Προς το περιεχόμενο

Το ISO BOX του τεμπελη-φτωχου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και χρονια ηχογραφω τις κιθαρες μου σπιτι και ειμαι τυχερος γιατι οι γειτονες μου ειναι....κουφοι....ή με τρεμουν  ;D...καθοτι θεωρω αδιανοητο να μην ενοχλουνται απο εναν Marshall 1974Χ στο 2....(η ενταση ειναι απλα ΚΟΛΑΣΜΕΝΗ ειδικα για διαμερισμα ελληνικης πΓοιοτικης πολυκατοικιας του 1968...)

 

Ετσι ποτε δεν με ενοιαζε η...μειωση του θορυβου.....

 

Περυσι ομως προσελαβα εναν νεο βοηθο μηχανικου ηχου ο οποιος δεν μπορει να κρατηθει μακρια απο τον ενισχυτη μαλιστα ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ ειναι τοσο πιο πολυ χαιρεται........

 

Δειτε εδω χαρα....

L1040817.thumb.JPG.3b8ed2648f1a7dc9a19cbb6bf7b53631.JPG

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε λοιπον να γινει κατι......ωστε να μειωθει η βαβουρα κατα τουλαχιστον 50%...

 

Σκεφτηκα αυτο.....ΟΝΤΩΣ η μειωση ειναι περιπου ενα 40%....

 

ο νεαρος προβληματιζεται... ;D

 

 

L1040816.thumb.JPG.c3783dc81ffb6a6d755c30851d2f0f08.JPG

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα και ενα υφαντο χωριατικο (κουβερτα ειναι μου λεει η συζυγος  ;D ) .....και το εβαλα απο πανω....

 

η μειωση πηγε στο 60%!

 

L1040815.thumb.JPG.e728096465bb6086a07695ce189bf197.JPG

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα και 1 κιλιμι που ειχε παρει η γυναικα μου για το εξοχικο....αλλα κατσε...ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΞΟΧΙΚΟ... ;D...

 

Για να δουμε......απιστευτο...μειωση γυρω στο 80% !!

 

Ο βοηθος μου χαιρεται λιγοτερο αλλα τουλαχιστον δεν θα κουφαθει..... ;D

 

σημ.η ....μοντα δουλευει μονο με close miking & μικροφωνο τυπου Ε906 που κρεμεται απο τον ενισχυτη και ειναι flat πανω στη γρυλλια.

 

 

σημ.2. ο ενισχυτης ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ επαρκεστατα ,εχει ενα κενο 30 ποντων ετσι οπως ειναι ""γερμενος" και η βιβλιοθηκη απο πισω (εχει πακο με δισκους βινιλυου για καλο μεταλ  ;D ) προσφερει εξτρα μονωση.

 

σημ.3. μπορει να εχω τρελλαθει αλλα ο ενισχυτης γραφεται ΚΑΛΥΤΕΡΑ τωρα...ο ηχος ειναι πιο...παχιος  ;D και πιο διαυγης και focused....ειδικα στα βρωμικα

L1040814.thumb.JPG.5bb3104ad9f37a21a03a95bd17671faa.JPG

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρές ένα κομμάτι βελέντζα (Βλάχικος τύπος κουβέρτας, χρησιμοποιείτε και για χαλί) και θα με θυμηθείς....vameni-velentza.jpg                                          τρελαμένε Πατέρα...... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον Scott Henderson. ;)

 

 

1. Throw ten or more big heavy blankets over the cabinet. First, make a "T" from two pieces of 3/4 inch plywood, and use 3M Dual-Lock to attach it to the top of the cabinet, lined up with the right or left speakers. Make sure the bottom of the T goes all the way to the back of the cabinet so there's as much of the T as possible attached to the top of the cabinet, because the blankets are heavy. The top of the T should be about two feet wide and stick out about 2 or 3 feet from the front of the cabinet. Then hang the blankets from the floor in back of the cabinet, over the top of the T to the floor in the front. This gives you the space for the microphone. Once you get the mic adjusted, throw on some more blankets from one side of the cab to the other. It's not as quiet as a box but it sounds a lot better.

 

 

2. You'll get a better tone by just throwing a bunch of moving blankets over the cabinet - it won't be as quiet as a box, but it takes the volume down a lot.

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

σημ.η ....μοντα δουλευει μονο με close miking & μικροφωνο τυπου Ε906 που κρεμεται απο τον ενισχυτη και ειναι flat πανω στη γρυλλια.

...

Μπορώ να τοποθετήσω με τον τρόπο αυτό το EV N/D478 και να ηχογραφήσω έτσι;

 

...

σημ.2. ο ενισχυτης ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ επαρκεστατα ,εχει ενα κενο 30 ποντων ετσι οπως ειναι ""γερμενος" και η βιβλιοθηκη απο πισω (εχει πακο με δισκους βινιλυου για καλο μεταλ  ;D ) προσφερει εξτρα μονωση.

...

Αυτό με τον αερισμό ;D του ενισχυτή είναι σημαντικό; Ο δικός μου πατάει κανονικά στα πλακάκια, εάν τον καλύψω με μαξιλάρια, κουβέρτες, κιλίμια, παπλώματα ;D θα υπάρξει πρόβλημα;

Εννοείται ότι θα προσέξω να μην καλύψω τον αεραγωγό που έχει στο πίσω μέρος ο ενισχυτής. Ή μήπως αυτό δεν είναι αρκετό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τον αερισμό ;D του ενισχυτή είναι σημαντικό; Ο δικός μου πατάει κανονικά στα πλακάκια, εάν τον καλύψω με μαξιλάρια, κουβέρτες, κιλίμια, παπλώματα ;D θα υπάρξει πρόβλημα;

Εννοείται ότι θα προσέξω να μην καλύψω τον αεραγωγό που έχει στο πίσω μέρος ο ενισχυτής. Ή μήπως αυτό δεν είναι αρκετό;

 

Αγόρασε κεφαλή, problem solved. ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασε κεφαλή, problem solved. ;D

Το μήνυμα αυτό πρέπει να αυτοκαταστραφεί προτού το διαβάσει ο στρατηγός (η σύζυγος δηλαδή :P)!!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου