Προς το περιεχόμενο

Συναρμολογημένο pc από αγορασμένα εξαρτήματα


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@gdevelek. Και με τις εγγυήσεις σου είπαν κάτι; Το κουτί ήταν σφραγισμένο κάπως (με αυτοκόλλητα ή άλλο τρόπο);

 

Δεν τους ζήτησα να με διαβεβαιώσουν για εγγύηση του κάθε μέρους ξεχωριστά. Το συνολικό μηχάνημα σίγουρα είχε εγγύηση.

 

Δεν θυμάμαι το κουτί όπως το έφεραν, έχουν περάσει σχεδόν έξι χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ όλους.

Τώρα το μόνο που μου μένει είναι να βουτηχτώ σε έναν κόσμο που έχω αφήσει από τότε που ο Δήμου έγραφε ακόμα στο RAM. ;D ;D ;D

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν παρεις ενα εξαρτημα ξεχωριστα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ειναι φθηνοτερο στο συνολο του το pc, δεν ειναι κατι στανταρ αυτο αφου οι τιμες δεν μπορει να αποκλινουν πολυ απο τα καταστηματα. Ο λογος(πλεον) που επιλεγεις ενα καταστημα δεν ειναι τοσο η τιμη οσο η διαθεσιμοτητα του προϊοντος. Αφου η ανησυχια σου ειναι η απωλεια της εγγυησης αν ανοιξεις ενα ετοιμο κουτι(κατι το οποιο δεν γνωριζω), τοτε ρωτας την πολιτικη του καθε μαγαζιου,και αυτο εχει διπλο οφελος,οπως αν τυχαινες στην περιπτωση τη δικη μου: στο πλαισιο λοιπον που δεν τριβουν καθολου τα χερια τους, δεν ειχα εγγυηση ουτε δευτερολεπτο για το pc μου, γιατι πολυ απλα επελεξα εγω τα μερη του και  δεν μου το συναρμολογησαν εκεινοι ,και ετσι λοιπον δεν ηταν turbo-x. Επειδη λοιπον ο καθενας δημιουργει ο,τι κανονισμο του κατεβει στο κεφαλι και δεν υπαρχει ιχνος λογικης οταν προκειται να βγουν 2 φραγκα παραπανω, ρωτα και την παραμικρη λεπτομερεια και παρε ενα επισημο εγγραφο που να αναφερει τους ορους εγγυησης , και θα εισαι (σχετικα) ενταξει( γιατι και παραθυρακια ξερουν να φιαχνουν οι κυριοι ).

 

Εγω θα προτεινα να γινει η αγορα απο ενα απλο ιδιωτη της πολης σου,εμπιστο με γνωσεις, αν γνωριζεις καποιο,αλλιως αν παρεις eshop κανε ερευνα αγορας για τα aftersales, και καλη υπομονη :)

 

edit: εγγυηση του pc μου υπηρχε μονο για τα μερη του pc , αλλα οχι για το ολο συστημα, οπως οφειλε να προσφερει το καταστημα για παροχη υπηρεσιων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν παρεις ενα εξαρτημα ξεχωριστα δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ειναι φθηνοτερο στο συνολο του το pc, δεν ειναι κατι στανταρ αυτο αφου οι τιμες δεν μπορει να αποκλινουν πολυ απο τα καταστηματα.

 

Ισχύει.

Επίσης υπολόγισε οτι θα χρειαστεί να αγοράσεις και το λειτουργικό (αν δεν το έχεις ήδη.. ;) ;) )

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω, Το κουτί το ανοίγεις κανονικά και προσθέτεις ότι hardware εσυ θες.

Δεν υπάρχει εγγύηση καλής λειτουργίας του υπολογιστή σαν σύνολο αλλά των εξαρτημάτων του ξεχωριστά. Γενικά αν σκαμπάζεις όπως κατάλαβα 5-10 πράγματα από συναρμολόγηση pc και hardware γενικά δεν θα έχεις κανένα θέμα. Θα βρείς όταν σου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ποιο εξάρτημα φταίει και θα το γυρίσεις πίσω για αντικατάσταση εφόσον το καλύπτει η εγγύηση του.

 

Για μένα δεν αξίζει να αγοράσεις έτοιμο σύστημα. Έχουν β κατηγορίας υποσυστήματα (σκληρός μνήμη τροφοδοτικό κουτί κτλ) που στα χρεώνουν όσο θα έκαναν τα καλύτερα που θα τα επέλεγες εσύ.

 

Γενικά υπάρχουν πολλές επιλογές για όλα τα βαλάντια πλέον. Εγώ σκέφτομαι τώρα για ένα AMD τετραπύρηνο 3.7GHz με 8gb ram 240Gb ssd 500gb hdd sata3 και χωρίς τροφοδοτικό-κουτί και οθόνη μου βγαίνει λιγότερο από 450 ευρώ.

Όλα μαζί θα έβγαινε στο 600άρι για κομπλέ σύστημα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω, Το κουτί το ανοίγεις κανονικά και προσθέτεις ότι hardware εσυ θες.

Δεν υπάρχει εγγύηση καλής λειτουργίας του υπολογιστή σαν σύνολο αλλά των εξαρτημάτων του ξεχωριστά. Γενικά αν σκαμπάζεις όπως κατάλαβα 5-10 πράγματα από συναρμολόγηση pc και hardware γενικά δεν θα έχεις κανένα θέμα. Θα βρείς όταν σου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα ποιο εξάρτημα φταίει και θα το γυρίσεις πίσω για αντικατάσταση εφόσον το καλύπτει η εγγύηση του.

 

Για μένα δεν αξίζει να αγοράσεις έτοιμο σύστημα. Έχουν β κατηγορίας υποσυστήματα (σκληρός μνήμη τροφοδοτικό κουτί κτλ) που στα χρεώνουν όσο θα έκαναν τα καλύτερα που θα τα επέλεγες εσύ.

 

Γενικά υπάρχουν πολλές επιλογές για όλα τα βαλάντια πλέον. Εγώ σκέφτομαι τώρα για ένα AMD τετραπύρηνο 3.7GHz με 8gb ram 240Gb ssd 500gb hdd sata3 και χωρίς τροφοδοτικό-κουτί και οθόνη μου βγαίνει λιγότερο από 450 ευρώ.

Όλα μαζί θα έβγαινε στο 600άρι για κομπλέ σύστημα.

 

Από πού; Βάλε κανα λινκ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσεις ολοκληρωμένο μηχάνημα από αλυσίδα δεν μπορείς να ανοίξεις το κουτί. Δλδ μπορείς αλλά δε θα σε καλύψει η εγγύηση. Τουλάχιστον αυτό μας είπε η Πλαίσιο προ 3ετίας που τους επισκεφτήκαμε παραμάσχαλα με τον πύργο, με φίλο πάνω από 20 φορές, καθώς δεν μπορούσαν να βρούν τι έφταιγε. Δε γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε, αλλά καλύτερα να κάνεις μία βόλτα να τους ρωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για μένα δεν αξίζει να αγοράσεις έτοιμο σύστημα. Έχουν β κατηγορίας υποσυστήματα (σκληρός μνήμη τροφοδοτικό κουτί κτλ) που στα χρεώνουν όσο θα έκαναν τα καλύτερα που θα τα επέλεγες εσύ.

 

 

 

 

Σωστό. και επιπλέον θα είναι φύρδην μίγδην εκεί μέσα, με καλώδια όπου νάναι. Μάπα κουτί+ μάπα μνήμες τροφοδοτικό + μηδενικό cable management/ case fan mod + πολύωρο DAW σκίσιμο= σε κάνα χρόνο νέο thread στο noiz ο Ray και "παιδιά γιατί έχω μπλε οθόνες;"

 

 

Bite the bullet και πάρε ξεχωριστά πράγματα, όλο και κάποιος φίλος σου θα μπορεί να σε βοηθήσει, με ποιοτικά υλικά και προσεκτική τοποθέτηση you cant go wrong.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάπα κουτί+ μάπα μνήμες τροφοδοτικό + μηδενικό cable management/ case fan mod + πολύωρο DAW σκίσιμο= σε κάνα χρόνο νέο thread στο noiz ο Ray και "παιδιά γιατί έχω μπλε οθόνες;"

 

 

 

χαχαχα, σωστός!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου