Προς το περιεχόμενο

Ακριβή κάρτα ήχου για χρήση μόνο με VSTs - αξίζει?


dj_pns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ετσι κι αλλιως θα την πουλουσα, με φορματ ξερω οτι θα στρωσει αλλα προτιμω να αγοραζω καινουρια καρτα ηχου απο το να κανω φορματ αυτη τη στιγμη, πραγματικα ομως!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλα ετσι κι αλλιως θα την πουλουσα

 

Λάθος. Είναι καλή κάρτα.

 

με φορματ ξερω οτι θα στρωσει

 

Όχι, δεν το ξέρεις.

 

αλλα προτιμω να αγοραζω καινουρια καρτα ηχου απο το να κανω φορματ αυτη τη στιγμη, πραγματικα ομως!  :P

 

Και αν δεν λυθεί το πρόβλημα ούτε με τη νέα κάρτα;

 

+1, στα όσα είπε ο cos_dr.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ετσι κι αλλιως θα την πουλουσα, με φορματ ξερω οτι θα στρωσει αλλα προτιμω να αγοραζω καινουρια καρτα ηχου απο το να κανω φορματ αυτη τη στιγμη, πραγματικα ομως!  :P

 

εγω οτι ηταν να πω απο latency και ποιοτητα vst το ειπα.

Αυτο που θα συμπληρωσω γιατι ισως σε ενδιαφερει, ειναι οτι σε αυτη την κατηγορια τιμών και επειδη οπως ειπες σε ενδιαφερει πιθανως να γραψεις και φωνη ή και αλλο οργανο και επειδη δουλευουμε πανω κατω τα ιδια, θα μπορουσες να βαλεις στην επιλογη σου μιας αλλης καρτας την παραμετρο να εχει τα κουμπια ελεγχου σε θεση που να σε βολευουν, π.χ. προσβαση στο monitor mix, στις εντασεις τις εισόδους, κυριως στην εργονομια τους και την θεση τους για να εχεις προσβαση απο το setup σου.

 

Η δικια μου επιλογη οταν διαλεγα καρτα βασιστηκε εκει και δεν αγχωθηκα καθολου για θεματα αποδοσης latency και ποιοτητας "εσωτερικης" αποδοσης και επεξεργασίας (γιατι δεν υπάρχει σε σχεση με την καρτα, εχει να κανει με τα αλλα που ειπα) και αν η εξωτερικη ποιοτητα εισοδου σηματος και εξοδου σηματος εχει διαφορα στις ακριβες επαγγελματικες καρτες (που έχει) δεν το σκεφτηκα καθολου γιατι ουτως η αλλως μιλαμε για home studio, δεν θα κανω παραγωγη a la dj rico. lol

 

@trolley

Eμ δεν μιλας και εσυ αυτες τις μέρες ως ειδικος σε αυτα τα θεματα, αφηνεις εμας να βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα γιατι βαριέσαι χαχχαχαχαχαχ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα ... Μένω με την fast track pro δηλαδή ...

 

 

 

κοιτα, επειδη ειπες επαγγελματικα για μια φαση, καταλαβαινεις οτι σε αυτες τις τιμες δεν μιλαμε επαγγελματικα.

Τι επαγγελματικα εννοεις?

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, ζώ απο το DJing εδω και 5 χρόνια (απο τα 15 μου δηλαδη)

 

Γενικα για το μελλον δεν θα ασχοληθω με το οτιδηποτε αλλο, παρα μονο παραγωγη και DJing.

 

Οποτε ετσι οπως το βλεπω το θεωρω επαγγελματικα, εφοσον ζω και θελω να συνεχισω να ζω απο αυτο. Ισως το διατυπωσα λαθος οποτε ας με διορθωσει καποιος!

 

Οσο για το δωματιο μου μπορω να διαθεσω και εκει λεφτα για να φτιαξω την ακουστικη του χώρου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η fast track θα βγαίνει live ?

 

Η γνώμη μου είναι να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο σετάπ του υπολογιστή σου, να μην τρέχουν πολλά άχρηστα και ύποπτα services και εάν η κάρτα σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα  είναι οκ για παραγωγή στο σπίτι και αφού δεν ηχογραφείς όργανα.

Εάν έχεις την δυνατότητα δοκίμασε την σε κάποιον άλλο υπολογιστή και χωρίς ασύρματες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για την focusrite scarlett 2i4 εχω γνώμη γιατι την εχω και πραγματικά είναι πολύ καλή καρτα ήχου. Την δουλευω με win 8.1 64 bit και δεν εχω κανενα απολύτος θέμα εχει πολύ ποιοτική κατασκευή  και με ενα καλό ζευγάρη ηχεία απλά σκοτώνη.. Την εχω πέντε μήνες και την δουλευω με το ableton lite που την συνοδεύει .... Μονο για vts αλλά και για πολλα παραπάνω... νομίζω οτι θα σε καλύψη απολύτα. 180 ευρω απο καπου στην νεα σμύρνη την πήρα υστερα απο πολύ αναζίτηση σε διαφορα forum.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχε υποψην σου οτι ειδικα τα pc είναι πολύ ηλίθια μηχανήματα.Ενω παίζω και γραφω με το ableton και guitar rig vts(photo απο κάτω) και χρησιμοποιω και την κάμερα συνχρόνος για εγγραφή βιντεο μου εβγαζε εναν ήχο παράξενο όταν χρησιμοποιουσα την καμερα και μετα ...κρασσ... το αβλετον ...ρε τι είναι τι φταίει θελει φορμάτ...ειναι η καρτα ηχου... τα 64 βιτ.. (ειχα να κανω πανω απο δύο χρόνια) ...κανω φορματ και παλι τα ίδια  δυο μερες να ψάχνω μεχρι που εβαλα την λογικη να δουλεψει και λέω αφού usb η καρτα usb και η web cam (microsoft  hd 3000) κατι με το ρευμα τον usb είναι αρχισα να βγαζω λοιπόν οτι εχω στο pc με usb ενα ενα και δοκιμή .....τελευταίο το πληκρολόγιο που τελικά μολις εβαλα ενα αλλο που είχα ...ολα δουλεψαν ΑΨΟΓΑ.Ενα πληκρολογιο εκανε ολη τι ζημιά και αντε να το καταλάβεις.Προς γνώση και συμόρφωση συμφορμιτες ;)

CAM00712.thumb.jpg.19c212e85ec3f3b272129cbb9bb0ccca.jpg

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η fast track θα βγαίνει live ?

 

Η γνώμη μου είναι να αφιερώσεις λίγο χρόνο στο σετάπ του υπολογιστή σου, να μην τρέχουν πολλά άχρηστα και ύποπτα services και εάν η κάρτα σου δεν έχει κάποιο πρόβλημα   είναι οκ για παραγωγή στο σπίτι και αφού δεν ηχογραφείς όργανα.

Εάν έχεις την δυνατότητα δοκίμασε την σε κάποιον άλλο υπολογιστή και χωρίς ασύρματες συσκευές.

 

Live? Οχι βεβαια! Τα live που κανω ειναι σαν DJ με macbook και kontrol s4, καμια σχεση .... Αλλο κομμάτι εκείνο ....

 

Μπορώ να την δοκιμάσω στο macbook pro μου, θα το κανω και θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου