Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί ζητούνται...


Haris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς Πάνο (εφ όσων γνωρίζω) το παλιό καλό "στάνταρ" ως σημείο εκκίνησης διαπραγμάτευσης ειδικά στα ταβερνοειδή νυχτομάγαζα, έχει ξεχαστεί στο συρτάρι ανάμεσα στα "περασμένα μεγαλεία"...

εντάξει η "τρολαγγελία" είναι υπερβολική αλλά πλέον το νυχτοκάματο είναι απ' ευθείας αναλογική σχέση ανάγκης εκμετάλλευσης, χωρίς προσχήματα...

 

περσινό παράδειγμα που έμαθα, καλός κιθαρίστας με καλή φωνή για το είδος και αν μη τι άλλο έμπειρος με πολλά χρόνια στο κουρμπέτι έκανε σαιζόν σε ταβέρνα (και μάλιστα περί των Αθηνών), με βασικό ως βοηθός σερβιτόρου και ένσημα... τώρα αν σε καμιά παύση μεταξύ του ρεπερτορίου, σέρβιρε και καμιά κεφτέδες και μάζευε και κάνα τραπέζι , αυτό δεν το έμαθα αλλά δεν θα εκπλαγώ πια κι αν το μάθω... ::)

 

 

Ναι, τίποτε από αυτά δεν με εκπλήσσει, αλλά εξακολουθώ να μην ξέρω τα νούμερα. Δηλαδή, πριν την κρίση, ο ίδιος άνθρωπος πόσα χρήματα πληρωνόταν την ώρα;

 

Το ρωτώ διότι, αν και προφανώς τα πέντε ευρώ την ημέρα που προτείνει η αγγελία είναι λίγα, δεν ξέρω πόσο απέχουν από τα "πολλά".

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι αλήθεια ότι υπάρχει πολλή εκμετάλλευση εκεί έξω αλλά η συγκεκριμένη αγγελία είναι φανερό ότι είναι φάρσα.

Είχε εμφανιστεί πριν αρκετούς μήνες (ήταν στην Κρήτη), και ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας είχε διαψεύσει ότι την καταχώρισε ο ίδιος. Πιθανώς, ήταν "φάρσα" από μουσικούς (ή φίλους τους) οι οποίοι αισθάνθηκαν ότι τους φέρθηκε όπως περιγράφουν στην αγγελία.

 

 

Κατά τα άλλα, θέλω να αναφέρω άλλη μια φορά ότι θεωρώ ότι η ξερή αναπαραγωγή αρνητικών ειδήσεων δεν εξυπηρετεί τίποτα.

Ειδικά αν μιλάμε για "ψευτοειδήσεις" τέτοιου είδους η δημοσιοποίησή τους εξυπηρετεί μόνο ως μαγνήτης για like σε περιθωριακές σελίδες στο facebook όπου καταντούν backing track για όσους θέλουν να τραβήξουν σόλο βρισίδι.

 

Κάνε μου τη χάρη βρε συ Haris  :D

Πες μας από ποια σελίδα είναι να πάμε να γελάσουμε (?) διαβάζοντας σχόλια τρελαμένων που εύχονται καρκίνο κλπ στον ταβερνιάρη.

 

Και αφού γελάσουμε, ας σκεφτούμε τι προσέφερε στους αναγνώστες της η συγκεκριμένη σελίδα εκτός από οργή και μίσος.

Ναι βρε Χάρη, γι' αυτό και άνοιξα το θρεντ στην "χιούμορ-κάψιμο-άστοχα-view-at-your-own-risk κ.λπ." παιδική χαρά.

Για να είμαι ειλικρινής, μην γνωρίζοντας το background, δεν ήμουν βέβαιος αν η αγγελία ήταν μούφα ή οχι - δεν με εκπλήσσει τίποτα πλέον - αλλά τελικά με το ότι επιβεβαίωσες τη μουφιά βγήκε κάτι απ' τη συζήτηση.

Πάντως, στο ποστ στο FB (ενός γνωστού μου - δεν ξέρω πού πρωτοεμφανίστηκε), τα περισσότερα σχόλια είναι χιουμοριστικά και όχι τσαντισμένα...

 

@trolley: Ξέρω ότι επαγγελματίες (παραδοσιακοί) μουσικοί παίρνουν για παραστάσεις του Λυκείου Ελληνίδων γύρω στα 1.000 με 1.500 Ευρώ (αυτό τουλάχιστον ίσχυε μέχρι πέρυσι). Αυτά για δύο περίπου ώρες και τα μοιράζονται 4 ή 5 άνθρωποι. Πάνω-κάτω αυτή είναι η τιμή και για γάμους, αλλά για περισσότερες ώρες.

Δεν σε βοηθάω ιδιαίτερα βέβαια, αφού στη μέση ταβέρνα, που μπορεί να φέρνει λιγότερο έμπειρους πιτσιρικάδες, οι συνθήκες είναι τελείως διαφορετικές και η διαφορά στην ταρίφα μεγάλη.

 

Παραδόξως δεν βλέπω μεγάλη διαφορά με το Portland, στις πιο πάνω τιμές...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ναι, τίποτε από αυτά δεν με εκπλήσσει, αλλά εξακολουθώ να μην ξέρω τα νούμερα. Δηλαδή, πριν την κρίση, ο ίδιος άνθρωπος πόσα χρήματα πληρωνόταν την ώρα;

 

Το ρωτώ διότι, αν και προφανώς τα πέντε ευρώ την ημέρα που προτείνει η αγγελία είναι λίγα, δεν ξέρω πόσο απέχουν από τα "πολλά".

 

από τις αρχές των 80ς μέχρι το 2000 που παράτησα αυτή τη μορφή του "αθλήματος" και μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη προσωπική άποψη, κατά κανόνα πάντα για τις ταβέρνες που συζητάμε η κατώτερη αμοιβή ως σημείο διαπραγμάτευσης για κάποιον επαγγελματία ήταν κάτι τις πάνω από το διπλάσιο του βασικού μισθού ανά εποχή (δυστυχώς πάλι κατά κανόνα χωρίς ασφάλιση)...

 

παράδειγμα το 2000 για να σου συγκρίνω (αν θυμάμαι καλά), το βασικό ημερομίσθιο πρέπει να ήταν γύρω στις 6 μιση με 7  χιλιάδες δραχμές...

ο μουσικός ξεκινούσε για τεραήμερη κατά μέσο όρο απασχόληση τότε από τις 15.000δρχ ανά ημέρα χωρίς ένσημα (ανάλογα το όργανο και αν "έβγαζε" και πρόγραμμα τραγουδώντας και πόσο η συμφωνία άλλαζε ανάλογα προς τα πάνω)...

 

τα δεδομένα άλλαζαν ανάλογα και με τις μέρες απασχόλησης.... για τριήμερο θα ξεκινούσε από τα 17.000δρχ όπως και για τα εξαήμερα που είχαν ήδη σπανίσει τότε μπορεί να έπεφτε και στις 13.000...

 

φυσικά τα παραπάνω νούμερα αφορούν το ελάχιστο και σε συνοικιακές ταβερνούλες... ένας "μπουζουξτζής"  ;D με ανεκτή φωνούλα  σε μια μέτρια κοσμική ταβέρνα δεν έπεφτε από τα 30 χιλιάρικα... και οι παράμετροι που οριστικοποιούσαν το ποσό στην συμφωνία ήταν διάφοροι (προσωπικά ας πούμε παρότι σπάνια τραγουδούσα ακόμα και σε συνοικιακό μαγαζί αναλαμβάνοντας το πρόγραμμα, κάνοντας και τον ήχο, πουλώντας ζιγκολίκι και πλένοντας και κάνα ποτήρι στη δύσκολη  8) ανέβαζα κατά πολύ αυτά που θα διεκδικούσα ως απλός μουσικός... η "ορχήστρα" άλλωστε σε τέτοιους χώρους ήταν ολιγομελής και προϋπόθετε "πολυτεχνίτες" μέλη)... τώρα στα πιάνο μπαρ και ακόμα περισσότερο στις "πίστες" τα ποσά ανέβαιναν και κάποιες φορές εκθετικά... πχ στις αγαπημένες μου καλοκαιρινές σαιζόν σε καλά επαρχιακά ξενοδοχεία με λίγες ώρες, πολλά λεφτά και καλό φαί και μπανάκια... γμτ τι τα θυμάμαι...βιάστηκα να τα παρατήσω... ;D

 

αυτό που δεν μπορώ να σου ορίσω είναι ποσό ανά ώρα γιατί εκτός περιπτώσεων σαν αυτή που ανέφερε ο Χάρης οι ώρες ενασχόλησης δεν ήταν στάνταρ σε τέτοια μαγαζιά... ανάλογα την ημέρα, το κοινό και τις διαθέσεις του "αφεντικού" μπορούσε κάποιος να παίζει από 3 μέχρι και οικοδομικό 8άωρο... κατά κανόνα και εδώ ότι και να είχε αρχικά συμφωνηθεί η πράξη συγκυριακά το ακύρωνε...

 

ξεχωριστή περίπτωση ήταν (και φαντάζομαι είναι ακόμα) οι συναυλίες όπου έπαιζε ρόλο και η "φίρμα" που θα συνόδευες, αλλά πάντα τα χρήματα ήταν καλά...

 

από τότε μέχρι τώρα δεν έχω επαρκή στοιχεία ώστε "στατιστικά" να είμαι αξιόπιστος, οπότε θα σε κατατοπίσει ελπίζω κάποιος νεώτερος ή αν διαβάσει το θέμα ο Σπύρος θα έχεις και εγγυημένη πηγή...

και εγώ βέβαια θα ήθελα να μάθω (εκτός από περιστασιακά πράγματα που μαθαίνω) τι συμβαίνει πια στο μέσο όρο...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτή τη στιγμή πάντως σε ρεμπεταδικα και ταβέρνες τα 20 και 30 ευρώ μεροκάματο για 6-7 ώρες δεν είναι σπάνιο..  Και βλέπεις μερικές φορές μουσικούς με ιστορία στο χώρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γύρω στο 2000 έβγαζα παίζοντας ΠΣ 20,000 δρχ τη βραδιά. Στα Γιάννενα.

 

Κάποια στιγμή πήγα για καθημερινά (7 μέρες την εβδομάδα) που ήταν 10,000 δρχ τη βραδιά.

 

Και το δεύτερο χρόνο που δούλεψα ΠΠΣ είχα περί τις 13,000 δρχ τη βραδιά μέσο όρο (τα είχαμε βρει μια χαρά με το αφεντικό...).

 

____________________

 

Πριν 2 χρόνια ήμουν κάθε Παρασκευή με τη Νάνσυ στο Alquimista στο Μαρούσι. Πιάνο φωνή. 70 ευρώ ο καθένας. Δεν είναι σοβαρή αύξηση από τότε στα Γιάννενα, αλλά δεν είναι και άσχημα τέλος πάντων.

 

____________________

 

Πλέον δεν έχω χρόνο οπότε δεν έχει άλλο βράδυ για μένα, ΕΚΤΟΣ αν κάτσει κάτι καλό με τη Νάνσυ (που έχουμε ένα πρόγραμμα μαζί 4-5 ώρες ήδη) και είναι εύκολα τα πράγματα...

 

κοίτα πολυτέλεια που έχω ο άτιμος! ;)

 

____________________

 

Πάντως δε μιλάω για ρεμπετάδικα εδώ... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley

Δεν εχω γενικη εικονα για να βγαλω μεσο όρο,

αυτη τη στιγμη εχω 3 φιλους που παιζουν σε ταβερνα (εγω δεν παιζω πια) και σαν προλογο θα πω οτι ειναι σχετικό. Εξαρταται το σχήμα, τις ωρες, το Αθηνα-επαρχία  και γενικα το τι συμφωνειται σε καθημερινές ή ειδικές περιπτώσεις κλπ

 

Οι τρεις φιλοι παιρνουν 50-80 και ο "τυχερος" ειναι στην επαρχια που παιρνει 120 ευρω.

Τα σχηματα των φιλων ποικίλουν, οι τυχεροι ειναι 2 μουσικοι που ο ενας ειναι τραγουδιστης, οι 80ευρω ειναι ενας μουσικος και δυο φωνες (τραγουδιστης-τραγουδιστρια),  και οι πενηντα ευρω  ειναι τετραμελες εντεχνοελαφρολαϊκο σχημα.

 

Οι αλλοι που ξέρω....... ειναι ρόκ.

 

Εχω ακουσει για πολυ χαμηλοτερα, αλλα δεν ξερω απο .... δευτερο χέρι.

 

Παντως προυποθεση να φερουν τους φιλους τους δεν εχουν οι συγκεκριμενοι αν και οι φιλοι τους .... πανε που και που.

 

Και εγω το κανω τελευταια, οταν βγαινω φτιαχνω παρεα και παω σε φιλους μουσικους σε ταβερνες και λαϊβαδικα για να τους ενισχυω, αφου θα τα δωσω που θα τα δωσω........................

 

Μια φιλη μου που εχει ταβερνα στο χαιδαρι τους δινει απο 80 τη βραδια που τους απασχολει, φροντιζει να εχει τριμελες σχημα καθε φορα.

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Σαντορινη το 2002 & 2003 επαιρνα 120 τη βραδια (αλλα ημουν και λαϊκος τραγουδιαρης εκτος απο ακουστικος κιθαριστας ) συν φαϊ & στεγη (το υπογειο της ταβερνας με ενα ραντζο και ντους στον κηπο με το λαστιχο  ;D ). Εβγαιναν βεβαια για πλακα αλλα τοσα απο τα πουρμπουαρια των Αμερικανων τουριστων (ειχαμε καλαθακι για "οτι προαιρεισθε" πανω στο τραπεζακι μας)

 

Επαιζα (μαζι με εναν μπουζουκιαρη που επαιρνε τα ιδια) απο τις 9 εως τις 2 το πρωι.

Καλα ητανε (αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι επρεπε να παιζουμε και το "Σε αγαπω γιατι εισαι ωραια"  :P....καθως και καποια ρεμπετικα που δεν τα πολυαντεχω ως ειδος.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Σαντορινη το 2002 & 2003 επαιρνα 120 τη βραδια

 

Καλά ρε SF κι εσύ, τι συγκρίνεις. Τότε δέναμε τους σκύλους με τα λουκάνικα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κατά την μικρή εμπειρία μου:

 

-σε επίπεδο συνοικιακής ταβέρνας (χύμα ρακί ;D) οι μουσικοί που παίζουν μεγάλο πρόγραμμα (πάνω από 3 ώρες) πληρώνονται 40-50€/άτομο (μαύρα) + ό,τι φάνε και πιούνε.

-σε πιο ιντελεκτουέλ καταστάσεις, δηλαδή μικρό καφέ/μπαρ με πρόγραμμα περίπου 2 ώρες η πληρωμή είναι περίπου 30-40€/άτομο μαύρα.

-με σεμνό busking βγάζεις περιπου 10€/ώρα. Αυτά εκτός από μαύρα είναι κι άλλο παράνομα (;D) καθώς το busking στην Ελλάδα νομικά δεν διαχωρίζεται από την επαιτεία.

-σε επίπεδο λαϊβάδικου με εισητήριο οι μουσικοί (συγκροτήματα) που παίζουν δικό τους υλικό για 1-1,5 ώρα και μαζεύουν <100 άτομα δεν παίρνουν σχεδόν τίποτα (αλλά κολλάνε ένσημο).

 

Κοινώς, υπάρχει θετική συσχέτιση μεταξύ χομπισμού και νομιμότητας ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου