Προς το περιεχόμενο

Clavia Nord Lead !!!


vrakts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον οσο πιο απλα γινεται

εχω κατεβασει ενα φακελο"Clavia Nordlead 2 VST" που εχει μεσα ενα set up κανει το set up στα vst synth mesa στο cubase και οταν πατας F11 βγαζει discoDSP->Nord Rack 2 και NAI ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟ !τι ειναι τελικα θα μου πειται κι εμενα ? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω το Nord 2X Keyboard. O ήχος του δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το discovery.

 

To discovery είναι yet another software v.a. synth, και το μόνο κοινό που έχει με την σειρά nordlead είναι η δρομολόγηση των modules (osc, lfo, env, etc.).

 

Για αυτούς που θα ήθελαν να έχουν ότι πλησιέστερο σε ένα nordlead στο PC τους, παλαιότερα είχε κυκλοφορήσει (από registered user) το norderator.ens για N.I. Reaktor.

 

My 2 cents,

 

Ghen

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ποτε ποτε ποτε μην συγκρινετε soft synths με hardware.Τουλαχιστον οχι ακομα.Μονο το virus μπορει να συγκριθει σαν plug in λογω της tc powercore καρτας.

2)Η επισημη αντιπροσωπεια της nord ειναι η adamco.

3)Exω το nord lead3.Εχουμε και λεμε.

Υπερ:τρομερα παχυς ηχος,πολυ επιθετικο,πανεμορφο,πολυ ευκολο user interface.

Kata:εκνευριστικο arpg πολυ δυσκολο στο συγχρονισμο,υπερευαισθητο το μηχανημα στο ρευμα.κανει restart απο μονο του στην παραμικρη μεταβολη τασης,και επισης δεν εχει κανενα εφφε!

Διαλεγεις και παιρνεις.

 

Υ.Γ Με το ρευμα εχω πολυ σοβαρο προβλημα αλλα την επομενη βδομαδα θα το παω στην adamco να το κοιταξουν.Ελπιζω να ειναι απλα προβληματικο το δικο μου και να μην ειναι ετσι γενικα το οργανο.Θα σας ενημερωσω μολις ξεμπερδεψω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δυστηχως το 3 δεν εχει ουτε delay που ειναι απαραιτητο.Εγω το περναω μεσα απο ενα dl4 analog delay modeler της line6 και ειμαι πληρως ικανοποιημενος.Οσο να ναι ομως το flangeraki και καποια αλλα εφφεδακια μου λειπουν.Ο μονος λογως που το δικαιολογω ειναι το οτι αν ακουσεις το nord και το virus χωρις κανενα εφφε θα καταλαβεις γιατι επελεξα το nord.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FILE EAN MOU LISEIS AYTO TO PROVLIMA.ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΩΡΑ !!!!

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 4 "ΦΩΝΕΣ " Α,Β,C,D ΑΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ DELAY MONO TO A KAI TO C ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ

 

???????????????????????????????????????????????????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστο αυτο που ειπε το μελος skouter για την συγκριση μεταξυ

clavia kai access oso αφορα τον ηχο!

 

Και ας αναφερουμε και το γεγονος οτι για το VIRUS φτιαχνουν patches απο τους καλυτερους στο ειδος ατομα που πληρωνονται γιαυτο.... με σκοπο το μηχανημα να ενθουσιασει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FILE EAN MOU LISEIS AYTO TO PROVLIMA.ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΩΡΑ !!!!

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 4 "ΦΩΝΕΣ " Α' date='Β,C,D ΑΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ DELAY MONO TO A KAI TO C ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ

 

???????????????????????????????????????????????????????????????????????[/quote']

 

Θα παρεις δυο nord lead3,θα τα συνδεσεις με midi,στο ενα θα φτιαξεις τον ηχο με δυο φωνες στεγνο και το αλλο θα το περασεις μεσα απο ενα εφφε delay.Και τα δυο τωρα θα τα συνδεσεις με μια εξωτερικη κονσολα απο την οποια θα εχεις πλεον αυτο που ζητας,εναν ηχο με 4 layers.Δυο στεγνα και δυο με delay.Σωστοοοος???????Αντε ρε,καλοριζικα!!!

 

 

Πλακα κανω βεβαια αν και αυτη η περιπτωση αν και ακραια ισχυει!Κοιτα,το να παρεις μια εξωτερικη μοναδα εφφε δεν ειναι τιποτα αν σκεφτεις οτι το virus kc εχει 2200 και το nord 1875.Βρισκεις μεταχειρισμενο απο το ebay το lexicon mpx1 που γ......ει και εχεις απλα καλυτερο ηχο απο το virus.Το σοβαρο προβλημα του nord lead3 ειναι το ρευμα.Οταν το εχεις για σπιτι καλως,οταν ομως εισαι συνεχεια στο δρομο και παντα αναρωτιεσαι αν θα παιξει......Κραταω ομως επιφυλαξεις μεχρι να το παω στην adamco!Αν επαιρνα τωρα παντως va και δεν ειχα το nord θα επαιρνα το virus ti rack.Οχι επειδη εχει καλυτερο ηχο αλλα για αλλους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ενταξει και πηρα την φετα φτιαχνω τον ηχο τον Α με delay kai ton D. pos omos τον αποθηκευω ? την επομενη μερα δλδ να βαλε μου τον ηχο RED ΠΧ και να εινα και τα delay οπως "χθες" ????

 

2) πανω που εχω καταληξει σε δυο:Νord ή SuperNova μου βαζεισ παλι φιτιλιες !!!!! τα νευρα μου !!!!! :x Τι ταλεπορια και αυτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου