Προς το περιεχόμενο

Προταση συνθεσης υπολογιστη για μουσικη παραγωγη


stratigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα του βγει λίγο παραπάνω από 500 ευρώ ίσως 600. Αλλά μια φορά τα δίνεις για νέο πισι.

Καλό είναι να πάρεις το καλύτερο που μπορείς.

 

Φίλε μου τι είναι το πισί, σπίτι;;; Κάθε λίγα χρόνια παίρνει κανείς πισί...  Και Ο,ΤΙ και να πάρει σήμερα, σε λίγα χρόνια θα είναι ξεπερασμένο.

 

Το φρόνιμο είναι να πάρει πισί σύμφωνα με τις ΑΝΑΓΚΕΣ του για τη ΧΡΗΣΗ που το προορίζει, και όχι "το καλύτερο που μπορεί"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφου υπάρχει ο Crucial MX100 ή Μ550 γιατι να παει κανεις σε Kingston;

Αν ειναι να δωσει παραπανω για τροφοδοτικο τοτε XFX 550 Core.

Και αφου ασχολείται και με ηχο καλυτερα να αποφυγει τα modular τροφοδοτικα.

Ο 4590 δεν αξιζει για τα 100MHz παραπανω.

Χίλιες φορες να παρει ενα cooler με τα λεφτα που γλιτωνει.

Για μένα 4460 ή 4690k μετα.

Και μνημες οπως είπαμε 1866 ή 2400 αναλογα σε τι επεξεργαστη θα παει.

Επισης για μητρική μπορει να βαλει και AsRock Z97 Anniversary για να παιξει και με πιο γρηγορες μνημες.

 

Αυτα! :)

 

O ssd δισκος είναι must για νεο σύστημα και θα δει μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα.

εγώ θα έβαζα έναν 240gb και αργότερα όταν δεν τον ικανοποιεί η χωρητικότητα συμπληρώνει με εναν απλό hdd μεγαλύτερο.

πχ.

http://www.e-shop.gr/kingston-sv300s37a-240g-ssdnow-v300-240gb-sata3-25-retail-p-PER.345376

 

επεξεργαστή όντως πας για 4460 η σε παραπάνω λεφτά σε 4590

http://www.e-shop.gr/intel-core-i5-4460-320ghz-lga1150-box-p-PER.558465

http://www.e-shop.gr/intel-core-i5-4590-330ghz-lga1150-box-p-PER.558464

 

η μητρική είναι καλή επιλογή

 

στο τροφοδοτικό μπορείς με λίγα λεφτά παραπάνω να πας για κάποιο καλύτερο όπως αυτό με μεγαλύτερο πιο αθόρυβο fan και cable managment

http://www.e-shop.gr/thermaltake-sps-530mpcbeu-smart-se-series-530w-cm-87-psu-p-PER.640644 η σε παραπάνω βατ σε αυτό

http://www.e-shop.gr/thermaltake-sps-630mpcbeu-smart-se-series-630w-cm-87-psu-p-PER.640645

 

Μνήμη θα έβαζα ένα dimm 8gb πχ

http://www.e-shop.gr/corsair-cml8gx3m1a1600c10-vengeance-lp-8gb-ddr3-1600miz-pc3-12800-p-PER.549385

 

και εγώ σίγουρα θα διάλεγα ένα καλύτερο κουτί, πχ.

http://www.e-shop.gr/coolermaster-rc-650l-kkn1-silencio-650-pure-midnight-black-p-PER.811276

Μεγάλο άνετο ήσυχο με ενσωματωμένα fan και φίλτρα.

 

Εννοείται ότι θα χρειαστεί και κάποιο pcix card που να του δίνει firewire για να κουμπώσει την κάρτα ήχου.

 

Θα του βγει λίγο παραπάνω από 500 ευρώ ίσως 600. Αλλά μια φορά τα δίνεις για νέο πισι.

Καλό είναι να πάρεις το καλύτερο που μπορείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τι είναι το πισί, σπίτι;;; Κάθε λίγα χρόνια παίρνει κανείς πισί...  Και Ο,ΤΙ και να πάρει σήμερα, σε λίγα χρόνια θα είναι ξεπερασμένο.

 

Το φρόνιμο είναι να πάρει πισί σύμφωνα με τις ΑΝΑΓΚΕΣ του για τη ΧΡΗΣΗ που το προορίζει, και όχι "το καλύτερο που μπορεί"...

 

Ναι καλά, προφανώς δεν εννοούσα θα πάρει μια φορά πισι και τέλος. Αλλά οι περισσότεροι αλλάζουν σύστημα μετά από μερικά χρόνια χρήσης, 5-6 κτλ. Εγώ άλλαξα πρόσφατα το συστημα μου μετά από 7+ χρόνια και δεν σκοπεύω να το ξανακάνω τουλάχιστον για τα επόμενα 5+. Ζορίστηκα λίγο παραπάνω και πήρα ένα σύστημα που υπερκαλύπτει τις ΑΝΑΓΚΕΣ μου για την ΧΡΗΣΗ που το προορίζω έτσι ώστε να με βγάλει άνετα για πολλά χρόνια όπως ακριβώς έκανα με το προηγούμενο.

 

Η μουσική παραγωγή έχει κάποιες απαιτήσεις σε ισχύ κτλ. και αυτές συνήθως αυξάνονται σιγά σιγά με τον καιρό λόγω νέων προγραμμάτων και απαιτήσεων ενός πιο εξειδικευμένου χρήστη.

 

Καλό είναι λοιπόν ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ να πάρεις το καλύτερο πισι που μπορείς ώστε να μπορεί άνετα να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις σου σε περισσότερο χρονικό διάστημα. Έτσι θα αργήσεις παραπάνω να το αντικαταστήσεις.

 

Το να πάει λοιπόν για ένα καλύτερο επεξεργαστή , ένα καλύτερο τροφοδοτικό και ένα καλύτερο κουτί (που στο φινάλε αυτά τα τελευταία σου μένουν για να τα χρησιμοποιήσεις και στο επόμενο συστημα σου) δεν είναι υπερβολή.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να δωσει παραπανω για τροφοδοτικο τοτε XFX 550 Core.

Και αφου ασχολείται και με ηχο καλυτερα να αποφυγει τα modular τροφοδοτικα.

 

Νομίζω πάει πάνω από 70 το συγκεκριμένο, πάντως σίγουρα είναι προτιμότερο να πάει σε ένα καλό 550αρι τροφοδοτικό.

Γιατί όχι modular και ηχο ? για πες μας τι ξερεις...

 

Ο 4590 δεν αξιζει για τα 100MHz παραπανω.

Χίλιες φορες να παρει ενα cooler με τα λεφτα που γλιτωνει.

Για μένα 4460 ή 4690k μετα.

Αυτα! :)

 

Η διαφορά είναι 16ευρώ , δεν φτάνει για καλό cooler.

Μπορεί όντως να μην αξίζει αλλά σε single και dual core εφαρμογές θα έχει 300MHz παραπάνω που θα δίνουν ένα προβάδισμα.

 

Και μνημες οπως είπαμε 1866 ή 2400 αναλογα σε τι επεξεργαστη θα παει.

Επισης για μητρική μπορει να βαλει και AsRock Z97 Anniversary για να παιξει και με πιο γρηγορες μνημες.

 

Πιστευείς ότι έχει νόημα να πάει σε Z97 με τον 4460 πχ.

Εγώ δεν θα ασχολιόμουν καν με overclocking ούτε στις μνημες.

Οι διαφορές στην ουσία πιστευώ δεν είναι μεγάλες ώστε να δικαιολογεί την επιλογή.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική παραγωγή έχει κάποιες απαιτήσεις σε ισχύ κτλ.

 

Τι να πουν δηλαδή και όσοι κάνουν επεξεργασία βίντεο...

 

Έχω βαρεθεί να βλέπω προτάσεις για μουσικά πισί που πρέπει να έχουν στη ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ περίπτωση Ι5 επεξεργαστή...  Ο φθηνότερος 165Ε, αντί για 95E π.χ. που έχει  ο FX4350 που ΦΥΣΙΚΑ υπερ-επαρκεί για μουσικές εφαρμογές... και μιλάμε για ερασιτέχνες/χομπίστες μουσικούς που δεν περνούν και τις καλύτερες  μέρες στα οικονομικά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φθηνότερος 165Ε, αντί για 95E π.χ. που έχει  ο FX4350 που ΦΥΣΙΚΑ υπερ-επαρκεί για μουσικές εφαρμογές...

 

 

Και για να γλυτώσει δηλαδή ένα 10% από την τιμή, θα έχει απώλειες στην απόδοση της τάξεως του 200- 300%; Το βρίσκεις λογικό; Οι AMD είναι μια εντελώς λανθασμένη επιλογή για audio, δεν μπορούν τα παληκάρια  ;D εδώ ο ΟΚΤΑΠΥΡΙΝΟΣ και είναι κατά πολύ κατώτερος της απόδοσης του i5, ξεφτιλίκια πράγματα

 

 

 

dpcjune13.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω απο υπολογιστη με i7 [email protected] που ειχα απο το 2009 με 6gb ram@1600 και ssd, αλλαξα πριν ενα χρονο σε 8350@4ghz με 8gb ram@1866 και διαφορες μεχρι ωρας δεν εχω δει και ελπιζω και να μη δω.  ;D (επι τη ευκαιρεια, το τροφοδοτικο μου ειναι το xfx 550w που ειπατε πιο πανω).

 

Στο καταστημα (ετυχε και ηταν και μουσικο καταστημα, εφτιαχνε δηλαδη υπολογιστες για στουντιο μουσικης, ειχε vst, midi, ακουστικα και αλλα πολλα) που πηγα τοτε για να παρω τις μνημες και το κουτι για τον ''νεο'' μου υπολογιστη (αυτον που λεω με τον 8350 που τον εφτιαξα περσυ), οταν τους ειπα οτι εβαλα τον 8350 μου ειπαν οτι καλυτερα θα ηταν σε intel καποιον να επελεγα και ας ειναι 4πυρηνοι, κυκλοφορει ''καλυτερα η πληροφορια'' μεσα στο συστημα στη μητρικη, τις μνημες κλπ σε επεξεργασια ηχου απο οτι με τους amd.

 

Τωρα τι να πω, δεν ξερω. Εγω για τον παραπανω λογω (αν ισχυει δηλαδη κατι τετοιο) λεω να επιλεξει καλυτερα intel αφου μπορει.

 

Εγω το ειχα ψαξει τοτε πριν παρω, μηπως και ηταν αληθεια το παραπανω, αλλα ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του οποτε...

 

Παντως, μεχρι ωρας ολα αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να δεις διαφορά; Αν δεις το benchmark που έβαλα, που είναι audio benchmark και όχι generic, θα δεις ότι με την εξαίρεση του πολύ χαμηλού latency που ξεφτιλίζεται ο AMD, κατά τα άλλα είναι μια η άλλη τα cpu. Με άλλα λόγια είναι 5 χρόνια πίσω η AMD  ;D Και αν σκεφτείς ότι μιλάμε για τον 8πύρηνο, τότε καλύτερα αν δεν έχει λεφτά ο φίλος να πάει να πάρει κάνα Pentium G3258  ;D και πιο οικονομία θα κάνει, και παίζει να πηγαίνει και καλύτερα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να γλυτώσει δηλαδή ένα 10% από την τιμή, θα έχει απώλειες στην απόδοση της τάξεως του 200- 300%; Το βρίσκεις λογικό;

 

1. διαφορά 70Ε δεν είναι 10% της τιμής εκτός αν το πισί κοστίζει 700Ε, όταν λέμε νούμερα, ας μην τα ξεχειλώνουμε κατά το δοκούν

 

2. το ότι υστερεί έναντι του άλλου και μάλιστα αρκετά, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ πως δεν αρκεί για τη χρήση που θέλουμε.

 

Διάβασε κι αυτό αν δεν το έχεις διαβάσει:

 

Eγω απο υπολογιστη με i7 [email protected] που ειχα απο το 2009 με 6gb ram@1600 και ssd, αλλαξα πριν ενα χρονο σε 8350@4ghz με 8gb ram@1866 και διαφορες μεχρι ωρας δεν εχω δει και ελπιζω και να μη δω.  ;D

 

... το οποίο σου λέει κάτι που μάλλον δεν έχεις συνειδητοποιήσει, ότι

 

οι επιδόσεις ΔΕΝ είναι συνάρτηση ΜΟΝΟ του επεξεργαστή, αλλά συνήθως έχουν να κάνουν με το πιο αργό μέρος της ΑΛΥΣΙΔΑΣ, κι αυτό σπανίως είναι ο επεξεργαστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, είναι 12 % κέρδος στην τιμή και 240- 1800 % κέρδος στην απόδοση. Εντάξει με τα νούμερα τώρα;  ;D

 

 

Όσο για τη χρήση, αυτή ούτε εσύ ούτε εγώ την ξέρουμε, διότι μπορεί να θέλει 4 κανάλια audio και ένα reverb, ή να θέλει να πλακωθεί (τώρα ή στο μέλλον) στις ντίβες και τα ομνισφέρια. ;D Το καλύτερο λοιπόν είναι να προτείνουμε το best value for money, και εκεί η AMD είναι απλά αστεία.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου