Προς το περιεχόμενο

Μία βοήθεια για setup σε Stratocaster Deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαμηλωσε τις χορδες, και ξεκινα απο την ΜΙ να κανεις bend (εναν τονο περιπου) απο το 12ο ταστο και κατω.

Ανεβαζε το βαγονακι λιγο-λιγο μεχρι εκει που θα εχεις καθαρο ηχο(με bend) σε ολα τα ταστα.

Κανεις το ιδιο στη ΣΙ και τση ΣΟΛ,(θα δεις οτι το radius θα στο φερει η ταστιερα).

Το βαγονακι της ΡΕ ειναι στο ιδιο υψος με την ΣΟΛ,οποτε εχεις κανει τις τεσσερις χορδες.

Χαμηλωνεις τη ΛΑ και τη ΜΙ  και εισαι ΟΚ.

  (Κατα τη γνωμη μου παντα)

Σου ευχομαι καλα παιξιματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Thanozin και Πνοή και Νύξη. Η αλήθεια είναι ότι λόγω ότι χαμήλωσα αρκετά τις χορδές, υπάρχει σβήσιμο στα bend στη B χορδή από 15ο τάστο και κάτω. Παρόλα αυτά δεν υπάρχει στην e, οπότε θεωρώ ότι είναι λόγω radius του tremolo. Λεπτομέρειες, που διορθώνονται θα μου πεις.

 

Περισσότερο μου κάνει εντύπωση το εξής. Έβαλα 10άρες Rotosound Yellow, χορδές που χρησιμοποιώ αρκετά συχνά. Σε αυτή την κιθάρα μου φαίνονται πολύ πιο σφιχτές σαν να είναι μισό-ένα νούμερο μεγαλύτερες. Νόμιζα ότι θα αλλάξει μετά το setup, αλλά εξακολουθούν να έχουν σφιχτεί αίσθηση. Δεν ξέρω αν είναι το συγκεκριμένο πακέτο των χορδών που φταίει ή αν θέλει η κιθάρα ένα διάστημα να παιχτεί ρυθμισμένη για να στρώσει. Ίδωμεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση, η 'λεγόμενη' compound ταστιέρα, είναι στην ουσία κωνική. Κατά συνέπεια, το radius στο bridge είναι πάντα μεγαλύτερο απ' ό,τι στο τελευταίο τάστο, αν θέλουμε να το πάμε γεωμετρικά σωστά. Όχι ότι θα δεις τεράστια διαφορά, αλλά θα 'ταν σωστότερο να ρυθμίσεις το radius των χορδών στη γέφυρα, στις 15-16".

 

+1000

 

υπαρχει και φορμουλα... ;D

 

a compound radius fingerboard of 10"-16", here's the math :

 

Length of the fingerboard from the nut to the last fret is 18.25". The offset between the smallest and largest radii of the fingerboard is six inches: 16 - 10 = 6. By dividing the actual length of the fingerboard by the offset of the radii shows how often the fingerboard increases one inch in radius for a given linear length of fingerboard: 18.25 / 6 = 3.04", which means the fingerboard radius increases an inch for every three linear inches of fingerboard.

 

To calculate the bridge saddle radius, the length of the cone/fingerboard must be extended mathematically to equal the scale length of the guitar, which in this case is 25.5 - 18.25 = 7.25". By dividing the imaginary fingerboard extension by 3.04, the offset that needs to be added to the largest radius of the fingerboard is determined: 7.25" / 3.04" = 2.38: 16 + 2.38 = 18.38". The radius of the saddles should be around 18.3 inches.

 

ή αν θέλει η κιθάρα ένα διάστημα να παιχτεί ρυθμισμένη για να στρώσει.

 

οι κιθαρες δεν...στρωνουν  ;D,ειναι θεμα σετ απ  ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κιθαρες δεν...στρωνουν  ;D,ειναι θεμα σετ απ  ;)

Ξέρω εγώ, και με τις 9άρες που είχε πάνω όταν ήρθε, περίεργη ήταν, δεν έμοιαζαν για 9... Δεν στρώνει ε; Έλεγα και εγώ μπας και με θερμοκρασία δωματίου (τουρτούριζε όταν ήρθε), με χαλαρές μπλουζιές, λαδάκια και περιποίηση να χαλάρωνε και να μου έβγαζε τον πραγματικό της εαυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κανει το....λαδι στο string tension  ???

 

Αν κανεις το tremolo floating θα εχεις μικροτερο string tension,αν ειναι flush με το σωμα μεγαλυτερο.

 

Γενικα οσο πιο σφιχτα ή περισσοτερα ειναι τα ελατηρια σε μια strat τοσο μεγαλυτερο το string tension.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

humor humor ήταν :p Floating το έχω το τρέμολο, μάλιστα ακολούθησα το video που έβαλα αρχικά  και όντως βγήκε (1 ημιτόνιο στην e, 2 στη B, 3 στη G όταν τραβάς το λεβιέ).

Δεν ξέρω αν φταίει το setup ρε γμτ.. Περίεργα μας τα λέει αυτή η deluxe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργα μας τα λέει αυτή η deluxe.

 

Μπα ,κατι λαθος εχεις κανει.Οι κιθαρες αυτες ειναι ΤΕΛΕΙΕΣ και παιζουν σαν βουτυρο ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λαιμός είναι straight, το tremolo ρυθμισμένο, action χαμηλό, αρμονικές οκ, χορδές καινούργιες.. Μόνο το radius δεν έχω κάνει, αλλά και αυτό από το εργοστάσιο φαίνεται οκ, να θέλει μικροδιορθώσεις. Τι μπορεί να φταίει; Η κιθάρα είναι του κουτιού.. Παίζεται, αλλά σου αφήνει μία αγχωτική αίσθηση, το βούτυρο που είπες παραπάνω, το αντίθετο ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ :P Ίσα ίσα είμαι stratocaster-ικός. Καμία σχέση, και επειδή έχω και άλλες, και έχουν περάσει και άλλες deluxe από τα χέρια μου, μου κάνει εντύπωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου