Προς το περιεχόμενο

Πραγματικη τιμη ενος οργανου.


Johnny.T

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Εγω παντως πανω κατω την απαντηση μου την πηρα ,το ερωτημα εξαρχης οπως ειπα πηγαινε στο πραγματικο κοστος και οχι στο συνολο των διαφορων συνιστωσων που καθοριζουν την τελικη τιμη και αναφερθηκαν αναλυτικα παραπανω απο ανθρωπους που γνωριζουν περισσοτερα.

  Κωστα γνωριζω οπως ειπα οτι το ερωτημα ειναι καπως αφελες ,απλα αφου το εφερε η κουβεντα το εθεσα και μαλιστα στο περι ανεμων και υδατων ,σαν κατι γενικο ας πουμε .Εγω προσωπικα στον ενα χρονο στο νοιζ ,εχω δει συζητησεις για ξυλα ,για μουρα ,και αλλα φρουτα αλλα αναλογο θρεντ δεν πετυχα και γι'αυτο το ανεβασα.Αλλα ειμαι και νεος σχετικα επομενως μπορει να εχεις δικιο ,οτι ειναι κατι που εχει ξαναειπωθει.

  Οπως και ναχει τελικα στο εργοστασιο μια κιθαρα που αγοραζουμε τελικα σχετικα ακριβα κοστιζει γυρω στα 100 δολαρια και παλι ξαναλαω χωρις ολα τα αλλα εξισου σημαντικα που καθοριζουν την τιμη.Νομιζω οτι ειμαι καλημενος.

  Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας .

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπως και ναχει τελικα στο εργοστασιο μια κιθαρα που αγοραζουμε τελικα σχετικα ακριβα κοστιζει γυρω στα 100 δολαρια.

Εγώ λέω 84.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω 84.

Κώστα...μην ξέρεις και για τις Μερσεντέ....γιατί ψάχνομαι τώρα τελευταία... 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα...μην ξέρεις και για τις Μερσεντέ....γιατί ψάχνομαι τώρα τελευταία... 8)

1764. Ευρώ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλ τα εκατο δολαρια που κανει στην ουσια μια καστομ φεντερ.

 

Εγώ λέω 84.

 

Είστε και οι δύο λάθος.Κοστίζει 0.19 bitcoins, 1/2 μαύρο μούρο plus 1 (bad) penny.

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο τρυπάκι,Γιώργη...Γιώργο δεν σε λένε;

 

H πραγματική τιμή ενός οργάνου τελικά καταλήγει και κρίνεται από τον καθένα.

Έχω νιώσει ότι έχω πιαστεί μαλάκας με κιθάρα του 2χίλιαρου και ότι έχω πιάσει κότσο μία εταιρία με κιθάρα του 500άρικου.

 

Τώρα,το πόσο κέρδος μπορεί να έχει ο εκάστοτε κατασκευαστής για τα όργανα του ή το πόσο εν τέλει κοστίζουν τα υλικά και η δουλειά που κρατάω στα χέρια μου,έχει πάψει να με απασχολεί εδώ και καιρό...

Αν μου κάνει στο άρπαγμα(sic),στην αφή και στο μάτι είναι "ακριβή".

Αν όχι,είναι "φτηνή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 'ημιμαθής guru' προτιμώ το 'πολυμαθής rookie'. ;D

 

Respect!

 

Συγνωμη φιλε Πνοή και Νύξη, αλλα.... στο κλέβω!!!  και το βαζω στην υπογραφή μου!!!!

;D

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καθαρό κέρδος της Fender από ένα (τέτοιο) όργανο δεν ξεπερνά τα 150-200 ευρώ(για να μην πω και λιγότερο).

 

Το εψαξα λιγο και το Profit Margin της Fender ειναι...λιαν απογοητευτικο

κατω απο 3%...

 

Έχω την εντύπωση ότι το ένα είναι μικτό περιθώριο κέρδους και το άλλο καθαρό.

 

Δεν γίνεται αλλιώς ρε παιδιά, θα το είχε κλείσει το μαγαζί, αν συνυπολογίσουμε πάγια κόστη, αποσβέσεις, λειτουργικά κόστη, φορολογία, κόστη διακράτησης αποθεμάτων, κλπ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου