Προς το περιεχόμενο

Ακριβή κάρτα ήχου για χρήση μόνο με VSTs - αξίζει?


dj_pns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτηκα επισης και για firewire. Η μητρικη μου ομως δεν εχει. Αξιζει να παρω με ~20€ εναν firewire controller που μπαινει σε θηρα PCI και να συνδεσω firewire καρτα ηχου εκει ωστε να μην εχω κανενα προβλημα με usb συσκευες ρευματα κτλπ?

 

Μπορω να πουλησω την fast track pro μου και να παρω μια με μικρο budget σε firewire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Α και κατι ακομα. Υπαρχει καποιο αρθρο που να λεει πως "στηνουμε" ενα pc (απο θεμα software οχι hardware) για παραγωγη?

 

Δηλαδη ποια services να απενεργοποιησω, τι να μην κανω εγκατασταση κτλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι ακομα. Υπαρχει καποιο αρθρο που να λεει πως "στηνουμε" ενα pc (απο θεμα software οχι hardware) για παραγωγη?

 

Δηλαδη ποια services να απενεργοποιησω, τι να μην κανω εγκατασταση κτλπ!

νομίζω οτι πρώτα το hardware πρέπει πρωτα να δεις.. τι software σηκώνει...απο εκει και περα εαν εχεις δυνατό μηχανημα  θα σε συμβουλεψουν οι γνώστες..

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD PHENOM  X4 3.2 ghz

8GB ram ddr3 1600mhz (dual channel 4+4)

SSD intel 330 series 180gb (sata 2 μητρικη)

HDD 1TB Western Digital

GPU ATI radeon HD 6850HD 1gb

Τροφοδοτικο ενα απλο επειδη χαλασε το καλο

Αθορυβα ανεμιστηρια παντου, δεν ακουγετε κιχ οταν δουλευει οπως και οι δονησεις του ειναι ελαχιστες, το εχω κανει ντουκι σε αυτο το θεμα

 

 

Απο software τωρα τρεχει Windows 7 64bit, φορματ εχω να κανω απο το 2011 αν θυμαμαι καλα, μπορει και απο το 2012.

 

Αntivirus εχω αναγκαστικα (eset smart security) γιατι καθετε η μανα μου καμια φορα να δει ταινιες κτλπ και την φοβαμε να την αφησω online χωρις antivirus γιατι δεν εχει στην κυριολεξια ιδεα ...

 

Σκεφτομουν να το κανω ενα format γιατι οπως και να εχει εχω 3 χρονια να το κανω, να καθαρισει κτλπ και να εβαζα τα windows 8.1 64 bit μια και καλη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα μονο με ενσυρματο ποντικι και χωρις καθολου πληκτρολογιο συνδεδεμενο, τιποτα.

 

Εβγαλα 2-3 αχρηστα σχεδον πραγματα που ειχα συνδεμενα (ενα card reader π.χ και ενα hub) και παλι τιποτα. Αλλαξα θυρες, usb καλωδια και στο axiom και στην fast track pro, παλι τιποτα. Παντου κανει τα ιδια ...

 

 

Πριν που ειπα να δοκιμασω την fast track pro στο macbook, βασικα δεν ξερω αμα θα καταλαβω τιποτα γιατι παιζει κατι περιεργο στα OSX απο mountain lion και μετα με τους drivers της fast track pro. Αμα βαλεις τον καινουριο driver της AVID δεν βγαζει ηχο το logic. Αμα κανεις unistall τους drivers εντελως και την συνδεσεις πανω χωρις driver χωρις τιποτα, παιζει κανονικα. Το εψαχνα ποσο καιρο αυτο το θεμα και ηταν η μονη λυση που βρηκα. Αντε βγαλε ακρη δηλαδη ....

 

Οποτε και στα windows λογικά ακατι παρομοιο με τους drivers θα παιζει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα μονο με ενσυρματο ποντικι και χωρις καθολου πληκτρολογιο συνδεδεμενο, τιποτα.

 

Εβγαλα 2-3 αχρηστα σχεδον πραγματα που ειχα συνδεμενα (ενα card reader π.χ και ενα hub) και παλι τιποτα. Αλλαξα θυρες, usb καλωδια και στο axiom και στην fast track pro, παλι τιποτα. Παντου κανει τα ιδια ...

Αυτό τα τσικ τσικ εκανε και εμενα..... οτι εχεις σε usb να βγει απο το pc ασε μονο τα βασικα πυργο ποντικι πληκτρολογιο και m audio. Και ξαναδοκίμασε.Το pc σου είναι turbo. Παντος να ξέρεις οτι το ποιο βασικό στο pc είναι η μητρική εκει εγώ τα ..εσκασα χοντρα σε γλυτωνει απο πολλα προβλήματα.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα είναι απλή asrock, των 80€. Την ειχα παρει πακετο με τον cpu.

 

Επισης ο cpu απο μονος του ειναι amd athlon II x3, 3πυρινος δηλαδη στα 3.2ghz απλα ο συγικριμενος ξεκλειδωνει απο το bios ενας κλειδωμενος πυρηνας και γινεται αυτοματα amd phenom II B50 x4 στα 3.2 ghz.

 

Δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο, δεν νομιζω, απλα το αναφερω καλου κακου. Τσεκαρα και το latency μου με το dpc latency checker και υπαρχει οντως προβλημα. Κοιτάξτε εδω ...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=205462.msg833133#msg833133

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό τα τσικ τσικ εκανε και εμενα..... οτι εχεις σε usb να βγει απο το pc ασε μονο τα βασικα πυργο ποντικι πληκτρολογιο και m audio. Και ξαναδοκίμασε.Το pc σου είναι turbo. Παντος να ξέρεις οτι το ποιο βασικό στο pc είναι η μητρική εκει εγώ τα ..εσκασα χοντρα σε γλυτωνει απο πολλα προβλήματα.

συγνώμη τωρα που διαβασα καλύτερα το προβλημα σου εμενα εκανε χωρις να ακουμπαω το ποντικι η να κανω κατι στο pc. Εβαζα το backing track στο ableton και ακουγόταν κανονικα με το που εβαζα την καμερα αρχιζε το προβλημα και μου εκανε ενα νταν νταν σε ακανονιστα διαστήματα και το backing track ακουγόταν χαλια και μετα κρασ... Παντος το κακο ήταν εκει που δεν το περίμενα στο ..πληκτρολόγιο ...μετα το εβαλα το προβληματικο πληκτρολογιο στις κορης μου τα pc και ...δεν ανοιγε καθόλου!! Δηλαδή το δικό μου ήταν ..ηρωας. Κατι χαζό είναι. Το κομπιουτερ σου ειναι δυνατο   ψαξου και τελευταια λυση φορματ.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα είναι απλή asrock, των 80€. Την ειχα παρει πακετο με τον cpu.

 

 

αυτήν εχει τις κόρης μου...αυτο που σου ελεγα.Εγω ειχα πάρει την Nvidia 680SLI 270 ευρω πριν απο εξι χρόνια. Ακομα και τώρα απο το 2008 που τον εχω φτάξει κομματι κομματι με 4 πυρινο 1,9 ...δεν μασαει πουθενα. Ableton guitar rig 5 camera να γραφει σε hd ανάλυση και είναι στο 45 τις εκατο η αποδοσή του με win 8 64. Μια καλή μητρική είναι αναγκαια για ενα σταθερο σύστημα σε απαιτητικες εφαρμογες.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, κι'εγώ με τα ίδια είδη μουσικής ασχολούμαι, και σχετικά με την κάρτα ήχου, φυσικά και θα ακούσεις διαφορά, αλλά δεν αξίζει τον κόπο γιατί θα είναι απλά σαν να πήρες καλύτερο στερεοφωνικό. Ο ήχος θα είναι σίγουρα πιο εντυπωσιακός, όχι τόσο στις ηχογραφήσεις, αλλά κυρίως στις υψηλές εντάσεις, αλλά πάλι δεν θα ξέρεις αν έχει σχέση αυτό που ακούς με αυτό που γράφεις. Ίσως δεις μεγαλύτερη διαφορά αν απλά αλλάξεις δωμάτιο.

 

Διέθεσε το μεγαλύτερο budget που μπορείς για μια καλή μεταχειρισμένη κάρτα, ένα φθηνό subwoofer τουλάχιστον 8-ιντσο, άρχισε να χρησιμοποιείς ένα μεγαλύτερο δωμάτιο -ή τουλάχιστον πιο κατάλληλο- για τις μείξεις σου, και άρχισε να μαζεύεις για ένα hardware γραφικό eq για να κάνεις κάποια βασική διόρθωση στην ακουστική του χώρου σου (όσο πέρνει δηλαδή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου