…

 

θελω να γραψω ακουστικα οργανα οχι φωνη, οχι κρουστα,

 

το ribbon υποτιθεται οτι ειναι το καλο δυναμικο … δεν ειναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου διαβασα οτι οσο δυνατοτερο ειναι το σημα πριν την προενισχυση τοσο λιγοτερη ενισχυση χρειαζεται για να γινει χρησιμοποιησιμο… και αρα τοσο

λιγοτερα παρασιτα προστιθενται και τοσο καλυτερη ποιοτητα εχει…

 

Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει ή να το διαψεύσει ένας ηχολήπτης. Σε κάθε περίπτωση, δε σε αφορά γιατί προφανώς έχει να κάνει με λεπτομέρειες από τη στιγμή που τα βασικά έχουν ήδη καλυφθεί.

 

το ribbon υποτιθεται οτι ειναι το καλο δυναμικο … δεν ειναι;

 

Όχι. Το ribbon είναι ξεχωριστός τύπος μικροφώνου και ουδεμία σχέση έχει με τα δυναμικά.

 

θελω να γραψω ακουστικα οργανα οχι φωνη, οχι κρουστα,

 

Η πιο συχνή επιλογή για ακουστικά όργανα είναι το πυκνωτικό μικρόφωνο. Πάντως, υπάρχουν και δυναμικά που μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά πολύ καλά.

 

Από εδώ και πέρα νομίζω ότι μπορεί να σε καθοδηγήσει κάποιος πιο ειδικός στο θέμα.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χρηματα που δινω για ηλεκτρονικα μου φαινονται χαραμι, προτιμω να παρω ενα καλο μικροφωνο παρα να αλλαξω καρτα ηχου… γιαυτο ψαχνω κατι καλο με απλο τζακ, τωρα χρησιμοποιω ενα δυναμικο μικροφωνο των 60e το οποιο κανει την δουλεια του αλλα για τελικο προϊον δεν ειναι, εχει αδυναμο σημα, δεν ειναι πολυ ευαισθητο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χρηματα που δινω για ηλεκτρονικα μου φαινονται χαραμι, προτιμω να παρω ενα καλο μικροφωνο παρα να αλλαξω καρτα ηχου… γιαυτο ψαχνω κατι καλο με απλο τζακ, τωρα χρησιμοποιω ενα δυναμικο μικροφωνο των 60e το οποιο κανει την δουλεια του αλλα για τελικο προϊον δεν ειναι, εχει αδυναμο σημα, δεν ειναι πολυ ευαισθητο…

 

Για να ξέρεις πάντως, όταν θέλουμε να φτιάξουμε την ποιότητα των ηχογραφήσεών μας, πρώτα πάμε σε καλύτερη προενίσχυση (κάρτα ήχου) και μετά σε μικρόφωνο.

 

Btw τι κάρτα και τι μικρόφωνο έχεις;

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξέρεις πάντως, όταν θέλουμε να φτιάξουμε την ποιότητα των ηχογραφήσεών μας, πρώτα πάμε σε καλύτερη προενίσχυση (κάρτα ήχου) και μετά σε μικρόφωνο.

 

Btw τι κάρτα και τι μικρόφωνο έχεις;

 

 

μικροφωνο AKG perception live p4 και καρτα ηχου asus xonar u7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου