Προς το περιεχόμενο

MAC MINI για Home Studio και κάρτα ήχου


KonstantinoP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Τα PC μου τα τίναξαν ύστερα απο 8 χρόνια πάλης. Ήρθε η ώρα για αλλαγή και θέλω να ρωτήσω την άποψή σας.

 

Επιλογή 1η.

Αγορά PC με i7, 32gb RAM. Κόστος 1.500 ευρώ.

 

Επιλογή 2η.

Μετάβαση σε Apple MAC MINI με i7, 16gb RAM. Κόστος 1.200 ευρώ.

 

Γράφω με Nuendo και λέω να μεταβώ σε Cubase ή Logic αντίστοιχα. Θα προτιμούσα Cubase βέβαια. Ωστόσο το Logic είναι σαφέστατα πιο φτηνό.

Αξίζει η μετάβαση ύστερα απο τόσα χρόνια σε MAC? Θα με καλύψει ο ΜΙΝΙ?

Δουλεύοντας τόσα χρόνια με M-AUDIO FIREWIRE 410, δεν θα χρειαστεί να πάω σε κάρτα APOGEE αν πάω σε MAC?

 

Έχω μπερδευτεί. Ο ένας μου λέει οτι δεν αξίζουν τα λεφτά τους οι MAC, ο άλλος μου λέει MAC δαγκωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν χρειαζεται απαραιτητα να αλλαξεις καρτα. Τσεκαρε απλα αν υπαρχουν drivers της δικης σου για το λειτουργικο που θα εχει το mac αν το παρεις.

 

Το μηχανημα στο οποιο θα δουλεψεις ειναι καθαρα δικη σου επιλογη και εχει να κανει κυριως με το αν θελεις να εισαι σε περιβαλλον windows ή OSX.

 

Τι ειδους projects δουλευεις απο πλευρας μεγαθους και απαιτησεων;

 

Αν παρεις mac φροντισε (προτεινω) να σου ερθει με ssd σκληρο. Ειναι ταχυτατοι.

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσεκάραμε και θα εχω προβλημα γιατι η συγκεκριμένη κάρτα είναι παλια και πολλοί χρήστες έχουν πει οτι δεν είναι συμβατή. Υπάρχουν drivers οι οποίοι είναι παλιοί (OSX 10.7 αν δε κανω λάθος). Οπότε κατα πάσα πιθανότητα θα πρέπει να αλλάξω και καρτα.

Ο λόγος για τον οποίο με ελκύει η ιδέα του Mac είναι οτι απο τους περισσότερους ακουω πως είναι οι ιδανικοί για μουςικη παραγωγη. Δεν το εχω δοκιμάσει ποτε και φοβαμαι πως θα δυσκολευτώ. Χρησιμοποιω το Nuendo και ομολογώ πως το εχω συνηθίσει. Τα projects μου είναι σχετικά βαριά ναι. Κυρίως ορχηστρική και ambient μουσική κανω. Δουλεύω πολυ και με vst αλλα και με audio (εχω 2 συνθ όπου γράφω live). Σαφώς ομως θα χρειαςτώ μεγάλους αποθηκευτικούς χώρους και σίγουρα θα είναι ssd οι δισκοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας μου λέει οτι δεν αξίζουν τα λεφτά τους οι MAC, ο άλλος μου λέει MAC δαγκωτό.

Ρίξε μία ματιά στα studios και στα live τι μηχανήματα χρησιμοποιούν

 

Θα με καλύψει ο ΜΙΝΙ?

Θα σε καλύψει για να μάθεις και να ξεκινήσεις, προφανώς και είναι ένα μικρό μηχάνημα για βαριά projects

Πραγματικά δεν βλέπω γιατί πρέπει να πάς σε Mac (εκτός από τη περιέργεια). Δεν έχεις ιδέα τι θα σου προσφέρουν, θα πρέπει να ξαναχτίσεις το περιβάλλον σου από την αρχή (software, κάρτες κλπ...), o Mac Mini δεν θα αντέξει βαριά projects...

 

YΓ.Όλα αυτά στα γράφει κάποιος που έχει μία ζωή Μac...

 

Μετάβαση σε Apple MAC MINI με i7, 16gb RAM. Κόστος 1.200 ευρώ.

Εγώ με 1.000 βρήκα ένα 4πύρηνο Ιντελ πύργο και καθάρισα για 5-6 επόμενα χρόνια ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Τα PC μου τα τίναξαν ύστερα απο 8 χρόνια πάλης. Ήρθε η ώρα για αλλαγή και θέλω να ρωτήσω την άποψή σας.

 

Επιλογή 1η.

Αγορά PC με i7, 32gb RAM. Κόστος 1.500 ευρώ.

 

Επιλογή 2η.

Μετάβαση σε Apple MAC MINI με i7, 16gb RAM. Κόστος 1.200 ευρώ.

 

Γράφω με Nuendo και λέω να μεταβώ σε Cubase ή Logic αντίστοιχα. Θα προτιμούσα Cubase βέβαια. Ωστόσο το Logic είναι σαφέστατα πιο φτηνό.

Αξίζει η μετάβαση ύστερα απο τόσα χρόνια σε MAC? Θα με καλύψει ο ΜΙΝΙ?

Δουλεύοντας τόσα χρόνια με M-AUDIO FIREWIRE 410, δεν θα χρειαστεί να πάω σε κάρτα APOGEE αν πάω σε MAC?

 

Έχω μπερδευτεί. Ο ένας μου λέει οτι δεν αξίζουν τα λεφτά τους οι MAC, ο άλλος μου λέει MAC δαγκωτό.

 

Έχω ένα mac mini του 2011 και κάνω τη δουλειά μου απίστευτα καλά....και μάλιστα με DAW-VST και κομμάτια που έχουν πολύ μεγάλες απαιτήσεις....

 

Δε θα σου πω την κλασσική "λαλακία" που λένε όλοι ότι δεν αξίζει να πάρεις windows pc μόνο σε mac γίνεται δουλειά, απλά πιστεύω ότι έχει να κάνει με το τι βολεύει τον καθέναν....εμένα π.χ επειδή έχω δουλέψει και σε windows και σε mac με βολεύουν τα mac.

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακριβή χαρακτηριστικά του Mac mini είναι τα εξής:

 

i7 QuadCore 2,3 GHz

16 gb RAM (1600GHz)

1 Tb HDD 5400 rpm (εδώ θα βάλουμε SSD)

Ιntel HD Graphics 4000 shared

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το ρίσκο της αλλαγής. Ενώ με ένα PC καθάρισα που λέει ο λόγος. Όμως υπάρχει ένα σοβαρότατο πρόβλημα στο PC. Το internet. Δε γίνεται να κάνω format κάθε τρεις και λίγο. Το PC θα το χρησιμοποιώ και για άλλους λόγους πέρα απο τη μουσική παραγωγή. Με το MAC γλυτώνω αυτό τον κίνδυνο. Ό,τι και να κάνω και όσο και να προσέχω, τa pc μου χρειάζονταν κάθε χρόνο format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ακριβή χαρακτηριστικά του Mac mini είναι τα εξής:

 

i7 QuadCore 2,3 GHz

16 gb RAM (1600GHz)

1 Tb HDD 5400 rpm (εδώ θα βάλουμε SSD)

Ιntel HD Graphics 4000 shared

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το ρίσκο της αλλαγής. Ενώ με ένα PC καθάρισα που λέει ο λόγος. Όμως υπάρχει ένα σοβαρότατο πρόβλημα στο PC. Το internet. Δε γίνεται να κάνω format κάθε τρεις και λίγο. Το PC θα το χρησιμοποιώ και για άλλους λόγους πέρα απο τη μουσική παραγωγή. Με το MAC γλυτώνω αυτό τον κίνδυνο. Ό,τι και να κάνω και όσο και να προσέχω, τa pc μου χρειάζονταν κάθε χρόνο format.

 

Εγώ θα σε συμβούλευα βάλεις τα πράγματα σε μια ζυγαριά και να δεις τι σε βολεύει περισσότερο και προς τα που τίνει, σε mac ή σε PC.

 

Οπως σου είπα πήγα σε mac γιατί με βόλευε απίστευτα και δεν το μετάνιωσα καθόλου το αντίθετο μάλιστα. Ανάλογα όμως τι θέλει ο καθένας.

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με προβληματίζει είναι το ρίσκο της αλλαγής. Ενώ με ένα PC καθάρισα που λέει ο λόγος. Όμως υπάρχει ένα σοβαρότατο πρόβλημα στο PC. Το internet. Δε γίνεται να κάνω format κάθε τρεις και λίγο. Το PC θα το χρησιμοποιώ και για άλλους λόγους πέρα απο τη μουσική παραγωγή. Με το MAC γλυτώνω αυτό τον κίνδυνο. Ό,τι και να κάνω και όσο και να προσέχω, τa pc μου χρειάζονταν κάθε χρόνο format.

 

Δεν ισχύει τίποτε απ'όλα αυτά. Αν πάρεις Μακ με το παραπάνω σκεπτικό, απλώς θα εκνευριστείς και θα το βάλεις στην άκρη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει το internet για τα προβλήματα στα PC, η απρόσεκτη χρήση φταίει. Έχω να κάνω format σε pc αρκετά χρόνια (εκτός από περιπτώσεις αναβάθμισης λειτουργικού) και δεν με λες και casual χρήστη. Αν συμπεριφέρεστε σε ένα PC λες και είναι κουρελόπανο προφανώς και θα βγάλει προβλήματα. Αγαπήστε το, φροντίστε το και θα σας ευχαριστήσει με απροβλημάτιστη λειτουργία ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη ο mac μην τρελαινεσαι φιλος  ;) οσο για τον minimac i7 τον εχω δει να δουλευει απροβληματιστα σε κανονικο studio  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου