Προς το περιεχόμενο

Σχέση τιμών Thomann-ελληνικών καταστημάτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Με αφορμή ένα mail που έλαβα από κάποιον στις αγγελίες, θα ήθελα να διευκρινίσω το εξής:

Όταν κάτι έχει 70 ευρώ στο thomann, ΔΕΝ σημαίνει ότι θα στοιχίσει 70 ευρώ η αγορά του. Για παραγγελίες κάτω των 200 ευρώ, περιλαμβάνεται και το κόστος των μεταφορικών που είναι 20 ευρώ. Επίσης, το ίδιο προϊόν σε κατάστημα ελληνικό θα είναι ακριβότερο από το thomann. Ένα πετάλι στο thomann που κάνει 70 ευρώ, σε ελληνικό κατάστημα έχει γύρω στα 100 ευρώ.

 

Και να προσθέσω κάτι ακόμα: Ωραίο το post με τίτλο "Τί μου αρέσει να βλέπω στις αγγελίες". Μακάρι να υπάρξει κι ένα αντίστοιχο που να λέγεται "Τί δεν μου αρέσει να βλέπω στις αγγελίες" και να αναφέρεται στο γεγονός ότι πολλοί έχουν γίνει ξερόλες, παντογνώστες, είρωνες, αγενείς, φανερώνοντας το χαμηλό επίπεδο που εξακολουθεί να έχει ο Έλληνας και αρέσκεται στο να επισημαίνει όλα τα στραβά του κόσμου (χωρίς να βλέπει τα δικά του) διαιωνίζοντας έτσι τη γκρίνια και τη μιζέρια. Ας κάνουμε και λίγη αυτοκριτική πριν μιλήσουμε. Το γεγονός ότι κάποιος ρίχνει την τιμή πουλώντας κάτι από ανάγκη, δεν σημαίνει ότι θα αγοράσετε και fender jazzmaster με 100 ευρώ. Άντε που μάθατε και το true bypass κάποιοι εδώ μέσα και ακούσατε και διαφορά πανάθεμά σας, ενώ ένα σωστό vibrato δε μπορείτε να κάνετε...

Με συγχωρείτε για τον επιθετικό τόνο, αλλά νισάφι πια με τους παντογνώστες που κάνουν και παρατηρήσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πετάλι στο thomann που κάνει 70 ευρώ, σε ελληνικό κατάστημα έχει γύρω στα 100 ευρώ.

 

οι διαφορες δεν ειναι τοσο μεγαλες πλεον

 

http://www.artsound.gr/catalog/boss-super-overdrive-petalaki-p-8689.html

 

http://www.thomann.de/gr/boss_sd1_super_overdrive.htm

 

απο εκει και περα ισχυουν οι νομοι της προσφορας και της ζητησης,αν μπορεις να πουλησεις ενα πεταλι οσο το αγορασες απο τον Θωμα καλως κανεις,αν δεν μπορεις μη το πουλας κανεις δεν σε...πιεζει.... ;D

 

γενικα στο μεταχειρισμενο εξοπλισμο για run of the mill gear μια χασουρα απο την αρχικη τιμη γυρω στο 40%-50% ειναι απολυτως.... φυσιολογικη...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Με αφορμή ένα mail που έλαβα από κάποιον στις αγγελίες, θα ήθελα να διευκρινίσω το εξής:

Όταν κάτι έχει 70 ευρώ στο thomann, ΔΕΝ σημαίνει ότι θα στοιχίσει 70 ευρώ η αγορά του. Για παραγγελίες κάτω των 200 ευρώ, περιλαμβάνεται και το κόστος των μεταφορικών που είναι 20 ευρώ.

 

Που το ξέρεις ότι δεν σημαίνει ακριβώς αυτό. Δηλαδή αποκλείεις να αγοράζει κάποιος συνολικά πάνω από 200 ευρώ ή επειδή εσύ πουλάς ένα συγκεκριμένο αντικείμενο κάτω των 200 είναι υποχρεωμένος ο άλλος να συμπεριλάβει και τα 20 ευρώ μεταφορικά; Ωραία λογική. Εσύ τελικά το αγόρασες με τα μεταφορικά και βάζεις το κόστος αυτό στην τιμή που το πουλάς; Αν ναι, γιατί να είναι ο άλλος υποχρεωμένος να τα υπολογίσει;

 

Επίσης, το ίδιο προϊόν σε κατάστημα ελληνικό θα είναι ακριβότερο από το thomann. Ένα πετάλι στο thomann που κάνει 70 ευρώ, σε ελληνικό κατάστημα έχει γύρω στα 100 ευρώ.

 

Κάνεις λάθος. Σε πολλές περιπτώσεις (σίγουρα όχι σε όλες) οι τιμές είναι εφάμιλλες. Προσωπικά μου έχει τύχει να έχω μπεί σε μαγαζί, να έχω ρωτήσει για τιμή και ο υπάλληλος εκεί επιτόπου, χωρίς να του πω κάτι, μπήκε στον thomann είδε την τιμή και μου είπε "θα στο δώσω και 5 ευρώ φθηνότερα". Όλα γίνονται.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει η πτώση τιμής μεταπώλησης και προσπαθώ να την τηρώ. Η νοοτροπία του Έλληνα με πειράζει, που ξαφνικά έβαλε μυαλό και ψάχνεται και κάνει και υποδείξεις...Σκέψου επίσης ότι το thomann άργησαν να αρχίσουν να το υπολογίζουν οι Έλληνες -και οι μαγαζάτορες και οι καταναλωτές...οι μεν από συμφέρον, οι δε από άγνοια (για να μην πω και οι δύο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει η πτώση τιμής μεταπώλησης και προσπαθώ να την τηρώ. Η νοοτροπία του Έλληνα με πειράζει, που ξαφνικά έβαλε μυαλό και ψάχνεται και κάνει και υποδείξεις...Σκέψου επίσης ότι το thomann άργησαν να αρχίσουν να το υπολογίζουν οι Έλληνες -και οι μαγαζάτορες και οι καταναλωτές...οι μεν από συμφέρον, οι δε από άγνοια (για να μην πω και οι δύο)...

 

Eγώ να σου πω δεν έχω ακόμα καταλάβει πλήρως προς τι η έκρηξη.

 

Πάντως έχουν δίκιο οι από πάνω μου. Εάν εξαιρέσεις, την ποικιλία που έχει ο thomann και εκεί κερδίζει κατά κράτος, οι τιμές του δε διαφέρουν πλέον σε σχέση με τα ελληνικά καταστήματα. Σε πολλά πράγματα δε, οι τιμές των ελληνικών καταστημάτων είναι πολύ χαμηλότερες πλέον. Ειδικά σε κιθάρες.

 

Δεν με πειράζει η πτώση τιμής μεταπώλησης και προσπαθώ να την τηρώ. Η νοοτροπία του Έλληνα με πειράζει

 

Το ''προσπαθώ να τηρώ την πτώση της τιμής μεταπώλησης'' για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει. Προσπαθείς αλλά δεν τα καταφέρνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ξέρεις ότι δεν σημαίνει ακριβώς αυτό. Δηλαδή αποκλείεις να αγοράζει κάποιος συνολικά πάνω από 200 ευρώ ή επειδή εσύ πουλάς ένα συγκεκριμένο αντικείμενο κάτω των 200 είναι υποχρεωμένος ο άλλος να συμπεριλάβει και τα 20 ευρώ μεταφορικά; Ωραία λογική. Εσύ τελικά το αγόρασες με τα μεταφορικά και βάζεις το κόστος αυτό στην τιμή που το πουλάς; Αν ναι, γιατί να είναι ο άλλος υποχρεωμένος να τα υπολογίσει;

 

Σε πολύ γνωστό κατάστημα της Θεσσαλονίκης (που έχει αποθεωθεί σε άλλο ποστ λόγω καλών υπηρεσιών που προσφέρει) είχα αγοράσει το small clone 20 ευρώ παραπάνω από την τότε τρέχουσα τιμή του thomann. Όταν το ανέφερα στον καταστηματάρχη, μου είπε ότι έχει και 20 ευρώ διαφορά λόγω μεταφορικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ''προσπαθώ να τηρώ την πτώση της τιμής μεταπώλησης'' για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει. Προσπαθείς αλλά δεν τα καταφέρνεις;

 

Σημαίνει ότι κοιτάω την τιμή στο thomann, αλλά δεν την τσεκάρω κάθε μέρα να δω που κυμαίνεται. Λαμβάνω υπ' όψιν πρώτα την τιμή αγοράς και από εκεί και πέρα ρίχνω την τιμή ~30% ή ανάλογα με τη διαθεσιμότητα που υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολύ γνωστό κατάστημα της Θεσσαλονίκης (που έχει αποθεωθεί σε άλλο ποστ λόγω καλών υπηρεσιών που προσφέρει) είχα αγοράσει το small clone 20 ευρώ παραπάνω από την τότε τρέχουσα τιμή του thomann. Όταν το ανέφερα στον καταστηματάρχη, μου είπε ότι έχει και 20 ευρώ διαφορά λόγω μεταφορικών...

 

Εε και; Θα το πάρω απ' τον thomann έπρεπε να του πείς.

Θα το ξαναπώ, δεν έχει νόημα να προσθέτεις τα 20 ευρώ σε ένα προιόν όταν το πουλας μεταχειρισμένο. Είναι τελείως παράλογο.

Όπως σου είπε ο SF, κάνε ότι νομίζεις. Η αγορά θα κρίνει αν έπραξες καλά ή όχι. Μην γκρινιάζεις όμως αν σου λένε ότι αυτό που έκανες είναι λάθος, ακόμα κι αν ο άλλος δεν μπορεί να κάνει ένα "σωστό vibrato".

 

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει νόημα να προσθέτεις τα 20 ευρώ σε ένα προιόν όταν το πουλας μεταχειρισμένο. Είναι τελείως παράλογο.

Όπως σου είπε ο SF, κάνε ότι νομίζεις. Η αγορά θα κρίνει αν έπραξες καλά ή όχι. Μην γκρινιάζεις όμως αν σου λένε ότι αυτό που έκανες είναι λάθος, ακόμα κι αν ο άλλος δεν μπορεί να κάνει ένα "σωστό vibrato".

 

+1 και από μένα.

 

Σημαίνει ότι κοιτάω την τιμή στο thomann, αλλά δεν την τσεκάρω κάθε μέρα να δω που κυμαίνεται. Λαμβάνω υπ' όψιν πρώτα την τιμή αγοράς και από εκεί και πέρα ρίχνω την τιμή ~30% ή ανάλογα με τη διαθεσιμότητα που υπάρχει.

 

Δε συμφωνώ αλλά ο καθένας έχει τη γνώμη του. Σίγουρα ο thomann δεν είναι απόλυτη τιμή σύγκρισης. Πχ. αγόρασα κιθάρα πιο φθηνά (κοντά 100 ευρώ) από thomann, στην Ελλάδα. Και πάλι δλδ. θα ζητήσω 30% πιο κάτω από thomann επειδή οι περισσότεροι πρώτα θα κοιτάξουν thomann; Δεν πάει έτσι..

 

Στην Αγγλία πάντως σε μεταχειρισμένα, οι περισσότερες αγγελίες ξεκινούν από -50%. Υπάρχει τεράστια διαφορά νοοτροπίας στην πώληση μεταχειρισμένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ΟΡ:εσύ, πόσα χρόνια εγγύηση δίνεις; Εφαρμοζεις την πολιτική επιστροφής σε 20 μέρες, no questions asked;

 

Επίσης, αν το βιμπρατο μου είναι σε ικανοποιητικό βαθμό, κερδίζω επιπλέον έκπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου