Προς το περιεχόμενο

Απίστευτη τύχη...


Lampiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.fetishguitars.com/html/crucianelli/earlysolid/index.html

 

παντως οσες φορες & να ξανακατεβηκα δεν βρηκα αλλη! :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς συμπτωματικά, αυτό ήταν το γουα-γουά πετάλι που χρησιμοποιούσε ένας φίλος μου κιθαρίστας πριν από 20-25 χρόνια (συνεργαστήκαμε την περίοδο 80-85). Γνωρίζω με απόλυτη ακρίβεια την τότε τιμή του (22.000 δρχ) διότι είχαμε μαζέψει απο κοινού τα χρήματα για την απόκτηση του πεταλιού. Ο λόγος που το είχαμε αγοράσει ήταν το ότι είχαμε ακούσει το φοβερό σόλο με γουα-γουα που υπάρχει στο κομάτι "East St. Louis Toodle-Oo" (από το Pretzel Logic των Steely Dan), παρότι ήταν (και παραμένει) ασαφές το πως αυτός ο ήχος θα μπορούσε να ενσωματωθεί στις τότε προσπάθειές μας.

 

Το πετάλι δεν είχε καλό ήχο, έκανε διαρκώς βόμβους και χρειαζόταν ασταμάτητα λάδωμα για να μην τρίζει κάτω από το πόδι του φίλου μου. Γνωρίζοντας όλα αυτά, σήμερα δεν θα έδινα ούτε ένα ευρώ για την απόκτησή του, αν και φαντάζομαι ότι στα χέρια ενός εμπειρότερου κιθαρίστα ίσως η εντύπωση να είναι διαφορετική.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς συμπτωματικά' date=' αυτό ήταν το γουα-γουά πετάλι που χρησιμοποιούσε ένας φίλος μου κιθαρίστας πριν από 20-25 χρόνια (συνεργαστήκαμε την περίοδο 80-85). Γνωρίζω με απόλυτη ακρίβεια την τότε τιμή του (22.000 δρχ) διότι είχαμε μαζέψει απο κοινού τα χρήματα για την απόκτηση του πεταλιού. Ο λόγος που το είχαμε αγοράσει ήταν το ότι είχαμε ακούσει το φοβερό σόλο με γουα-γουα που υπάρχει στο κομάτι "East St. Louis Toodle-Oo" (από το Pretzel Logic των Steely Dan), παρότι ήταν (και παραμένει) ασαφές το πως αυτός ο ήχος θα μπορούσε να ενσωματωθεί στις τότε προσπάθειές μας.

 

Το πετάλι δεν είχε καλό ήχο, έκανε διαρκώς βόμβους και χρειαζόταν ασταμάτητα λάδωμα για να μην τρίζει κάτω από το πόδι του φίλου μου. Γνωρίζοντας όλα αυτά, σήμερα δεν θα έδινα ούτε ένα ευρώ για την απόκτησή του, αν και φαντάζομαι ότι στα χέρια ενός εμπειρότερου κιθαρίστα ίσως η εντύπωση να είναι διαφορετική.[/quote']

καλα δεν νομιζω να ειναι τοσο χαλια.κατι θα κανει ο lampiris για το τριξιμο αν ειναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν νομιζω να ειναι τοσο χαλια.κατι θα κανει ο lampiris για το τριξιμο αν ειναι....

 

Πληροφοριακά αναφέρω ότι το πετάλι δεν τρίζει καθόλου.Είναι πολύ στιβαρή μεταλική κατασκευή το μόνο που ήθελε ήταν ένα καλό καθάρισμα και Philips σπρέυ στο ποντεσιόμετρο όχι λάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν νομιζω να ειναι τοσο χαλια.κατι θα κανει ο lampiris για το τριξιμο αν ειναι....

 

Πληροφοριακά αναφέρω ότι το πετάλι δεν τρίζει καθόλου.Είναι πολύ στιβαρή μεταλική κατασκευή το μόνο που ήθελε ήταν ένα καλό καθάρισμα και Philips σπρέυ στο ποντεσιόμετρο όχι λάδι.

 

Δώστου λίγο χρόνο. Δεν είπε κανείς ότι τρίζει ένα-δυο εικοσιτετράωρα μετά το λούσιμο από τη Φίλιπς. Επίσης, θύμισέ μου... το οδοντωτό έμβολο που πειράζει το ποτενσιόμετρο, πλαστικό δεν είναι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οδοντωτό έμβολο που "πειράζει" το ποτενσιόμετρο συνεχίζει να είναι πλαστικό ακόμα και στα σύχρονα wah :wink:

Αν σε οποιοδήποτε wah με κάσα Vox-Crybaby ακούς τρίξιμο,το πρόβλημα είναι οι 2 μεταλλικοί πίροι στο πίσω μέρος του πεταλιού οι οποίοι τείνουν να πιάνουν μαυρίλα/σκουριάζουν.Τους ρίχνεις λίγο WD και το τρίξιμο σταματάει.

Τα παλιά ποτενσιόμετρα σαν αυτό του Jen μπορούμε να τα καθαρίσουμε αλλά κατά κανόνα δεν τα "λούζουμε" με Phillips,και τα αφήνουμε να στεγνώσουν ΚΑΛΑ πριν τα χρησιμοποιήσουμε.Αν δεν είσαι συλλέκτης, το πετάλι θα επωφελούταν από ένα true bypass mod μιας και είναι περιβόητα πως κάνουν τον ήχο "μούντο" όταν είναι bypassed.

Πιθανότατα ο φίλος του Wow! να έπεσε σε ελαττωματικό πετάλι,διόλου απίθανο για τα δεδομένα της εποχής :wink:

Γι'αυτό το λόγο και είμαι κατά του να κυνηγάς vintage εξοπλισμό λες και είναι ότι καλύτερο έχει εφευρεθεί μετά τον τροχό,εκτός κι αν τον βρείς σε εξευτελιστική τιμή όπως ο Lampiris καλή ώρα.

Πάντως.αν και ο ήχος είναι υποκειμένικός (και κατ'εμένα το πετάλι αυτό ακούγεται ωραία) σήμερα φτιάχνονται πολύ καλύτερα wah από αυτό...όμως σίγουρα όχι για 10 ευρώ :lol:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου