Προς το περιεχόμενο

Fairyland in Treble. ΟΛΑ τα κομμάτια


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εμένα μου άρεσαν όλα με προτίμηση σε κάποια. Το πιο βασικό πιστεύω είναι ότι η ατμόσφαιρά τους είναι όντως παραμυθένια. Σα να διηγούνται μια ιστορία χωρίς λόγια. Εξαιρετική δουλειά Νικόλα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε ευχαριστώ Σπύρο και ευχαριστώ σας όλους.

 

Να τολμήσω να ρωτήσω ποιό/α από το/α κομμάτι/ια προτιμάει ο καθένας; Όχι για να πάρω views αλλά γιατί αρχίζω να βλέπω ένα μοτίβο στις προτιμήσεις του κόσμου και θέλω να τσεκάρω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου άρεσαν όλα με προτίμηση σε κάποια. Το πιο βασικό πιστεύω είναι ότι η ατμόσφαιρά τους είναι όντως παραμυθένια. Σα να διηγούνται μια ιστορία χωρίς λόγια. Εξαιρετική δουλειά Νικόλα.

 

+1. Αν θέλεις να δώσεις προτίμηση σε κάποιο, είναι σα να μην σέβεσαι όλη την μουσική πρόταση! Όλα έχουν κάποια μαγικά σημεία (π.χ. το φοβερό run περίπου στο 9:37 και μετά στο The Duke and the Cook) και είναι ακριβώς αυτό που λέει και ο συνονόματος παραπάνω, παραμυθένια ατμόσφαιρα, ιστορία χωρίς λόγια. Και εξαιρετική ηχογράφηση επίσης :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστώ παίδες!

 

Σπύρο, μιας και το ανέφερες, οφείλω να εξηγήσω 2 πράγματα:

 

1. Η προέλευση όλων των κομματιών είναι από διάφορα παιχνίδια που έχω δουλέψει, σε διάρκεια περίπου 10-12 χρόνων. Με καμμία σχέση το ένα με το άλλο. Αλλά φαίνεται ότι τελικά έχω κάποιου είδους "μουσική υπογραφή" που τα κάνει να δουλεύουν καλά μαζί. Στο piano stories δεν ήταν ακριβώς έτσι, υπήρχε και συγκεκριμένη μουσική συνοχή. Τώρα...

 

2. Για την ηχογράφηση τα μικρόφωνα είναι όπως ήταν στο βίντεο, και απλά έκανα μίξη. Νομίζω δεν έβαλα καν reverb ή κάτι τέτοιο.

 

Ομολογώ ότι κι εμένα μου αρέσει, αλλά engineer δεν είμαι.

 

Όταν (σύντομα) βγει το Beauty & Hope θα ακούσεις μια πραγματικά καταπληκτική ηχογράφηση...

 

Θενξ ολ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα βοηθάει και όλο το πακέτο (οι εικόνες πχ πριν από κάθε κομμάτι) που σου δίνουν μια αίσθηση συνέχειας!

 

Πάντως υπάρχουν καταπληκτικά θέματα μέσα και το ωραίο είναι ότι επειδή υπάρχει μεγάλη ποικιλία από διαθέσεις καθόλη τη διάρκεια του 'έργου' (αν το εξετάσουμε ως όλο), πιστεύω πως κάθε ένας με το διαφορετικό του γούστο κρατιέται να το ακούσει μέχρι τέλους και ανταμείβεται όσο σποραδικά χρειάζεται για να τα εκτιμήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου