Προς το περιεχόμενο

Carol Kaye - Η θεία που πρέπει να ξέρετε.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το άνοιξα από περιέργεια και τελικά την είδα όλη τη συνέντευξη..! :o

Γλυκύτατη και ο λόγος της πολύ ήρεμος και ουσιαστικός. Όπως στους περισσότερους που έχουν φάει με το κουτάλι ένα πεδίο στη ζωή τους(πχ μουσική) και μιλάνε γι'αυτό..

Άλλες εποχές,δεν ξέρω.. Με ταξίδεψαν οι ιστορίες της.Τότε ήταν βιωματική έννοια η μουσική μου φαίνεται. Βασικά τι συγκρίνω κι εγώ. Είμαι νέος στην Πάτρα του 2014 και η C.Kaye υπήρξε νέα στη Ν.Υόρκη κλπ στα 50's.. Υπάρχει χάσμα αισθητικής και βιωμάτων. Μελετάει Jamerson ο κόσμος για να προσεγγίσει τη "vintage" αισθητική στις μπασσογραμμές του και στον ήχο του.Έχω την εντύπωση ότι ο ήχος που ψάχνουμε δεν έχει να κάνει μόνο με το gear και την τεχνοτροπία της εποχής,αλλά και με τα τότε βιώματα τα οποία είναι..δυσεύρετα σήμερα!

Τελος πάντων,σκόρπιες σκέψεις κι ανάθεμα αν τις διατύπωσα σωστά..

Ευχαριστούμε για το βίντεο,αυτό έχει σημασία :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος πάντων,σκόρπιες σκέψεις κι ανάθεμα αν τις διατύπωσα σωστά..

 

Μια χαρά τα λες Vasmar... +1

 

Ευχαριστούμε για το βίντεο :)

 

Το αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα από τη μουσική εχουν αφαιρεθεί οι πολλές νοτες και οι ρυθμικες αξιες υπέρ των μονοτονικων σχεδόν συνθέσεων και του ρυθμού του 1/1.

Ειναι φυσιολογικο να μην περιμένει κανείς τιποτα και η καλή θεια (που σημειωτέον ηταν απίστευτα καλτ φυσιογνωμία) να ακούγεται τοσο εκτος εποχης. Ομως στους παλιούς μιλάει Πολύ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την έμαθα το 2007 όταν έψαχνα να αγοράσω την πρώτη μου καλή κιθάρα και ξεφύλλιζα κάτι καταλόγους της ibanez. Την είδα στην κατηγορία artists με τα μπάσα. Και την έψαξα καθαρά από περιέργεια, διότι μου φάνηκε ότι για την ηλικία της είχε φωτογραφηθεί με ένα πολύ μοντέρνο σχεδιαστικά μπάσσο (για τότε μάλλον). Φυσικά όταν την άκουσα ιδέα δεν είχα για το τι εστί μία καλή μπασογραμμη  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο ολα τα αμερικάνικα της capitol οπου τουλάχιστον έπαιρνε credits είναι σχεδον σε ολη τη motown uncredited δυστυχώς

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εκτός απο ολα τα αμερικάνικα της capitol οπου τουλάχιστον έπαιρνε credits είναι σχεδον σε ολη τη motown uncredited δυστυχώς

 

την μπερδευεις με τον James Jamerson  ;)

 

και η Kaye εχει παιξει σε μερικα (κυριως της  West Coast Motown) αλλα σε "ολη" την Motown παιζουν οι Funk Brother & ο  Jamerson και οπωσδηποτε σε αυτα που γραφτηκαν στο Detroit.

 

εχει ξεσπασει και controvercy αλλα σε αυτο το θεμα τα παραλεει λιγο η θεια... ;D

 

http://soulfuldetroit.com/showthread.php?2389-Carol-Kaye-Controversy-continues

 

http://www.bassland.net/jamerson.html#drlicks

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να την μπερδέψω λίγο δύσκολο.... ;D

απλά την πιστεύω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά την πιστεύω

 

ΚΑΚΩΣ..απλα λεει ΨΕΜΜΑΤΑ.. ;)

 

μεχρι και υπογεγραμενα affidavit που πιστοποιουν οτι ο JJ επαιζε μπασο  υπαρχουν απο ανθρωπους που ΕΓΡΑΨΑΝ και εκαναν παραγωγη στα τραγουδια που  υποστηριζει οτι εχει παιξει η CK....in fact ζητημα ειναι να ειχε παει στο Detroit 2 φορες σε ολη της τη ζωη.. ;D

 

διαβασε τις μαρτυριες των Holland Dozier Holland που εχουν γραψει σχεδον ΟΛΑ τα τραγουδια για τα οποια μιλας

 

http://www.bassland.net/jamerson.html#drlicks

 

The songwriting-production team of Holland-Dozier-Holland attested to the fact that James Jamerson played on almost every one of their productions, and they never allowed others to produce songs that they had written. Brian Holland signed a notarized affidavit categorically stating that "Bernadette", "Reach Out", "Can't Help Myself", "Keep Me Hanging On", "Standing in the Shadows of Love", "Reflections", "Baby Love", "Back In My Arms Again", "Come See About Me", and "Can't Hurry Love", (all tunes claimed by Carol) were in fact, played by James Jamerson. Most damning was his statement that he had never even heard of Carol Kaye.

 

2) Smokey Robinson who wrote or produced probably 30-40 percent of Motown's biggest hits also denied that she had any major role in the Motown story, and had no part at all on the songs in question.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου