Προς το περιεχόμενο

Πραγματικη τιμη ενος οργανου.


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσο κοστιζει μια αμερικανα πριν μπει το κωλοδαχτυλο απο ολους

 

Κοστιζει οσο τα κΣυλα που φτιαχτηκε (ΑΣΤΕΙΟ ποσοστο του κοστους της το οποιο μπορεις να το βρεις ανετα γουγλαροντας τις μεσες τιμες ξυλειας στις ΗΠΑ) και τα υλικα της (hardware ,electronics),το ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟ κοστος των εργατων (που ειναι ΠΑΝΤΑ το μεγαλυτερο και σημαντικοτερο κοστος σε ολες τις εταιριες),το κοστος αποσβεσης των παγιων και τα λειτουργικα κοστη της εταιρειας.

 

Πανω σε αυτα η Fender βαζει το ΔΙΚΟ της κερδος (ψαξε στο pdf να δεις ποσο ειναι στη βιομηχανια μουσικων οργανων) και με αυτη την τιμη πουλαει στους dealers απο εκει και περα μπαινουν τα κερδη των εμπορων και οι φοροι και δασμοι καθε κρατους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδια αυτο πηγα να γραψω πριν στο χολι στοουν και μετα πηρα και αλλη απαντηση και τα γραφω απο την αρχη.

Τι εχω γραψει στο θρεντ? Αν καποιος μπορει να πει καποια τιμη.Απο οτι βλεπω δεν ξερει κανεις ωραια .Επισης ειπα ειναι μια αποροια της παρεας σε καφε πχ,σωστα?και οπως ειπα παλι η ερωτηση μπορει να ειναι λιγο αφελης,οκ?Ωραια απο οτι καταλαβα δεν ξερει καποιος να μου πει το ποσο και το ριχνουμε στο γυρω γυρω ,στην φιλοσοφια της ερωτησης κτλ.

Μαγκες δεν θελω φιλοσοφια οταν ρωταω κατι καθαρα και ξαστερα χωρις υπαινυγμο κουβεντας απο πισω.Απλα επινα ενα καφε και ηρθε αυτη η αποροια ,μαλακια ,μαλακια οκ Αυτο ειναι .

 Ξες να απαντησεις ,αν δεν ξες ε μην απαντας ρε φιλε.Τα αλλα που διαβασα λιγο πολυ τα ψιλιαζομαι και γω χωρις να ξερω μαρκετινγκ ή κατι αλλο.

 Παιδια αυτα χωρις παρεξηγηση και καμια δοση ειρωνιας ή οτιδηποτε απλα δεστε το σαν μια προσπαθεια να ρθει το θρεντ στην ουσια ,χωρις να μακρυγορουμε σελιδες χωρις να απανταμε στην ουσια,αν βεβαια υπαρχει και μπορει να δοθει απαντηση.Αν σας καιει το γιατι ρωταω ειπα ετσι για το γαμωτο.Πιο ξεκαθαρα δεν νομιζω οτι μπορω να τα πω.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιριες που πωλουν προιοντα ειναι. Οχι φιλανθρωπικα ιδρυματα...

 

Και αφου τα ακριβα μουσικα οργανα θα μπορουσαν να θεωρουνται "ειδη πολυτελειας", δεν τους υποχρεωνει κανενας ποσο θα τα πωλουν, και ουτε υποχρεωνουν κανενα να τα παρουν.

 

(Ωραιος ο αστακος, αλλα δεν θα κατσω και νηστικος επειδη δεν μπορω να εχω εναν ;) )

 

 

Edit on:

 

Ενταξει, δεν εχει κανενας σκοπο να σε προσβαλει για το θρεντ (ολοι εχουμε γραψει θεματα για ο,τι μας ηρθε σε Χ Ψ συζητηση, και εγω ;) )

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοστιζει οσο τα κΣυλα που φτιαχτηκε (ΑΣΤΕΙΟ ποσοστο του κοστους της το οποιο μπορεις να το βρεις ανετα γουγλαροντας τις μεσες τιμες ξυλειας στις ΗΠΑ) και τα υλικα της (hardware ,electronics),το ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΟ κοστος των εργατων (που ειναι ΠΑΝΤΑ το μεγαλυτερο και σημαντικοτερο κοστος σε ολες τις εταιριες),το κοστος αποσβεσης των παγιων και τα λειτουργικα κοστη της εταιρειας.

 

Πανω σε αυτα η Fender βαζει το ΔΙΚΟ της κερδος (ψαξε στο pdf να δεις ποσο ειναι στη βιομηχανια μουσικων οργανων) και με αυτη την τιμη πουλαει στους dealers απο εκει και περα μπαινουν τα κερδη των εμπορων και οι φοροι και δασμοι καθε κρατους.

Ναι ρε Νικο οκ .Μην με βαζεις να ριχνω γκασμα .Εσυ που εισαι μπασμενος και εχεις φερει και ξυλα για δικα σου οργανα και γενικα .Πανω κατω ποσο θα εκτιμουσες αυτο το ποσο.Σορυ κιολας αλλα απο σενα και τα αλλα παιδια που ασχολουνται περιμενα solid απαντησεις.Πανω κατω.200 ,300 dolaria px?

 

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Απο οτι βλεπω δεν ξερει κανεις ωραια

 

Εγω ΞΕΡΩ και σου ειπα,εσυ απλα πρεπει να το βρεις...κατσε και ψαξε ποσους υπαλληλους εχει η Φεντερ,ποσο τους πληρωνει και μετα δες τον ισολογισμο της και βρες τις τιμες που αγοραζει τα υλικα(υπαρχουν ολα αυτα και μπορεις να τα ζητησεις και απο τη Φεντερ )

 

Ξερεις ομως κατι...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ γιατι αυτη ΔΕΝ ειναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αξια της κιθαρας,η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ της κιθαρας ειναι αυτη που ειναι ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΟΣ να πληρωσει ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ της για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λογο

 

.Πανω κατω ποσο θα εκτιμουσες αυτο το ποσο

 

παραπανω απο 60 δολλαρια για κΣυλα αποκλειεται να δεινει η Φεντερ ακομα και για την ακριβοτερη Custom Shop κιθαρα....δεν εχει ομως καμμια σημασια...σκεψου οτι απο το ΙΔΙΟ ΣΙΔΕΡΟ φτιαχνονται τα HYUNDAI ο και οι ΜΕRCEDES...

 

το κοστος των πρωτων υλων ειναι ΠΑΝΤΑ χαμηλο....σε σχεση με την ΥΠΕΡΑΞΙΑ της βιομηχανικης παραγωγης...για αυτο και χωρες που εχουν μονο πρωτες υλες,οπως η Ελλαδα,ειναι δραματικα φτωχοτερες απο χωρες που δεν εχουν καθολου πρωτες υλες αλλα εχουν βιομηχανικη παραγωγη (π.χ Γερμανια και Ιαπωνια)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιριες που πωλουν προιοντα ειναι. Οχι φιλανθρωπικα ιδρυματα...

 

Και αφου τα ακριβα μουσικα οργανα θα μπορουσαν να θεωρουνται "ειδη πολυτελειας", δεν τους υποχρεωνει κανενας ποσο θα τα πωλουν, και ουτε υποχρεωνουν κανενα να τα παρουν.

 

(Ωραιος ο αστακος, αλλα δεν θα κατσω και νηστικος επειδη δεν μπορω να εχω εναν ;) )

Συμπαθα με αλλα δεν ξερω που το πας ή τι σχεση εχει αυτο που λες φιλε μου με το θρεντ.

Εγω ΞΕΡΩ και σου ειπα,εσυ απλα πρεπει να το βρεις...κατσε και ψαξε ποσους υπαλληλους εχει η Φεντερ,ποσο τους πληρωνει και μετα δες τον ισολογισμο της και βρες τις τιμες που αγοραζει τα υλικα(υπαρχουν ολα αυτα και μπορεις να τα ζητησεις και απο τη Φεντερ )

 

Ξερεις ομως κατι...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ γιατι αυτη ΔΕΝ ειναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αξια της κιθαρας,η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ της κιθαρας ειναι αυτη που ειναι ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΟΣ να πληρωσει ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ της για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λογο

 

 

Νικο ας πουμε οτι εισαι φεντερ πια ειναι η ελαχιστη τιμη που θα πουλουσες ενα οργανο που εκανες μονος ,πριν βγει στη φορολογια.Ειναι αρκετη σαν απαντηση.Απλα μπες στη λογικη οτι εισια εταιρια και οχι ο Νικος που κανει μια τελε για ενα φιλο του η για τον ιδιο.Πανω κατω το ποσο παντα.Η μαλον εσυ ποσο πιστευεις οτι μπορει να κανει ας πουμε .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αρχιζει να βγαινει ακρη με πραγματικα νουμερα.60 τα ξυλα και τα κλειδια και μαγνητες κανα 40αρι πχ .Ενα κατοσταρικο το ζουμι και μιλαμε για καστομ κατσκευη.Αυτο νομιζω ηταν αρξετο για να μπω στη λογικη ,ηταν τοσο απλο τελικα.Οκ

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε johny, ευχομαι να μην με παρεξηγησες. :)

 

Απλα λεω πως το ποσο κοστιζει στην εταιρια οπως γραφεις στο αρχικο ποστ, δεν μπορει να υπολογιστει πχ απλα και μονο απο το κοστος τω υλικων ή των υπαλληλων (εκει παει και το κοστος πχ του καφε)

 

Γιατι, αν παω στην gibson και μου δωσουν μια κουτα με χυμα τα υλικα και εξαρτηματα μιας custom reissue, και τα παω σπιτι μου, ποσο κοντα πιστευεις οτι θα φτασω μονος μου την ποιοτητα μιας gibson?

 

(Εξαιρουνται τα μαστρονια του νοιζ!!!!)

 

Και οταν λεω υλικα, εννοω κομματι το ξυλο, αφτιαχτο κομματι το μανικι κτλ

 

 

ΟΠΟΤΕ, καταλληγω οτι δεν παιζει μονο ρολο το κοστος αυτο καθ'αυτο σε νουμερα, υλικα κτλ.

Ειναι και αλλοι παραγοντες που δεν υπολογιζονται

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την gibson και fender που αγοράζει τα πάντα σε κυβικά μέτρα, λίτρα, και μέτρα, βλέπε αντίστοιχα ξύλα, βερνίκια, σύρμα περιελιξεις, ταστα binding κλπ.

Για να ακριβολογούμε κυβικά πόδια, γαλόνια, πόδια, αυτο για να μην κολλήσουμε στις μονάδες μέτρησης.

Το ξυλο για μια ολόκληρη κιθάρα μαζί και αυτο της ταστιερας απο εβενο, της στοιχίζει περίπου 25-30$

Μαγνήτες 5-7 δολάρια ο καθένας, μιλάω για humbucker.

Η τιμή στα binding ειναι αστεία στο μέτρο.

Το χρώμα και το βερνίκι αλλα 5 δολάρια.

Και το υπόλοιπο hardware, bridge,runners, fretwire αλλα 20-25$.

Αυτές ειναι οι τιμες που αγοράζουν οι μεγάλες εταιρείες και όχι ο Νασος, ο Αργύρης, ο Θάνος,εγώ κλπ.

 

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου